

Na fali postanowień noworocznych wciąż zbierasz się do tego, by ruszyć się z kanapy? A może czekasz z tym tematem, aż aura pogodowa zmieni się z zimowej na wiosenną? Niezależnie od tego, kiedy nadejdzie ten dzień, warto być na niego przygotowanym, tak aby gorąco, zimno, wiatr czy deszcz nie były już przeszkodą (ani wymówką). Sprawdź, jak się ubrać do biegania lub na rower w zależności od pory roku.
Jak się ubrać do biegania?
Bieganie to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych sportów uprawianych amatorsko. Jest też stosunkowo tani – w końcu nie potrzebujemy dostępu do kortu czy boiska, ani specjalistycznego sprzętu, aby zacząć. Czy jednak nie potrzebujemy absolutnie niczego? Nie do końca. Aby bieganie było dla nas bezpieczne i komfortowe (a wygoda jest bardzo istotna, jeśli nie chcemy się szybko zniechęcić), warto zainwestować w odpowiednią odzież i specjalne buty, które zapobiegną m.in. otarciom.
Bieganie wiosną i jesienią – jaki strój wybrać?
Bieganie jesienią albo wiosną wydaje się całkiem niezłym pomysłem. O ile bieganie zimą to raczej rozrywka dla tych najbardziej zdeterminowanych, a bieganie latem może być ciężkie w czasie upałów, o tyle wiosna czy jesień oferują względnie przyjazną temperaturę. Możemy się jednak spodziewać, że niektóre nasze treningi odbędą się w deszczu, a pogoda może nas nie jeden raz zaskoczyć. Nie musi nas to zniechęcać – wystarczy odpowiednio się ubrać.
Wybierz nieprzemakalne i antypoślizgowe (ale oczywiście oddychające) buty do biegania. To jedno z tych akcesoriów, w które warto zainwestować już na samym początku przygody z bieganiem. Czy nie można na start trenować w zwykłych trampkach? Z pewnością jest to wykonalne, grozi jednak przeciążeniami czy nawet kontuzjami, a to może nas powstrzymać przed dalszą aktywnością fizyczną na długi czas.
Wiosną i jesienią ważne jest, by chronić ciało przede wszystkim przed wiatrem i przed deszczem. W zimniejsze dni must have to bielizna termoaktywna. W zależności od temperatury i opadów, na bieliznę zakładamy bluzę do biegania, a na to – lekką, oddychającą kamizelkę lub przeciwdeszczową kurtkę. Czemu odradzana jest zwykła bawełniana odzież, skoro również oddycha? Ponieważ nie odprowadza ona potu, lecz nim nasiąka. Wilgotne ubranie w połączeniu z wiatrem to prosta droga do infekcji.
Jeśli chodzi o spodnie, wśród biegaczy rządzą specjalne legginsy. Przylegają one ściśle do ciała, dzięki czemu są wygodne przy bieganiu. W zależności od temperatury, możemy wybrać legginsy długie lub ¾. Nieco więcej swobody dadzą nam spodnie dresowe, jednak przy dłuższym treningu mogą się u nas pojawić otarcia w okolicach pachwin.
Warto też zaopatrzyć się w nakrycie głowy, które nie tylko ochroni nas przed czynnikami pogodowymi (zarówno wiatrem czy deszczem, jak i słońcem), ale też wchłonie pot.
Ostateczna liczba warstw ubrań powinna zależeć od temperatury za oknem, a nawet pory dnia, gdyż zarówno jesienią, jak i zimą temperatura może się wynosić nawet kilkanaście stopni bądź wprost przeciwnie – spadać poniżej zera.
Bieganie latem – jak się ochronić przed upałem?
Jeśli pora naszego treningu przypadła na gorący, letni dzień, musimy odpowiednio zabezpieczyć się przed poparzeniami słonecznymi, jak i przegrzaniem organizmu. Wybierz jasną, cienką koszulkę termoaktywną (np. bezrękawnik) i odpowiednie spodnie do biegania, np. krótkie legginsy lub luźne szorty (które zapewniają swobodę ruchów i przewiewność, ale mogą nie uchronić przed otarciami pachwin.
Na dłuższy trening warto wybrać koszulkę zakrywającą górną część barków. Strój powinien być wykonany w całości ze specjalistycznych, sportowych materiałów – bawełna szybko nasiąknie potem, więc jest kiepskim rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o buty, to przede wszystkim powinny być przewiewne. Nie zapominajmy również o dobrych skarpetkach przeznaczonych dla biegaczy. Odpowiednie odprowadzanie potu jest bardzo istotne, bo może uchronić nas przed otarciami na stopach.
Na koniec warto zadbać o głowę i zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem. Musimy pamiętać, że jej zadaniem jest ochrona przed słońcem, ale musi być też przewiewna, aby odprowadzała ciepło. Dlatego powinna być lekka i wyposażona w siateczki. Do tego w słoneczne dni niezbędne będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Bieganie zimą – jak się ubrać do biegania na mrozie?
W przypadku biegania zimą najważniejszą zasadą jest ubiór na cebulkę, tak abyśmy mogli, w razie gdy zrobi nam się za gorąco, łatwo pozbyć się jednej warstwy. Musimy także ubrać się w taki sposób, aby zaraz po wyjściu na dwór było nam odrobinę za chłodno – wówczas w trakcie treningu nie zmarzniemy, ale też się nie przegrzejemy.
Zaczynamy od przylegającej do ciała bielizny termoaktywnej, która może składać się z długich kalesonów i bluzki z długim rękawem (w przypadku kobiet można dobrać również specjalne biustonosze sportowe). Na to wkładamy kolejną warstwę sportowej odzieży, a w wyjątkowy mróz – ciepłą bluzę. Powinna być nieco luźniejsza. Na wierzch wybierzmy kurtkę nieprzemakalną i chroniącą przed wiatrem, oczywiście oddychającą. W tym przypadku sprawdzają się impregnowane materiały.
Jakie wybrać spodnie? Zależy to od naszych upodobań i od tego, jak szybko marzniemy. Jeśli nie mamy zimowych legginsów do biegania, możemy założyć na siebie dwie pary letnich. Istnieją również specjalne spodnie przeznaczone do trenowania w zimie.
Zimą musimy szczególnie dbać o szybko wychładzające się części ciała – twarz, uszy, dłonie i stopy. Dlatego koniecznie musimy zaopatrzyć się w czapkę (zamiennie z opaską czy nausznikami), a nawet specjalną maskę na twarz. Przydadzą się też rękawiczki (mogą być te najzwyklejsze, np. z polaru). Jeśli chodzi o buty, możesz użyć zwykłych butów do biegania, chyba że będziesz biegać po śniegu. Wówczas lepiej zainwestować w specjalne buty do biegania zimą – ochronią twoje stopy przed zmarznięciem, zapewnią lepszą przyczepność i nie przemokną. Do tego trzeba dobrać zimowe skarpety sportowe, ewentualnie dwie pary cienkich, zwykłych skarpet (lepsze od bawełnianych będą te z syntetycznych materiałów).


Jak się ubrać na rower wiosną, latem, jesienią, zimą?
W przypadku kompletowania stroju na rower również warto uwzględniać (szczególnie zimą) kilka warstw odzieży, w tym jako pierwszą – bieliznę termoaktywną. Kolejne warstwy ubrań powinny być wykonane z oddychających materiałów i chronić przed opadami czy wiatrem. W przypadku wypadów rowerowych jednak zdecydowanie największy nacisk powinniśmy kłaść na wybór odpowiednich spodni.
Spodnie na rower
Aby jazda była komfortowa, muszą one być przylegające do ciała (albo krótkie). Nogawka luźnych spodni mogłaby nam przeszkadzać. Możemy wybrać model z szelkami (najlepiej siatkowymi), dzięki czemu nie będą się przesuwać. Spodenki rowerowe wyposażone są w specjalną wkładkę – to bardzo ważny element rowerowego stroju, który pozwoli nam uniknąć dotkliwego bólu pośladków po treningu. Najlepiej wybrać wkładkę żelową lub z pianki (ale w tym drugim przypadku musimy szczególnie zadbać o wysoką jakość produktu). Spodnie w okolicy wkładki powinny być wyposażone w systemy odprowadzające wilgoć, dzięki czemu unikniemy odparzeń. Warto też zwrócić uwagę na technologię wykonania spodni i wybrać te bezszwowe.
Jaka kurtka, bluzka, koszulka na rower?
Jeśli chodzi o kurtkę, podobnie jak w przypadku odzieży do biegania, wiosną i jesienią powinna być przede wszystkim cienka i lekka oraz wodo- i wiatroodporna, zimą zaś dodatkowo ocieplona. Przyda się podwyższona stójka, która ochroni szyję przed marznięciem. Latem wystarczy nam sama koszulka, ale warto zawsze mieć przy sobie cienką kurtkę wodoodporną na wypadek nagłej zmiany pogody. Do przechowywania zapasowej odzieży świetnie nada się specjalna torba rowerowa, np. na bagażnik.
Rękawiczki na rower
Wybierając się na rower, musimy szczególnie pamiętać o ochronie dłoni. Rękawiczki na rowerze przydają się cały rok. Warto z czasem zainwestować w ich zimową wersję, ale na początek wystarczą te zwykłe. W cieplejszych porach roku rękawiczki chronią dłonie przede wszystkim przed wiatrem. Latem możemy użyć rękawiczek bez palców. Powinny od wewnątrz posiadać antypoślizgową warstwę, aby poprawiać naszą przyczepność.
Akcesoria na rower
Co jeszcze będzie niezbędne, gdy bierzemy się za rowerowe treningi? Zaopatrz się w termoaktywne skarpetki, które pomogą twoim stopom utrzymać optymalną temperaturę i odprowadzą wilgoć. Konieczna będzie również czapka – nawet zimą powinna ona być dość cienka, bo na nią zakładasz jeszcze kask. Dodatkowo latem nie wolno zapomnieć o sportowych okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

