• Zawsze darmowa dostawa do sklepu
  • Darmowa dostawa GLS i InPost od 299,-
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Barwa światła: żarówki, LED, halogeny, świetlówki - nastrój w domu

Co to jest barwa światła oraz temperatura barwowa? Jak barwa światła wpływa na nastrój w domu i mieszkaniu. Stworzyliśmy poradnik dzięki któremu dowiesz się czym różni się ciepła i zimna barw oraz jak dobrać odpowiedznią dla siebie barwę światła.

Wybór gwintu

Aby wybrać odpowiednie oświetlenie, musisz znać rodzaj gwintu. Informację tę podaje się na opakowaniu lampy. Możesz tam również sprawdzić, czy lampa ma funkcję ściemniania.

Temperatura barwowa

Wartość podawana w kelwinach (K) oznacza temperaturę barwową. Ma ona wpływ na odcień światła: im większa liczba, tym bielsze i zimniejsze światło. Temperatura barwowa żarówki halogenowej i zwykłej wynosi 2700 K, co daje cieplejszy odcień bieli. Lampy LED i świetlówki są dostępne w szerokim zakresie temperatury barwowej do różnych zastosowań.

Odpoczywając, należy używać lamp o cieplejszym świetle, czyli z zakresu barwy czerwonej. Jeśli potrzebujesz światła do pracy, wybierz zimniejsze.

Słowniczek

Wat (W) mierzy zużycie energii elektrycznej, ale nie podaje ilości emitowanego światła. Stuwatowa żarówka zwykła i dwudziestowatowa żarówka energooszczędna emitują mniej więcej tyle samo światła, ale różnią się pod względem zużycia energii.

Lumen (lm) jednostka miary światła rozproszonego (w lampach kulistych). Podaje moc światła emitowanego przez źródło światła, ale nie zużycie energii.

Kelwin (K) jednostka służąca do pomiaru barwy światła. Przykład: temperatura barwowa zwykłej żarówki wynosi 2700 kelwinów.

Klasa efektywności energetycznej

Litera wymieniona w tekście lub widoczna na rysunku oznacza zużycie energii przez źródło światła w skali od A++ do E.

A++ = największa efektywność

E = najmniejsza efektywność

Utylizacja

Wszystkie lampy należy ZAWSZE przekazywać do utylizacji w punkcie zbiórki odpadów. Skontaktuj się ze swoją gminą, aby uzyskać informacje dotyczące utylizacji.