• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Jak i czym odśnieżyć chodnik, podjazd i dach?

jak i czym odśnieżyć chodnik, podjazd i dach

 

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do odśnieżania podjazdu, chodnika prowadzącego do posesji oraz dachu swojego domu. Jak zrobić to sprawnie i efektywnie? Jakich narzędzi użyć, by szybko i bezpiecznie pozbyć się śniegu i lodu? Kiedy za odśnieżanie chodnika przy nieruchomości odpowiedzialny jest właściciel, a kiedy gmina?

 

Odśnieżanie chodnika przy posesji

Na właścicielu działki ciąży obowiązek odśnieżania chodników nie tylko na terenie jego posesji, ale również tych, które do niej bezpośrednio przylegają. Prawnie reguluje to ustawa z 1997 roku o utrzymaniu porządku w gminach. To ona określa, które chodniki odśnieża właściciel domu, a za które odpowiada urząd.

Za chodnik przylegający do działki uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, leżącą tuż przy granicy danej nieruchomości.

 • Jeżeli mieści się on bezpośrednio przy ogrodzeniu domu – obowiązek odśnieżania ciąży na właścicielu. Za niedopilnowanie grozi grzywna nawet do 1500 zł. Ponadto, gdy chodnik będzie zaniedbany i z tego powodu pieszy ulegnie na nim wypadkowi, właściciel nieruchomości może być pociągnięty do odpowiedzialności. Może się to wiązać z koniecznością zapłaty odszkodowania, opłacenia kosztów leczenia, a w skrajnych wypadkach nawet wypłacania renty przyznanej poszkodowanemu;
 • Jeżeli między granicą działki a chodnikiem jest pas zieleni (bądź inny rodzaj infrastruktury, za którą odpowiada gmina, np. ścieżka rowerowa) – właściciel jest zwolniony z odśnieżania. Powinni to robić pracownicy porządkowi zatrudnieni przez urząd gminy.

Jeśli właściciel nieruchomości jest zobowiązany do odśnieżania danego terenu, musi z niego usuwać nie tylko śnieg, ale również błoto i lód.

 

Czym usuwać śnieg z chodnika i podjazdu?

By skutecznie pozbyć się białego puchu z podjazdu i chodnika, można wykorzystać narzędzia:

 

Do ręcznego odśnieżania

Są to łopata i ręczny pług. Oba są dość tanie (dobry model można kupić nawet za mniej niż 100 zł) i nie zajmują dużo miejsca w garażu czy przydomowej szopie. Usuwanie śniegu za ich pomocą wymaga jednak wysiłku. By ułatwić sobie pracę, warto wybrać narzędzie o jak najszerszej szufli (która będzie zagarniać więcej za jednym zamachem) i stabilnej rączce (najlepiej aluminiowej, gdyż jest lżejsza niż drewniana i wytrzymalsza niż plastikowa).

 • Ręczny pług śnieżny będzie nieco bardziej efektywny niż zwykła łopata. Ponadto jego zaletą jest to, że nie obciąża tak bardzo pleców podczas pracy. Może mieć składaną rączkę, która sprawi, że będzie jeszcze łatwiejszy w transporcie i wygodniejszy w przechowywaniu.

 

Mechaniczne (na prąd lub paliwo)

Należą do nich odśnieżarka i szufla mechaniczna. Ich obsługa nie wymaga pracy mięśni. Wystarczy przejechać odśnieżarką lub przesunąć szuflą po śniegu, by go odgarnąć (ich obsługa jest podobna do prowadzenia kosiarki). Oba urządzenia są szczególnie polecane do usuwania śniegu z większych posesji.

 • Szufla jest oczywiście mniejsza i łatwiejsza w przechowywaniu. Trudno nią jednak operować, gdy nie mamy wygodnego dostępu do prądu (potrzebne są przedłużacze). Wato zaopatrzyć się w urządzenie ze specjalnym uchwytem na długi kabel, który zapobiegnie plątaniu się przewodów pod nogami.
 • Odśnieżarka mechaniczna może być zasilana elektrycznie lub spalinowo. Jest większa od zwykłej szufli, więc wymaga więcej miejsca na przechowywanie. Występuje jednak także w wersjach kompaktowych, więc każdy może znaleźć model odpowiedni dla siebie. Jest idealna, gdy do odśnieżenia mamy bardzo duże podwórko.

 

Czym odśnieżać podjazd i chodnik?

 

Usuwanie lodu z chodnika i podjazdu

Pod miękkim i puchatym śniegiem bardzo często ukrywa się niebezpieczny lód. Do skuwania go i rozbijania na mniejsze grudki często wykorzystuje się zwykły szpadel. Jednak korzystając z niego w taki sposób, można odkształcić jego brzegi i je stępić, przez co później łopata nie będzie się nadawała do pracy w ogrodzie. Warto więc zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt:

 • Skuwacz do lodu to niedrogie, ale precyzyjne narzędzie o spłaszczonej podłużnej głowicy zrobionej z hartowanej stali. Jej budowa zapewnia większą powierzchnię nacisku niż zwykła łopata ogrodowa, dzięki czemu skuwacz kruszy zamarznięte bryły dużo skuteczniej. Można nim także zeskrobać cienką warstwę lodu.

Wybierając skuwacz, należy zwrócić uwagę na to, czy jego trzonek jest solidny (wytrzyma napór twojej siły), np. drewniany, a nie plastikowy. Wytrzymałe narzędzie posłuży ci znacznie dłużej.

 

Czym posypać kostkę brukową zimą?

By dodatkowo zabezpieczyć chodniki, ścieżki i podjazd przed lodem, warto go posypać solą drogową. Zapobiega ona zamarzaniu wody, ale działa skutecznie tylko w temperaturze do 7oC. Dlatego niektóre domieszki zawierają chlorek wapnia lub chlorek magnezu, rozpuszczające lód nawet podczas siarczystych mrozów.

Niestety soli nie wolno stosować w okolicy roślin (mogłaby im zaszkodzić). Może ona być również niebezpieczna dla domowych zwierząt (w tym psów i kotów). Niekiedy można zaobserwować uszkodzenia i matowienie kostki brukowej po tym, jak posypywało się ją solą.

Jeśli zależy ci na jak najdłuższej żywotności bruku oraz zdrowiu drzew i krzewów ozdobnych, możesz skorzystać ze zwykłego piachu lub specjalnych domieszek antypoślizgowych wykorzystujących żwirek, pokruszone skałki i bardzo drobne kamyki. Dzięki temu, że mieszanki nie mają w składzie piasku, po rozpuszczeniu się śniegu na chodniku nie tworzy się warstwa błota. Domieszki są bezpieczne zarówno dla podłoża z betonu, jak i kamienia wapiennego.

 

Czym usunąć lód i posypać kostkę brukową zimą

 

Odśnieżanie dachu

Odśnieżanie dachu także jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Jeśli nie będzie wykonywane, inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć karę za stwarzanie zagrożenia (grzywna ok. 1000 zł). Pokrywa śnieżna jest niebezpieczna zarówno dla samego budynku (każdy właściciel powinien wiedzieć, jaką wytrzymałość ma dach jego domu), jak i jego mieszkańców (ciężki, zbity i zmarznięty śnieg może zsunąć się na kogoś z domowników).

Łatwiej jest usunąć z dachu świeży śnieg, niż taki, który zalega na nim od wielu dni. Warto wiedzieć także, że im dłużej biały puch leży na domu, tym więcej waży:

 • metr sześcienny świeżego śniegu – 1 kN (ok. 101 kg),
 • metr sześcienny osiadłego śniegu (kilka godzin lub dni po opadach) – 2 kN (ok. 203 kg);
 • metr sześcienny starego śniegu (kilka tygodni lub miesięcy po opadach) – 2,5-3,5 kN (ok. 254-356 kg);
 • metr sześcienny mokrego śniegu – 4 kN (ok. 407 kg).

 

Czym odśnieżać dach?

Wiele osób usuwa śnieg z dachu za pomocą zwykłej szufli, stojąc na drabinie. Znacznie wygodniej i poręczniej jest jednak skorzystać ze specjalnego zgarniacza dachowego. Urządzenie ma długi, teleskopowy trzonek, dzięki czemu nie zawsze trzeba korzystać z drabiny. Warto wybrać urządzenie o możliwie największej regulacji, tak by dobrze dostosować sprzęt do wysokości domu.

 Czym odśnieżać dach?