• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Czym pomalować meble ogrodowe i drewniany płot

Czym pomalować meble ogrodowe i drewniany płot

 

Niezabezpieczone i niewłaściwie pomalowane meble ogrodowe, które kupiliśmy w poprzednim sezonie, mogą po zimie nie wyglądać już tak okazale. Drewniany płot lub metalowe ogrodzenia, które postawiliśmy w zeszłym roku, poszarzało lub pokryło się rdzą, a taras stracił piękny kolor? Podpowiadamy czym pomalować wyposażenie ogrodu, aby cieszyć się nim przez wiele lat.

 

Czym i jak pomalować drewniane meble ogrodowe, taras i płot

Drewniane meble ogrodowe, taras i płot na długo zachowają ładny wygląd i pozostaną w dobrym stanie, jeśli regularnie będziemy zabezpieczać je przed czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi. Negatywny wpływ może mieć na nie wilgoć, promienie UV, wysokie i niskie temperatury, grzyby, pleśń czy szkodniki. Malowanie jest więc bardzo ważne, ponieważ nie spełnia jedynie funkcji dekoracyjnej, ale także ochronną. Najlepiej powtarzać je wiosną przed każdym sezonem. Należy wybrać ciepły (ale nie gorący) i suchy dzień. Drewno również nie powinno być wilgotne. Poziom jego wilgotności możemy sprawdzić wilgotnościomierzem. Nie powinno przekraczać 10%.

Technika malowania zależy od gatunku drewna. Na miękkie powinniśmy nakładać grubszą warstwę, która łatwo w nie wsiąknie. Twarde nie przyjmie tak szybko impregnatu czy lakieru, dlatego przy zbyt mokrym pędzlu mogą pojawić się zacieki. Podstawową zasadą jest kierowanie się zawsze wzdłuż słojów drewna oraz nakładanie kolejnych warstw dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Przygotowanie powierzchni drewna

Przygotowanie powierzchni drewnianej pod malowanie zależy od jej stanu. Jeśli pracujemy z surowym drewnem, powinniśmy je najpierw przeszlifować, aby pozbyć się odstających włókien, a następnie dokładnie przetrzeć z pyłu. Odnawianie starych mebli, płotu lub tarasu wymaga usunięcia starej warstwy farby lub lakieru. Koniecznie musimy się pozbyć nierówności oraz odprysków. Wykorzystajmy do tego papier ścierny o wysokiej granulacji, a jeśli warstwa jest gruba i trudna do starcia, zdecydujmy się na specjalne środki chemiczne lub szlifierkę. Następnie powinniśmy też usunąć powstały pył i odtłuścić powierzchnię wodą z detergentem. Ważne też, aby jeszcze przed malowaniem uzupełnić wszystkie ubytki szpachlówką i poczekać do jej wyschnięcia.

Nawet przestrzegając prawidłowego kierunku malowania drewna, często po jednokrotnym pokryciu go impregnatem, bejcą czy lakierem jego włoski i włókna wstają. Należy wtedy ponownie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym, aby usunąć nieestetyczne i nieprzyjemne w dotyku nierówności, które powodują również nierównomierne rozkładanie się pigmentu.

Czym malować drewno

Wybór produktu do malowania drewna zależy od tego, jakich efektów oczekujemy. Lazura i lakier nadadzą pełnego połysku, lakierobejca wykończenia satynowego, olej i bejca podkreślą naturalne ułożenie słojów. Możemy zdecydować się na wersję bezbarwną lub z pigmentem, dobierając rodzaj pokrycia pod względem dostępnej palety kolorów.

Oprócz kwestii dekoracyjnej, przede wszystkim zadbać powinniśmy jednak o dobór takich środków, które właściwie zabezpieczą meble ogrodowe. Pierwszym etapem zawsze jest impregnacja, która przygotuje surowe drewno do dalszej obróbki oraz odświeży to, które po zimie wymaga renowacji i nałożenia warstwy ochronnej. Specjalne impregnaty zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów oraz zabezpieczają przed nadmiernym wnikaniem wilgoci.

Po zaimpregnowaniu drewna najlepiej nałożyć na nie warstwę, która ochroni je przed warunkami atmosferycznymi. Olej i bejca przeciwdziałają negatywnemu wpływowi wilgoci i słońca, dają też bardzo naturalny efekt. Lazura i lakier dodatkowo zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto również szukać preparatów, które łączą w sobie cechy impregnatu i produktu wykańczającego. Zawierają one dodatkowe środki grzybobójcze. Przed wyborem dokładnie przeczytajmy też etykietę producenta i sprawdźmy, czy olej lub lakier nadają się do danego gatunku drewna.

 

Czym i jak pomalować metalowe meble ogrodowe oraz ogrodzenie

Meble z metalu, jeśli tylko odpowiednio je zabezpieczymy, mogą posłużyć nam przez wiele sezonów, stanowiąc ozdobę ogrodu. Ich konstrukcja często nadaje lekkości i romantycznego charakteru. Metalowe elementy często znajdziemy też przy solidnych meblach drewnianych. Popularne są także ogrodzenia oraz siatki, które również wymagają odpowiedniej ochrony. Jak powinniśmy je zabezpieczyć przed rdzą i czynnikami atmosferycznymi?

Przygotowanie powierzchni metalowej

Metalowe meble ogrodowe oraz ogrodzenie, które chcemy odnowić, musimy najpierw przygotować do dalszej pracy. Zanim nałożymy farbę, powinniśmy pozbyć się rdzy oraz starych warstw – zwłaszcza tych, które już są uszkodzone lub odpadają od powierzchni – przy pomocy szpachelki, ręcznej szczotki stalowej lub tej w postaci nakładek do wiertarki. Oczyszczone metalowe elementy przecieramy z pyłu oraz odtłuszczamy i myjemy wodą z detergentem lub rozcieńczalnikiem. Dobrze też zmatowić powierzchnię papierem ściernym i dopiero wtedy nakładać nową farbę. Jeśli jednak stare warstwy trzymają się dobrze i nie odpryskują, możemy jedynie delikatnie je przeszlifować i ponownie pomalować.

Czym malować metal

Najważniejsze podczas malowania mebli ogrodowych i ogrodzenia z metalu jest zabezpieczenie przed powstawaniem rdzy. Służą do tego specjalne farby gruntujące, na które następnie nakłada się bardziej dekoracyjne i odporne na wilgoć, słońce oraz urazy mechaniczne produkty wykończeniowe. Możemy też wybrać środek, który spełnia obie funkcje, czyli farbę antykorozyjną.

 

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę

Jeśli nie chcemy dopuścić do zniszczenia mebli podczas zimy, impregnację powinniśmy przeprowadzać regularnie, najlepiej co sezon. Ponadto znajdźmy też odpowiednie miejsce do przechowywania mebli drewnianych, które nie powinny w trakcie zimy stać na zewnątrz. Pomieszczenie nie może być ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche, ponieważ materiał może pleśnieć lub wysychać i pękać. Alternatywą jest też kupno przewiewnych pokrowców, które odpowiednio zabezpieczą meble przed warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, aby unikać folii, która nie przepuszcza powietrza i może doprowadzić do zniszczenia drewna.

Odpowiednio zaimpregnowane meble z metalu mogą po sezonie stać na zewnątrz. Warto jednak postawić je pod dachem lub wykorzystać pokrowce, aby uchronić je przed nadmiarem wilgoci.

Meble, które zabezpieczamy i chowamy przed zimą, oprócz impregnacji, wymagają również czyszczenia wodą z detergentem oraz dokładnego wysuszenia. Warto też dokręcić wszystkie poluzowane śruby i naoliwić zawiasy. Jeśli na drewno nakładaliśmy olej, przed zimą pomalujmy je jeszcze raz. Dzięki dobrej konserwacji oraz odpowiedniemu zabezpieczeniu meble zachowają piękny wygląd.

 

czym pomalować drewniane meble ogrodowe, taras i płot