• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak udekorować okno i balkon na Boże Narodzenie?

świąteczne dekoracje okna i balkonu

W okresie świąt Bożego Narodzenia w większości polskich domów pojawia się choinka przystrojona bombkami i łańcuchami. Chętnie wieszamy na niej również nastrojowe lampki, cukierki czy małe figurki, a na stole stawiamy stroiki i świeczniki. Nie zawsze pamiętamy jednak o tym, aby przystroić również okna, które są wyjątkowo wdzięcznym i uniwersalnym obiektem dla świątecznych dekoracji. Przekonaj się, jak piękna oprawa okna i balkonu dopełnia klimatyczną, bożonarodzeniową aranżację.

Świąteczna dekoracja okna

Okna pozwalają nam na to, aby puścić nieco wodze fantazji. Możemy ozdobić ich ramę, powiesić coś na klamce, ustawić dekoracje na parapecie, a nawet namalować coś lub nakleić na szybach. W zależności od tego, jaki styl dekoracji odpowiada nam najbardziej, możemy wykorzystać nastrojowe, ale zarazem minimalistyczne dekoracje w skandynawskim klimacie, postawić na klasykę, pozostać przy samych efektach świetlnych lub podejść do tematu z przymrużeniem oka.

Przede wszystkim jednak niektóre dekoracje okna są również widoczne z zewnątrz, dzięki czemu podarowujemy bożonarodzeniowy nastrój także przechodniom mijającym nasz dom. Szczególnie delikatne światełka lampek stworzą wyjątkowy świąteczny klimat.

Pomysły na klasyczne dekoracje okna

Jak udekorować okno w salonie, sypialni lub kuchni? Niezastąpionym świątecznym elementem wystroju jest ciepłe światło świec, dlatego na parapecie warto ustawić świeczniki lub dekoracje świetlne – są one dobrze widoczne zarówno w świetle dziennym, jak i po zmroku. Do wyboru masz ledowe figurki i zawieszki, takie jak np.:

  • gwiazda wyposażona w wyłącznik czasowy,
  • szklana bombka,
  • zawieszka w kształcie gwiazdy,
  • dekoracyjna żarówka w kształcie gwiazdy,
  • świecący, minimalistyczny wianek,
  • dekoracja w kształcie prezentu.

Samą ramę okna można również ozdobić klasycznymi dekoracjami nawiązującymi do natury: łańcuchami i wiankami z imitacji gałązek świerkowych czy nastrojowym sercem ze słomy na jutowym sznurku. Pomiędzy zwykłymi roślinami doniczkowymi możesz postawić gwiazdę betlejemską. Jeśli roślin jest więcej, umieść między nimi łańcuch z drobnymi światełkami LED. Takie kompozycje świetnie uzupełnią pojedyncze ozdoby, takie jak bombki, zawieszki, a nawet zwykłe szyszki czy domowej roboty lukrowane pierniczki.

Jak udekorować okno w pokoju dziecka?

Jeśli masz trochę wolnego miejsca na parapecie, warto postawić na nim zabawną figurkę: skrzata, Mikołaja, bałwana czy renifera, a nawet świątecznej lamy, flaminga czy mewy. Świetnie sprawdzą się tutaj również sposoby na udekorowanie szyby, takie jak naklejki (np. w kształcie śnieżynki albo Mikołaja i pingwinków). Możecie również wspólnie pomalować szybę w gwiazdki (albo jakiekolwiek inne wzory) przy pomocy sztucznego śniegu w aerozolu. Maluch z pewnością ucieszy się też z dekoracji-zabawek, takich jak bożonarodzeniowa świnka, piernikowy domek czy świąteczny samochód Świętego Mikołaja. Zabawny i uroczy świąteczny wystrój w pokoju dziecka uzupełnij łańcuchem ze świecącymi gwiazdkami.

Więcej oryginalnych propozycji na bożonarodzeniowe dekoracje znajdziesz tutaj>>

 

Jak przystroić okna na święta?

 

Świąteczna dekoracja balkonu

Jak udekorować balkon na Święta? Tu przede wszystkim sprawdzą się systemy świetlne, które możesz łączyć ze sobą tak, aby uzyskać pożądaną przez ciebie długość łańcucha lampek i dekoracji. W ten sposób udekorujesz cały balkon niezależnie od jego rozmiaru. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest wyłącznik czasowy, dzięki któremu oszczędzisz energię.

Już najprostszy łańcuch lampek, owinięty wokół barierki czy ram okna, może być wspaniałą ozdobą. Zwłaszcza, jeśli wybierzesz taki, którego diody różnią się natężeniem i emitują migotliwe światło. Do tego typu dekoracji nada się także wąż świetlny z mikro diodami zamkniętymi w jego wnętrzu.

Jak skomponować własne oświetlenie zewnętrzne poprzez łączenie elementów? Dowiedz się z naszego poradnika>>

Aby urozmaicić dekorację barierki, połącz łańcuch świetlny z girlandą ze świerkowych gałązek. Jeśli dodatkowo przywiesisz na niej bombki – także w dziennym świetle twój balkon wyglądać będzie bardzo świątecznie.

Górną część balkonu wspaniale ozdobi łańcuch wiszących lampek, na przykład w kształcie sopli lub mieniących się śnieżynek. Przymocowując go do krawędzi balkonu sąsiada mieszkającego piętro wyżej, stworzysz ciekawy, trójwymiarowy efekt.

To nie koniec pomysłów na bożonarodzeniową dekorację balkonu. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu, gdzie masz możliwość trzymać iglaki w donicach, wygodnym i zjawiskowym rozwiązaniem będą specjalne siatki świetlne. Takie siatki można po prostu zarzucić na krzaki lub drzewka. Świetnie nadadzą się też do udekorowania sufitu – wystarczy je podwiesić.

Poza łańcuchami lampek i świerkowych girland możesz udekorować balkon gotowym, roztaczającym świąteczny nastrój drzewkiem LED, które będzie wspaniałą bazą dla wiszących ozdób, takich jak bombki. To sprawi, że zarówno w dziennym, jak i w nocnym świetle twój balkon będzie roztaczać bożonarodzeniowy klimat i cieszyć oko okolicznych mieszkańców.

 

świąteczne ozdoby na balkon lub taras