• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak i czym wyczyścić kostkę brukową?

Jak i czym wyczyścić kostkę brukową?

 

Kostka brukowa to tani i trwały materiał na chodniki, podjazdy, tarasy i alejki w ogrodzie. Jednak niewiele osób wie, że podobnie jak kamienne płytki i drewniane panele, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Kostka, o którą nikt nie dba, szybko zaczyna wyglądać niechlujnie i brzydko. Pojawiają się zacieki na powierzchni płytek i rośliny w odstępach między nimi. Kolor elementów może się też zmieniać przez naturalne osady wapienne. Dowiedz się, jak i czym czyścić kostkę brukową? Jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń po remoncie (z zapraw, farb i klejów) i jak usunąć plamy z oleju?

 

Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?

Regularna pielęgnacja chodników i podjazdów jest konieczna, gdyż zaniedbana kostka brukowa potrafi mocno oszpecić aranżację ogrodu i przestrzeni przydomowej. By prawidłowo o nią zadbać, powinno się ją regularnie czyścić co najmniej 3 razy do roku. Raz przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, raz w jego trakcie i raz po zakończeniu:

  • Wiosną dobrze jest usunąć wszystkie naloty powstałe w wyniku wilgoci, np. z topniejącego śniegu
  • Latem warto pozbyć się mchów i chwastów ze szczelin między kostkami.
  • Jesienią oczyścić i zaimpregnować kostkę przed nadejściem zimy. Ponadto w ciepłe miesiące warto systematycznie zamiatać powierzchnię, by pozbyć się wilgotnego piasku czy liści, które gnijąc, mogą powodować brzydkie przebarwienia.
  • Zimą kostkę powinno się odśnieżać i unikać posypywania jej solą. Sól niszczy beton i sprawia, że zewnętrzna warstwa kostki się osłabia i pozostają na niej brzydkie białe osady. Granit jest znacznie bardziej odporny na działanie roztworów odśnieżających (chlorku sodu i chlorku wapnia), ale może matowieć. Dlatego lepiej jest posypywać kostkę piaskiem.

 

Chwasty i mchy – czym wyczyścić kostkę brukową w przestrzeniach między elementami?

Mchy, trawy i chwasty naturalnie pojawiają się między kostkami chodnika, czy podjazdu. Trzeba się ich jednak regularnie pozbywać nie tylko ze względów estetycznych, ale również dlatego, że korzenie i kłącza rosnące pod kostką mogą unosić nad ziemię jej elementy. Przez to kostka może stać się nierówna.

By uniknąć powstawania kolein nie tylko regularnie piel przestrzenie między płytkami chodnikowymi, ale również rób to w odpowiedni sposób. Nie wykopuj roślin ze szczelin łopatką i nie ciągnij ich, by je wyrwać z korzeniami. Postępując w ten sposób możesz niechcący naruszyć strukturę kostki (poluzować elementy).

Zamiast tego wykorzystaj profesjonalne narzędzia i środki chemiczne:

Druciana szczotka

Włosie ze stalowego drutu hartowanego pozwala na wyskrobanie roślin z przerw między kostkami lub kamieniami. Używanie jej jest pracochłonne, ale daje dobre efekty nie tylko w walce z mchem i chwastami, ale również pleśnią i grzybem, które mogłyby prowadzić do degradacji bruku. Szczotka z łatwością usunie też zaschnięte błoto.

Drut nie rysuje kamienia, mimo to warto wybrać szczotkę o specjalnym wąskim włosiu, którą łatwiej będzie manewrować między kamieniami. To pomoże dotrzeć i odpowiednio zagłębić się we wszystkie zakamarki, by usunąć rośliny wraz z ukorzenieniem.

Tarcza druciana do kosy spalinowej

Jeśli masz kosę spalinową, możesz dokupić do niej specjalną drucianą tarczę, która podobnie jak szczotka z drutem wydłubie spomiędzy kostki wszystkie chwasty i rośliny. Znacznie przyspieszy to pracę i nie trzeba będzie szorować chodnika na kolanach.

Palnik gazowy

Pozwala pozbyć się chwastów i mchów szybko, bez uszkadzania i przebarwienia kamienia. Jednocześnie efekty są trwałe (szczególnie w przypadku mchu, który już nie nawraca). Wypalanie to również jeden z najwygodniejszych sposobów oczyszczania kostki. Jeżeli wybierzesz palnik z długą dyszą, nie będziesz musiał się nawet schylać. To zupełnie inny komfort pracy niż szorowanie kostki na kolanach. Sprawdza się szczególnie na dużych terenach, gdzie mamy do czynienia ze sporą ilością chodników.

Środki do odchwaszczania

Do usuwania chwastów zwykle wykorzystuje się herbicydy. Jednak przy czyszczeniu spoin między elementami nie jest to najbardziej efektowne. Środki chemiczne wysuszają i niszczą rośliny, jednak i tak trzeba je później wyskubać z przestrzeni między kostkami. Ponadto silne środki chemiczne mogą oddziaływać na kamień, zmatowić go lub przebarwić. Najlepiej więc wybierać produkty dedykowane do chodników, a nie zwykłe opryski do chwastów.

 

Osady wapienne – jak umyć kostkę brukową z nalotów?

Wykwity pojawiające się na kostce brukowej mogą pochodzić od pleśni, grzybów lub naturalnej erozji kamienia. Te ostatnie to osady wapienne wytwarzające się samoczynnie pod wpływem wilgoci. Nie wpływają negatywnie na strukturę i wytrzymałość kostki, jednak wyglądają bardzo nieestetycznie. Z czasem mogą wypłukiwać się same (po deszczu). Może to jednak trwać nawet 2-3 miesiące. Jeśli chcesz przyspieszyć oczyszczanie lub powierzchnia z nalotem znajduje się pod dachem, możesz usunąć naloty za pomocą:

Myjki ciśnieniowej

Woda pod ciśnieniem pozwala pozbyć się zarówno grzybów i pleśni, jak i białego wapienia. Czyszczenie jest szybkie i wygodne, szczególnie jeśli wybierzesz urządzenie o długiej dyszy, przy którym nie trzeba się pochylać. Wyjątkowo uporczywe osady można myć ciśnieniowo również z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego.

Środków do czyszczenia kostki

Wiele osób do usuwania osadów stosuje zwykłe produkty czyszczące do mycia kuchni. Jednak środki do mycia naczyń są nieefektywne. Profesjonalne specyfiki zawierają kwasy, działają znacznie lepiej, wydobywają i pogłębiają naturalną barwę kostki i dodatkowo zabezpieczają ją przed brudem i osadem. Należy tylko pamiętać, że po nałożeniu trzeba je zmyć czystą wodą, tak by nie pozostały na kostce.

 

Jak wyczyścić kostkę brukową z uporczywych plam?

Poza naturalnymi zabrudzeniami z błota, nalotami, pozostałościami gnijących liści na chodnikach, tarasach i podjazdach możemy znaleźć zupełnie inne rodzaje plam:

Zacieki z tłuszczu - czym zmyć olej z kostki brukowej?

Zabrudzenia z tłuszczu (nieważne, czy jest to olej silnikowy, smar czy oliwa wylana podczas grillowania) warto usunąć natychmiast po powstaniu plamy. Im dłużej będziesz czekać z czyszczeniem, tym tłuszcz bardziej wniknie w kostkę pozostawiając trwały zaciek.

Świeżą plamę posyp piaskiem, by się jej pozbyć. Szybko wchłonie on nadmiar oleju. Po krótkiej chwili usuń piach i wyszoruj plamę ciepłą wodą ze środkiem czyszczącym przeznaczonym specjalnie do kostki, najlepiej petrochemicznym.

Jeśli ta technika nie zadziała, możesz skorzystać z pistoletu do piaskowania. Piasek pod ciśnieniem delikatnie ściera wierzchnią warstwę kostki wraz z brudem.

Plamy po gumie do żucia

Czy zdarzyło ci się odkleić z kostki rzuconą przez kogoś na ziemię gumę do żucia i znaleźć w miejscu, gdzie była przylepiona, tłusty ślad? A może guma stopiła się na tyle, że nie da się jej w ogóle odkleić? Skorzystaj z myjki ciśnieniowej. Odpowiednio podgrzana woda (do 150 stopni) rozpuści gumę i sprawi, że powierzchnia będzie idealnie czysta.

Farby, zaprawy, kleje – jak wyczyścić kostkę brukową po remoncie?

Jeśli w czasie remontu zachlapiesz kostkę farbą lub zaprawą, natychmiast zwilż zalane miejsce wodą. Następnie użyj skoncentrowanego środka z kwasem nieorganicznym. Takie specyfiki rozrabia się w wodzie (w proporcjach maksymalnie 1:15). Wyszoruj powierzchnię gąbką lub szczotką. Jeśli to nie zadziała (bo zabrudzenie zdążyło już zaschnąć), możesz spróbować użyć odrobiny samego koncentratu. Upewnij się tylko, czy po wszystkim spłukałeś płyn wodą. Jest na tyle silny, że może być niebezpieczny dla zwierząt i ludzi, dlatego korzystaj z niego wyłącznie w rękawiczkach.

 

Czym czyścić kostkę brukową

 

Preparatów na bazie kwasu nieorganicznego nie można też używać na powierzchnie cementowane i w okolicy fug (rozpuści je).

Alternatywą dla środków chemicznych może być czyszczenie za pomocą strumienia sprężonego piasku z wykorzystaniem piaskarki. Poza samym pistoletem wymaga to odpowiedniego piasku oraz butli ze sprężonym powietrzem i specjalnej dyszy.

 

Środki impregnujące do kostki brukowej

By w przyszłości ułatwić sobie usuwanie przebarwień i trudnych plam z kostki, warto odpowiednio ją pielęgnować. Konserwacja struktury granitu lub betonu to nie tylko dodatkowe zabezpieczanie przed niszczeniem, ale również i przed brudem. Tak działają impregnaty hydrofobowe, które przywracają wyblakły kolor kamienia i nabłyszczają kostkę.

Przy wyborze środków zawsze warto jednak wziąć pod uwagę materiał, z jakiego został wykonany chodnik lub podjazd. Kostka betonowa wymaga zupełnie innych preparatów niż granitowa i z kamienia polnego. Naturalny kamień impregnuje się specjalnymi olejami. Beton środkami na bazie rozpuszczalników organicznych i lakierami.

By mieć pewność, że impregnat nie uszkodzi kostki, zawsze zaczynaj pracę z nowym środkiem od niewielkiego fragmentu w mało widocznym miejscu. Konserwacja będzie skuteczna, kiedy wykonasz ją w suchy dzień (deszcz wypłucze specyfik), przy temperaturze nie niższej niż 10°C. Nie powinno być jednak zbyt upalnie, gdyż środki mogą silniej pachnieć.

 

środki do czyszczenia kostki brukowej