• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić cotton balls DIY

Jak zrobić cotton balls DIY

 

Girlandy cotton balls to modny dodatek do każdego wnętrza. Takie lampiony ładnie rozpraszają światło, nadając aranżacji domowego klimatu. Sprawdzą się nie tylko w pokoju dziecka, ale też w sypialni lub eleganckim salonie. Można je kupić lub wykonać własnoręcznie przy pomocy prostych narzędzi i trików. Jak zrobić modne cotton balls?

 

Cotton balls DIY – czego będziesz potrzebować do zrobienia girlandy świetlnej

Do zrobienia dekoracyjnej girlandy w stylu cotton balls nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczą lampki, klej, sznurek i odrobina cierpliwości. Do wykonania ażurowych kul, z których zrobisz lampiony, przygotuj:

 • sznur z lampkami LED – najlepiej w kolorze białym z przezroczystym kablem,
 • balony – najlepsze będą te na wodę, ponieważ są mniejsze i łatwiej uformować z nich niewielkie kulki,
 • kordonek, muliny, sznurka lub nici – grubość dobierz do pożądanego efektu. Na 5 kul starczy około 200 cm. Jeśli wybierzesz cieńszy sznurek lub nici, będziesz ich potrzebował znacznie więcej,
 • klej do drewna typu wikol i wodę – najważniejsze, aby zasychając, tworzył bezbarwną, usztywniającą warstwę. Należy go rozcieńczyć w proporcjach 1:1 z wodą,
 • szklankę lub kubek – posłuży do odmierzania jednakowej wielkości kul,
 • rękawiczki – dla ochrony rąk przed klejem,
 • ręcznik papierowy do zabezpieczenia miejsca pracy i przetarcia kul z nadmiaru kleju,
 • pojemnik do rozcieńczenia kleju z wodą,
 • igłę do przekłucia baloników,
 • ewentualnie pistolet z klejem na gorąco, by przymocować na stałe kule do lampek.

Alternatywą dla girlandy cotton balls wykonanej z kordonka są kule pokryte siateczką z białej lub barwionej gazy lub bandaża. Aby nadać im kolor, do wody, w której będziemy rozcieńczać klej, należy włożyć krepinę. Pod wpływem wilgoci zabarwi ona ciecz na wybrany kolor. Możemy też wykorzystać barwniki lub farby akrylowe.

 

Jak zrobić cotton balls

Wykonanie cotton balls polega przede wszystkim na równym nawinięciu kordonka, sznurka, muliny lub nici na balonik. W tym celu na początku musimy go napompować do pożądanego rozmiaru. Rozmiar najlepiej odmierzyć od szklanki lub kubka, aby kule były równe. Zwróćmy również uwagę, aby balonik nie przyjął jajowatej formy. Najlepiej więc związać go dość ciasno, formując okrągły kształt.
Balonik możemy obwiązywać na kilka sposobów:

Sposób 1.: owijanie baloników sznurkiem namoczonym w kleju

Rozcieńczony z wodą klej umieszczamy w miseczce i wkładamy do niego sznurek. Mieszamy, aby masa w całości go pokryła. Następnie zaczynamy owijanie, starając się, aby powstałe linie tworzyły równą siateczkę. Najlepiej najpierw kierować kordonek kilkukrotnie pionowo, później poziomo i na skos. Na końcu balonik obwiązany sznurkiem malujemy klejem lub po prostu wkładamy go do miseczki z mieszaniną i dokładnie obtaczamy. Nadmiar kleju wycieramy ręcznikiem papierowym, aby nie powstały zacieki.

Sposób 2.: owijanie na sucho i malowanie klejem

Jeśli nie chcemy tak bardzo brudzić sobie rąk klejem, możemy posmarować nim tylko początek sznurka, by przymocować go do balonika, a następnie tworzyć już siatkę na sucho. Dopiero na końcu powinniśmy dokładnie pokryć owinięty balonik klejem. W przypadku tej metody istnieje jednak ryzyko, że konstrukcja nie będzie dostatecznie sztywna i sklejona.

Sposób 3.: owijanie na balonik posmarowany klejem

Grubą warstwą kleju możemy też pokryć cały balonik. Dopiero później nawijamy sznurek. Nie unikniemy jednak moczenia całości w kleju.

Sposób 4.: gaza zamiast sznurka

Jeśli owijanie sznurkiem wydaje nam się zbyt pracochłonne lub skomplikowane, możemy zastąpić go gazą lub bandażem. Wystarczy rozciągnąć gotową siateczkę na baloniku tak, aby pokryć go w całości. Paski gazy najlepiej namoczyć w kleju i dopiero później umieszczać na baloniku.

Kiedy już na baloniku powstanie ładny wzór, gotowe kule musimy wysuszyć. Potrwa to od 24 do 48 godzin. Najlepiej wykorzystać do tego suszarkę do prania. Kiedy kule będą suche i twarde, możemy pozbyć się baloników zamkniętych w środku. Wystarczy przebić je igłą i wyjąć. Aby stworzyć świetlną girlandę cotton balls, należy następnie umieścić lampki – po jednej lub kilka – w otworze, który pozostał po końcówce balonika. Jeśli jest on za duży, możemy przykleić kule klejem na gorąco. Uniemożliwi to jednak późniejszą wymianę, np. na inny kolor.

 

Jak zrobić świecące kule z piłeczek

Jeszcze prostszą girlandę świetlną możemy zrobić z wykorzystaniem piłeczek do tenisa stołowego. W każdej z nich wystarczy nożykiem introligatorskim zrobić otwór, by umieścić w nim lampki. Tego typu oświetlenie ładnie rozprasza światło, tworząc nastrój. Jeśli chcemy, możemy pomalować piłeczki farbami, klejem z brokatem lub okleić samoprzylepnym papierem.

 

 Jak zrobić cotton balls krok po kroku