• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić półkę i regał na książki

półka i regał na książki

 

Własnoręczne wykonanie półki, a nawet regału nie jest trudne, a może rozwinąć twoją kreatywność. Dowiedz się, jak zamienić zwykły mebel w ciekawy element aranżacji pokoju. Jak zrobić wiszącą półkę lub regał, który w kilka chwil może zamienić się w domek dla lalek?

 

Jak zrobić półkę na książki

Zrobienie klasycznej półki nie wymaga specjalistycznych umiejętności oraz narzędzi. Tak naprawdę wystarczy deska – z drewna lub płyty wiórowej – odpowiedniej długości i szerokości oraz dwa wsporniki i śruby. Może przydać ci się też piła lub wyrzynarka, jeśli chcesz dociąć półkę do pożądanego wymiaru lub zrobić elementy dekoracyjne. Pamiętaj też, aby głębokość dobierać do przedmiotów, które później na niej ustawisz, np. obrazków, książek, bibelotów, zabawek dziecka.

W prosty sposób możesz również pobawić się z klasyką i nadać zwykłej półce charakteru, np. wieszając na linach lub paskach, czy zdobiąc ją zabawnymi wzorami, które pasować będą do pokoju najmłodszych. Możesz również wykorzystać materiały z recyklingu.

 

Jak zrobić półkę na zdjęcia

Jeśli lubisz często zmieniać aranżację pokoju, masz wiele obrazków i plakatów, które często przewieszasz z miejsca na miejsce, najlepszym rozwiązaniem będzie wąska półka na zdjęcia. Dzięki niej unikniesz wbijania gwoździ w ścianę i w kilka chwil zmienisz miejsce ram z obrazami, plakatami i zdjęciami. Czego potrzebujesz do zrobienia takiej półki?

 • kleju montażowego do drewna (i ewentualnie wyciskacza do mas)
 • 2 ścisków do drewna
 • 3 desek lub mocnych listewek o szerokości: dwie po 7 cm i jedna 5-centymetrowa. Ich długość powinna być równa
 • wiertarki do zrobienia otworów montażowych
 • 2 trzpieni montażowych lub śrub do zamontowania półki na ścianie

Podstawą półki na zdjęcia będzie szersza deska. Do jej dłuższych boków powinieneś przymocować dwie pozostałe listewki, tworząc przód (5 cm) i plecy (7 cm) konstrukcji. Aby mocowanie było trwałe, użyj zacisków i pozostaw półkę do wyschnięcia. Następnie na przeciwległych rogach tylnej części wywierć otwory montażowe. Zrób je też w ścianie i przymocuj półkę śrubami lub przy pomocy trzpieni. Ustaw ramy tak, jak lubisz. Kiedy układ ci się znudzi, dowolnie go zmieniaj i baw się kompozycją.

 

Kreatywna półka DIY dla dzieci

Stosując się do powyższej instrukcji możesz również zrobić półkę, która będzie ciekawą ozdobą pokoju dziecka. Wystarczy, że z szerszych desek wytniesz wyrzynarką kształt, np. chmur lub zwierzątek.

 

Jak zrobić półkę do pokoju dziecka

 

Jak zrobić półkę domek

Innym pomysłem na półkę do pokoju dziecka jest domek. Maluchy będą mogły wykorzystać go do ustawiania kolekcji książeczek, pamiątek i maskotek, a kiedy przyjdzie ochota na zabawę, zamienić w apartament dla lalek lub scenę domowego teatrzyku. Tego typu półkę możesz wykonać z gotowych kubików lub prostych regałów, dodając jedynie dach. Łatwo też zrobisz ją samodzielnie:

 

Jak zrobić półkę domek

 

Półka DIY z palet

Dobrym pomysłem do wykorzystania przy aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym lub eklektycznym, będzie półka wykonana z palety. Kiedy ją odwrócisz, zauważysz, że podstawa łącząca deski, tworzy zagłębienie, które przy niewielkim nakładzie pracy może zamienić się w półkę z kieszenią na drobiazgi, książki lub obrazki. Do jej wykonania będziesz potrzebować:

 • palety (100x60 cm)
 • piły
 • papieru ściernego lub szlifierki
 • farby lub impregnatu do drewna
 • pędzla
 • 1 deski – długość 60 cm, szerokość dopasowana do wymiaru między belką łączącą a tylną ścianką
 • 4 śrub
 • wiertarko-wkrętarki

Jeśli chcesz uzyskać pojedyncze półki, musisz dociąć paletę tak, aby uzyskać wspomnianą wyżej kieszeń. Obejmij też dodatkową, wystającą ponad nią deskę, która stworzy plecy konstrukcji lub – kiedy zamontujesz ją odwrotnie i dodasz haczyki lub dekoracyjne gałki – będzie mogła posłużyć jako wieszak. Z całej palety możesz też zrobić cały regał z 2-3 półkami.

Palety to nieoszlifowane, często też zanieczyszczone drewno, dlatego będzie wymagało obróbki. Po ewentualnym docięciu desek powinieneś przetrzeć je szlifierką, a następnie pomalować farbą do drewna. Na dno powstałych kieszeni należy jeszcze przybić docięte na wymiar deski. Na koniec wystarczy wykonać otwory montażowe i powiesić półkę na ścianie.

 

Jak zrobić półkę wiszącą na paskach lub linach

Jeśli zależy ci nie tylko na funkcjonalności, ale cenisz sobie oryginalne rozwiązania do domu, półkę możesz powiesić na paskach lub mocnych taśmach. Możesz wykorzystać nawet akcesoria wyjęte prosto z garderoby. Jak w prosty sposób zrobić taką półkę?

 

Jak zrobić półkę na paskach

 

Innym ciekawym pomysłem jest zawieszenie półek na linach. Potrzebne do tego będą haki oraz kotwa chemiczna do ich zamontowania na suficie. Należy do nich przymocować mocny sznur, który następnie trzeba przewlec przez otwory wycięte w desce. Na koniec wystarczy tylko zrobić supeł na końcach liny, pilnując poziomu półki poziomicą.

 

Jak zrobić regał na książki z drabiny

Metodą DIY możesz zrobić również ciekawy regał do mieszkania. Przyda ci się drewniana drabina. Do tej rozkładanej w kształt odwróconego „V" wystarczy tylko zamontować na szczebelkach poprzeczne deski, które utworzą półki. Innym rozwiązaniem jest wykonanie regału, wyglądającego jak drabina oparta o ścianę. Potrzebne będą:

 • 2 deski o długości 2 m i szerokości ok. 5 cm
 • drewniane półki lub deski
 • wkręty
 • wiertarko-wkrętarka
 • miarka
 • poziomica
 • opcjonalnie: farba i akcesoria malarskie
 • opcjonalnie: piła

Na początku należy na długiej desce wymierzyć i zaznaczyć miejsca, w których powinny znaleźć się półki. Schemat powtórz na równoległej listwie tak, aby utrzymać poziom (możesz pomóc sobie poziomicą). W wyznaczonych miejscach nawierć otwory i przykręć półki. Drabinę oprzyj o ścianę. Dla bezpieczeństwa możesz ją do niej przykręcić.

 

Jak zrobić prosty regał ze skrzynek

Najprostszy regał możesz zrobić z drewnianych skrzynek. Wystarczy ułożyć je na sobie, tworząc półki. Takie kubiki możesz ze sobą skręcić (np. ze względów bezpieczeństwa, kiedy masz w domu małe dzieci) lub jedynie poustawiać. Dzięki takiej ruchomej formie, regał będziesz mógł później dopasować do aranżacji wnętrza lub przechowywanych przedmiotów.