• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

 

Zima to czas, gdy warunki na drogach bywają bardzo trudne, a mrozy, zamarzający śnieg i wszechobecna wilgoć nie polepszają kondycji auta. Jak najlepiej przygotować nasz pojazd do zimy, tak by jego użytkowanie było dla nas komfortowe i by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

 

Przygotowanie samochodu do zimy: lakier, uszczelki, zamki

Za przygotowanie auta do zimy powinniśmy się zabrać jesienią, gdy aura pogodowa bywa jeszcze całkiem przyjazna i możemy wszystkim zająć się na spokojnie. W pierwszej kolejności warto wykonać wszystko to, co możemy zrobić samodzielnie. Pojazd trzeba przygotować na wszelkie niesprzyjające warunki pogodowe, ale też uwzględniając używane do odśnieżania środki chemiczne (np. sól) czy wszechobecny piasek.

 

Zabezpieczenie lakieru samochodu na zimę

W pierwszej kolejności warto nasze auto po prostu porządnie umyć. W czasie jesiennej słoty czy zimowych roztopów mało który samochód uchowa się od zabrudzeń, ale zabezpieczenie lakieru sprawi, że auto będzie się brudziło wolniej, łatwiej będzie je później umyć, a przede wszystkim, po zabezpieczeniu go odpowiednim woskiem, lakier mniej ucierpi. Przy okazji mycia samochodu skontroluj jego stan – wszelkie oznaki korozji warto zgłosić później w serwisie, tak by zostały usunięte jeszcze przed sezonem zimowym. Umyte szyby odtłuść i zabezpiecz np. „niewidzialną wycieraczką", czyli preparatem odpornym na wodę.

 

Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie, aby nie zamarzały?

Gumowe elementy, takie jak uszczelki, przy ekstremalnych temperaturach zużywają się szybciej. Mogą też przymarzać do przylegających do nich części. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto nasmarować je odpowiednim preparatem na bazie silikonu po każdym myciu samochodu i przy okazji większych zmian temperatur (np. z dodatnich na ujemne). Uszczelka przed konserwacją musi zostać dokładnie oczyszczona i wysuszona.

 

Odpowiedni odmrażacz do zamków

Jednym z częstszych problemów kierowców w trakcie zimy jest niemożność dostania się do auta ze względu na zamarznięty zamek. Zdarza się tak np. po umyciu samochodu. Warto smarować zamki specjalnym smarem, i to nie tylko jednorazowo przed zimą, ale regularnie. Dotyczy to nie tylko zamków do drzwi, ale też do bagażnika czy wlewu paliwa.

 

Przygotowanie samochodu przed zimą: wizyta w serwisie

Porządne przygotowanie auta do sezonu zimowego nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie. Nawet, jeśli świetnie znasz się na samochodach, bez odpowiednich narzędzi niektórych czynności nie przeprowadzisz samodzielnie.

 

Wymiana płynów w samochodzie przed zimą

Przed nastaniem mrozów warto skontrolować i wymienić płyny eksploatacyjne. Można rozważyć wymianę oleju, szczególnie, gdy od ostatniej minęło już sporo czasu. Zwróć uwagę na płyn hamulcowy, który powinien być wymieniany co ok. 2 lata. Bardzo ważne jest, by sprawdzić temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego – powinna ona wynosić około -37oC. Ewentualne zamarznięcie płynu w chłodnicy może poskutkować jej pęknięciem albo nawet uszkodzeniem silnika. Jest jeszcze jeden płyn, który wymaga wymiany – do spryskiwaczy. Wymiana na wersję zimową jest niezbędna, ale możesz dokonać jej samodzielnie, po prostu dolewając nowy, niezamarzający płyn, gdy letni się skończy.

 

Jak przygotować koła samochodu do zimy?

Naszym podstawowym zadaniem jest wymiana opon z letnich na zimowe, chyba że używasz całorocznych. Opony zimowe to nie fanaberia – wysokość ich bieżnika i materiał, z jakiego są wykonane, sprawiają, że są one znacznie bardziej wytrzymałe w trudnych zimowych warunkach. Przede wszystkim jednak znacznie zwiększają przyczepność pojazdu na drodze. O wymianie opon jednak zazwyczaj pamiętamy. To, co umyka naszej uwadze, to koło zapasowe, a dokładniej – narzędzia potrzebne do jego założenia (np. podnośnik). Bez nich awaria w drodze może skazać nas na pomoc ubezpieczyciela, nawet pomimo posiadania zapasowego koła.

 

Sprawdzenie stanu akumulatora przed zimą

Podczas przeglądu samochodu przed sezonem zimowym konieczne jest sprawdzenie stanu akumulatora i alternatora. Niska temperatura sprawia, że akumulator traci znaczną część swojej mocy rozruchowej, dlatego jego pełna sprawność to podstawa, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek przy odpalaniu auta w czasie mrozów. Specjaliści w serwisie samochodowym powinni zbadać m.in. napięcie ładowania, a także kondycję przewodów.

 

Co kupić do samochodu przed zimą?

Przygotowania samochodu do zimy powinny również obejmować zakupy. W pierwszej kolejności uzupełnij wyposażenie auta o podstawowe akcesoria do usuwania śniegu i lodu: zmiotkę, skrobaczkę do szyb, płyn odmrażający. Przydać się mogą nieprzemakalne rękawice i linka holownicza. Jeśli poruszasz się po terenach poza miastem, zaopatrz się w specjalne trapy do podkładania pod koła, gdy samochód ugrzęźnie w wysokim śniegu.

Warto wymienić pióra wycieraczek na takie, które wykonane są z materiałów odpornych na mrozy. Wycieraczki zazwyczaj są mocno eksploatowane w okresie zimowym i muszą być sprawne oraz nieuszkodzone (aby nie zarysowały szyby). Te przystosowane do pracy w ujemnych temperaturach będą skutecznie oczyszczać szybę nawet w czasie największych opadów.

Również dywaniki można wymienić na takie, które przeznaczone są do zadań specjalnych. Szerokie, gumowe, z wysokimi krawędziami mogą wprawdzie prezentować się mniej elegancko od zwykłych, subtelnych dywaników tekstylnych, ale za to zatrzymają wodę pochodzącą z roztapiającego się śniegu naniesionego na butach do wnętrza samochodu.

 

Jak przygotować auto do zimy?