• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić stolik DIY?

drewniane meble DIY

 

W dobie materialnego przesytu coraz większą popularność zdobywają ruchy propagujące idee minimalizmu i zero-waste, czyli wykorzystywania tego, co na pierwszy rzut oka nadaje się do wyrzucenia. Jednak nie o ideologie tu chodzi – własnoręcznie wykonany mebel da ci przede wszystkim sporo frajdy i ogromną satysfakcję, gdy na pytanie „skąd masz taki świetny stolik?" odpowiesz, że to twoje dzieło. Tymczasem ładny i funkcjonalny stolik można wykonać niemal ze wszystkiego. Zobacz kilka naszych inspiracji na zrobienie stolika DIY i sprawdź, co może być ci potrzebne.

 

Jak zrobić stolik DIY z opony?

Stare, dobre opony są świetnym materiałem do różnego rodzaju przeróbek. Część osób może kojarzyć je przede wszystkim jako huśtawki z czasów swojego dzieciństwa, ale opony równie dobrze radzą sobie jako pufy czy właśnie stoliki – trzeba im jedynie poświęcić trochę więcej czasu. Wersji stolików z opony jest mnóstwo, ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Nowoczesny stolik ze szklanym blatem, rustykalny stolik ze sznurka, a może jeszcze coś innego? Poznaj nasze inspiracje na wykonanie stolika z opony.

Co może ci się przydać?

 • opona lub opony (znajdziesz je w internetowych ogłoszeniach lub w zakładzie wulkanizacyjnym)
 • szpula do kabla, opcjonalnie płyta MDF
 • wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka i szlifierka do drewna
 • 60-100 m liny sizalowej lub jutowej
 • pistolet do kleju na gorąco (minimum ok. 30 wkładów)
 • śruby i śrubki
 • nóżki lub kółka
 • szklany blat
 • drewniane deski
 • bejca lub farba do drewna
 • oświetlenie ledowe
 • nabłyszczacz do kokpitu/farba w sprayu o dowolnym kolorze

 

Stolik z opony i sznurka

Jeden z najpopularniejszych sposobów na modny mebel DIY to wyglądający lekko i nowocześnie stolik z opony i liny. Świetnie się sprawdzi jako stolik kawowy w salonie czy na balkonie. Projekt ten jest bardzo popularny wśród osób interesujących się domowym majsterkowaniem, więc w Internecie znajdziesz sporo inspiracji na różne metody wykonania tego mebelka. Poniżej nasza propozycja:

Na początku przede wszystkim dokładnie umyj oponę i pozostaw ją do wyschnięcia. Najłatwiej będzie to zrobić w ogrodzie lub garażu.

Najtrudniejszym elementem podczas wykonywania stolika będzie wycięcie blatów ze szpuli lub płyty – potrzebujesz dwóch okrągłych blatów rozmiarami pasujących do opony. Od ciebie zależy, czy blaty mają pokrywać się z oponą, czy też jedynie wypełniać jej otwory. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się przejmować drobnymi nierównościami czy postrzępieniami – nie będzie ich widać. Jeśli korzystasz ze szpuli, na jej środku znajduje się otwór – możesz go wypełnić kółkiem wyciętym z płyty lub kartonem.

Płyty lub szpule musisz przytwierdzić do opony przy pomocy śrub (3-4 śruby na płytę), możesz też po prostu przykleić ją klejem na gorąco. Tym samym klejem możesz teraz zacząć naklejać linę – rozpoczynając od środka, układaj ją dookoła, „na ślimaka", przyklejając klejem na gorąco. Pamiętaj, aby zwijać linę ciasno i mocno doklejać ją do płyty i opony. W ten sposób owiń sznurem wierzch i boki stoliczka, do spodu zaś przykręć kółka lub nóżki.

Panuje tu pełna dowolność – możesz przykręcić krótkie nóżki lub małe kółeczka, dzięki czemu zyskasz niski stolik idealny na taras, a możesz przykręcić dłuższe nóżki, zyskując stolik, który wysokością będzie pasować do standardowego krzesła.

 

Stolik z opony ze szklanym blatem

Z opony możesz również wykonać stolik ze szklanym blatem. Wówczas będzie on miał charakter bardziej nowoczesny lub industrialny. Przezroczysty blat daje ci ogromne możliwości do realizacji kreatywnych pomysłów, bowiem we wnętrzu takiego stolika można umieścić dowolne przedmioty, ozdoby czy nawet oświetlenie ledowe.

Jak wykonać taki stolik? Przede wszystkim zamów szklany blat o kształcie i wymiarach, jakie cię interesują. Następnie zadbaj o to, by opona ładnie się prezentowała. Możesz pokryć jej boki liną sizalową albo pomalować sprayem na dowolny kolor, możesz również jedynie potraktować ją długotrwale nabłyszczającym preparatem (np. plakiem do kokpitów).

Dno stolika, podobnie jak w przypadku poprzedniego projektu, możesz wykonać ze sklejki, płyty MDF czy szpuli do kabla. Do niego zaś przykręć nóżki lub kółka. Możesz też zrezygnować z dna, a nóżki przywiercić bezpośrednio do opony. Warto wówczas ozdobić szklany blat – oświetleniem, naklejką czy nawet farbą do szkła.

Do wnętrza stolika zaś włóż dekoracje: w zależności od aranżacji pomieszczenia, może to być np. mozaika z kamieni, szyszki, muszle, autka-resoraki albo oświetlenie ledowe (lub inne lampki). Następnie na oponę nałóż szklany blat. Aby był stabilny, do opony – w miejscu stylu ze szkłem – przyklej przezroczyste silikonowe podkładki antypoślizgowe.

 

Stolik z opony i drewna

Jeśli to dopiero twój początek przygody z DIY, postaw na nieskomplikowane rozwiązania. Najprostszy stolik z opon wykonasz, przykręcając okrągłą płytę ze sklejki lub drewna do opony. W zależności od tego, jaki stolik ci się marzy, możesz pomalować na dowolny kolor zarówno oponę, jak i drewniany blat. Możesz też wykorzystać dwie opony ułożone jedna na drugiej, zyskując w ten sposób wyższy stolik.

Jak własnoręcznie wykonać z drewna okrągły blat? Ułóż obok siebie kilka desek i narysuj na nich (jak najdokładniej) okrąg o wymiarach przyszłego blatu. Możesz użyć nowych desek lub takich, które pozyskasz ze starych palet. Warto pamiętać, że do narysowania idealnego okręgu nie potrzebujesz wielkiego cyrkla czy innych specjalistycznych narzędzi – wystarczy wbity w deskę gwóźdź, do którego przymocujesz sznurek, a na jego drugim końcu ołówek.
Teraz wyrzynarką wytnij blat z desek. Następnie połącz je ze sobą przy pomocy kątowników (pamiętaj, by wymierzyć je tak, aby znalazły się w otworze opony). Jeśli deski tego wymagają, dokładnie je oszlifuj, następnie możesz je zabejcować lub pomalować i polakierować. Tak powstały blat przymocuj do opony klejem lub śrubami.

 

stolik z opony DIY

 

Jak zrobić stolik DIY z palet?

Palety to niewyczerpane źródło pomysłów na własnoręcznie wykonane meble. Miłośnicy majsterkowania z palet wyczarowują stoły, sofy krzesła, a nawet łóżka. Meble z europalet są tanie, a zarazem modne i efektowne. Dają niesłychanie szerokie pole do popisu – można je dowolnie pomalować i udekorować. Świetnie się nadają do wykonania z nich prostego, niskiego stolika kawowego, ale przy odrobinie czasu i fantazji możesz z nich wykonać niemal wszystko, co tylko sobie zamarzysz.

Co może ci się przydać?

 • paleta lub kilka palet
 • 4 obrotowe kółka (co najmniej 2 z hamulcem)
 • wkrętarka, szlifierka do drewna
 • 16 wkrętów i 16 podkładek
 • pędzel
 • szpachla do drewna
 • papier ścierny
 • lakier, farba, bejca, impregnat do drewna
 • szyba

 

Prosty stolik z palet na kółkach

Prosty kawowy stolik z palet nie zajmie ci dużo czasu. Potrzebujesz jednej palety i czterech kółek obrotowych (najlepiej, aby przynajmniej dwa miały hamulec). Palety najczęściej mają wymiary 80 x 120 cm lub 100 x 120 cm.

Aby przygotować paletę do dalszej pracy, oszlifuj jej powierzchnię papierem ściernym albo szlifierką. Pozbądź się wszelkich drzazg, a ewentualne ubytki uzupełnij szpachlą. Jeśli stolik będzie użytkowany na zewnątrz, zaimpregnuj całą powierzchnię palety. Teraz możesz pomalować, polakierować lub zabejcować drewno na dowolny kolor (najczęstsze rozwiązania to biała farba albo ciemna bejca, ale tak naprawdę ogranicza cię tylko wyobraźnia). Gdy wyschnie, do spodu przykręć koła, uważając, by śruby nie natrafiły na jeden z gwoździ, którymi zbita jest paleta. Kółka z hamulcami powinny znaleźć się po przekątnej – dzięki temu stół będzie mógł stać stabilnie.

Jak udoskonalić taki stolik? Możesz dodać do niego blat – szklany (położony na silikonowych podkładkach) albo drewniany, który własnoręcznie wykonasz z desek. To pomoże rozwiązać problem przerw między deskami palety i sprawi, że będzie on wyglądał bardziej „profesjonalnie". Ciekawy efekt może również dać odwrócenie stolika do góry dnem i położenie szklanego blatu na jego spodzie, a przykręcenie nóżek po drugiej stronie. W ten sposób zyskasz stolik z półką.


Wysoki stolik z palet

Mebel z jednej palety będzie bardzo niski. Możesz jednak wprowadzić do niego dowolne modyfikacje: zbić ze sobą kilka palet lub dodać nóżki (dzięki czemu stolik będzie wyższy). Możesz też wypróbować konstrukcję z dwóch palet: jedną z nich przetnij na pół (np. piłą do drewna lub wyrzynarką). Powstałe części przybij do spodu drugiej palety pod kątem 90 stopni – będą one stanowiły nogi stołu. W ten sposób możesz samodzielnie wykonać spory stół do jadalni. Warto również udoskonalić go blatem ze szkła, bo przerwy między deskami mogą znacząco utrudnić korzystanie z niego.

 

stolik z palet DIY

 

Jak zrobić stolik DIY ze skrzynek, szpuli lub walizki?

DIY, czyli samodzielne wykonywanie mebli i przedmiotów codziennego użytku to absolutny hit ostatnich lat. Majsterkowicze prześcigają się w pomysłach na to, jakim przedmiotom można dać drugie życie zamiast wyrzucać je na śmietnik. Jak myślisz, z czego jeszcze da się zrobić stolik?
Stolik DIY ze skrzynek po jabłkach

Wykonanie stolika ze skrzynek będzie podobne do pracy nad stolikiem z palet, ale efekt może być jeszcze ciekawszy. Używane skrzynki po jabłkach czy innych owocach kupisz za kilka-kilkanaście złotych w Internecie. Możesz też próbować szczęścia w supermarkecie czy na bazarku.

Co będzie ci potrzebne?

 • 4 skrzynki
 • 4 nóżki drewniane lub kółka
 • szlifierka lub papier ścierny
 • farba, bejca, lakier do drewna

Skrzynki musisz odpowiednio oszlifować, tak aby powierzchnia drewna była oczyszczona, gładka i bez drzazg. Następnie zabezpiecz je (farbą lub bejcą, lakierem, a jeśli stolik będzie przechowywany na dworze – również impregnatem do drewna). Skrzynki możesz skręcić ze sobą właściwie w dowolnej konfiguracji. Możesz również użyć płyty, do której przyczepisz z jednej strony skrzynki, z drugiej zaś kółka lub nóżki.

Ciekawym pomysłem jest ułożenie skrzynek bokiem – każda pod kątem 90 stopni w stosunku do tej leżącej obok. W tej sposób pod blatem stolika zyskujesz wygodne półki, np. na książki lub gazety, a na środku znajduje się kwadratowy otwór, który możesz ciekawie zaaranżować – np. wstawiając do niego doniczkę z kwiatkiem lub dowolną inną ozdobę. Skrzynki możesz połączyć ze sobą za pomocą desek i wkrętów – najlepiej, aby deski były przywiercone wzdłuż wszystkich krawędzi spodu stolika. Czeka cię tu wymierzanie i przecinanie desek, tak aby wszystko do siebie pasowało.

W rogach przykręć nóżki lub kółka. Podobnie, jak w przypadku stolika z palet – świetnie sprawdzi się też blat ze szkła albo z desek.

 

Okrągły stolik ze szpuli

Jeśli chodzi o duże szpule na kable, właściwie nie wymagają one dużego wkładu z naszej strony, by zamienić się w praktyczny, okrągły stolik kawowy albo nocny. Warto jednak ozdobić je, tak by stały się oryginalnym i designerskim dodatkiem do naszego wnętrza, rozpoczynając od przygotowania stolika, czyli oszlifowania ewentualnych drzazg i zaimpregnowania go.

Można po prostu pomalować stolik na jeden kolor – sprawdzi się każda barwa, która pasuje do danego wnętrza. Jeśli lubisz klimaty marynistyczne, pomaluj stolik w biało-błękitne pasy, a nogę ciasno owiń sznurem przyklejonym do stolika klejem na gorąco. Jeśli zaś stolik ma stanąć w dziecięcym pokoju, niezłym pomysłem może być pomalowanie blatu farbą tablicową. Masz zdolności plastyczne? Blat stolika ze szpuli świetnie się nadaje do tego, by ozdobić go dowolnym wzorem albo nawet mozaiką z niewielkich kamyczków bądź kafelków.

Aby nie przeszkadzał ci otwór na środku stołu, zakryj go szklanym blatem zamówionym u szklarza. Możesz również załatać ją wyciętym na wymiar kawałkiem drewna lub sklejki – bez problemu zrobisz to przy pomocy wyrzynarki i kleju do drewna.

 

Stolik z walizki i innych nietypowych przedmiotów

Walizka nie jest typowym przedmiotem, służącym do przeróbek. Tymczasem stare, twarde i ciężkie walizki z czasów naszych rodziców i dziadków mogą stworzyć w pomieszczeniu niesamowity klimat. A przy tym nie wymagają one od ciebie dużo pracy – twoje zadanie może się ograniczyć do kupienia nóżek od stolika, a następnie wywiercenia otworów w walizce i przymocowania nóżek przy pomocy śrub. Za blat może robić sama walizka lub położona na niej tafla szkła. Możesz zostawić walizkę w jej oryginalnej kolorystyce, ale możesz również przytwierdzić ją do ozdobnej nogi od stołu, a następnie wszystko pomalować na ten sam kolor, w ten sposób zyskując bardziej spójny stylistycznie mebel. Wysokie nóżki, a na wewnętrznej stronie klapy przymocowane lusterko – to świetny przepis na oryginalną i klimatyczną toaletkę.

Prosty stolik kawowy łatwo wykonasz też z innych elementów drewnianych. Kawałek uciętego, oszlifowanego i polakierowanego pnia z niewielkim blatem na górze może wyglądać równie dobrze, jak niejeden mebel zaprojektowany przez designera. Stolik może też powstać z kilku sporych i grubych plastrów drewna albo uciętych na równo pieńków i szklanego blatu. Warto zdać sobie sprawę, że oryginalny i funkcjonalny stolik możesz wykonać niemalże ze wszystkiego, szczególnie jeśli zastosujesz proste, a bardzo pomocne patenty – spód z deski, do niego przytwierdzone obrotowe kółka i szklany blat, dzięki któremu korzystanie ze stolika będzie wygodne, a użyty przez ciebie materiał zostanie wyeksponowany.

 

stolik DIY ze skrzynek, walizki, szpuli po kablu