• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Jaka żarówka do pokoju, kuchni i łazienki

Jaka żarówka do pokoju, kuchni i łazienki – rodzaje żarówek

 

Przepaliła ci się żarówka? A może planujesz wymianę oświetlenia w mieszkaniu? Dowiedz się, jakie typy żarówek są dostępne na rynku i czym się od siebie różnią. Czy lepiej wybrać oświetlenie LED-owe, czy halogenowe? A może warto postawić na świetlówki? Sprawdź też, jakie są rodzaje gwintów żarówek. Jak dobrać odpowiednią barwę światła do pokoju i jaka żarówka sprawdzi się najlepiej w kuchni, salonie, łazience, sypialni i innych pomieszczeniach w twoim domu?

 

Typy żarówek – czym się różnią?

Jeszcze do niedawna w domach Polaków królowały nieekonomiczne żarówki wolframowe (tradycyjne lampy żarowe). Świeciły poprzez rozgrzewanie żarnika do wysokiej temperatury, przez co emitowały nie tylko światło, ale i ciepło. Wydawały się tanie, ale miały krótką żywotność (do 1 tys. godzin pracy), więc trzeba je było często wymieniać.

We wrześniu 2009 roku Unia Europejska zaczęła wycofywać tradycyjne żarówki z rynku (głównie z powodu ich wysokiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery). W 2016 zupełnie zniknęły ze sklepowych półek. Zastąpiły je rozwiązania bardziej ekologiczne i energooszczędne.

 

 porównanie żarówki led i zwykłej

 

Żarówki LED

Lampy LED to źródła światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Nie nagrzewają się, są nieczułe na wstrząsy i bardziej odporne na włączanie i wyłączanie. Nie przepalają się tak często, jak wycofane żarówki wolframowe. Zużywają mniej energii (o około 80%) i mogą być nawet do 100 razy bardziej trwałe (od 15 do 100 tys. godzin pracy). W rezultacie mimo wyższej ceny okazują się znacznie bardziej ekonomiczne.

Lampy tego typu są wybierane również ze względu na stałą ilość dawanego światła. Nie muszą się rozgrzewać i świecą identycznie zarówno na początku (tuż po zamocowaniu), jak i po dłuższym czasie użytkowania.

 

Rodzaje żarówek LED

 

Żarówki halogenowe

Mają żarnik z wolframu, podobnie jak wycofane lampy żarowe. Dodatkowo są wypełnione gazem szlachetnym i niewielką ilością halogenu (związku chemicznego reagującego z wolframem). Dzięki temu rozpalają się szybko i świecą bardzo jasnym, równomiernym światłem. Jego emisja jest stała i nie zmniejsza się z upływem czasu. Światło nie zmienia też odbioru kolorów, choć może lekko nasycać.

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe to lampy fluorescencyjne, które są wypełnione gazem, świecącym na skutek powstałego przy włączeniu wyładowania elektrycznego. Można je łatwo rozpoznać po formie w kształcie litery „U" lub spirali. Świecą bardzo mocnym światłem. Zużywają mniej energii (od 65 do 80%) niż tradycyjne lampy wolframowe. Po włączeniu muszą się jednak przez chwilę rozgrzać. Mają dobrą żywotność (maksymalnie 15-16 tys. godzin pracy) i są znacznie tańsze niż LED-y.

Ich główną wadą jest powolny spadek jakości dawanego światła wraz z upływem czasu oraz możliwe osłabienie jego emisji w niskich temperaturach (nie nadają się na zewnątrz budynku i do nieogrzewanych pomieszczeń). Świetlówki mogą też wpływać na odbiór kolorów, przez co tapety i pomalowane ściany mogą mieć nieco inną barwę naturalnie i przy zapalonym świetle.

Warto pamiętać, że świetlówki zawierają rtęć, dlatego zawsze powinny być odpowiednio utylizowane. W sklepach z elektroniką znajdują się specjalne pojemniki na wyczerpane lampy tego typu. Zużyte świetlówki można też oddać do punktu zbierania elektrośmieci.

 

rodzaje żarówek

 

Żarówki halogenowe

Mają żarnik z wolframu, podobnie jak wycofane lampy żarowe. Dodatkowo są wypełnione gazem szlachetnym i niewielką ilością halogenu (związku chemicznego reagującego z wolframem). Dzięki temu rozpalają się szybko i świecą bardzo jasnym, równomiernym światłem. Jego emisja jest stała i nie zmniejsza się z upływem czasu. Światło nie zmienia też odbioru kolorów, choć może lekko nasycać.

Żarówki halogenowe nie są drogie. Mają jednak spore ograniczenia. Przede wszystkim działają zaledwie przez 2 do 3 tys. godzin i zużywają więcej energii niż świetlówki i LED-y (ale wciąż o 20-30% mniej niż wycofane lampy żarowe). Ponadto działają wyłącznie przy niskim napięciu (przy wysokim zachodzi konieczność używania transformatora).

Dużym plusem halogenów jest jednak to, że mogą występować w bardzo małych rozmiarach, przez co są niezastąpione przy oświetleniu wbudowanym i punktowym.

 

rodzaje żarówek halogenowych

 

Promienniki podczerwieni

Żarówki podczerwieni zamieniają 90% pobieranej przez siebie energii w ciepło emitowane poprzez fale podczerwone IR. Stosuje się je głównie do dogrzewania pomieszczeń takich jak garaże, szklarnie i pokoje z egzotycznymi zwierzętami (z terrarium lub akwarium). Pracują bez hałasu, nie strasząc ciepłolubnych stworzeń i nie są w żadnym stopniu szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Oparzenia może powodować jedynie bezpośredni kontakt z nagrzaną żarówką.

 

Rodzaje gwintów żarówek

Trzonek to istotna część żarówki, pozwalająca podłączyć ją do lampy. Gwinty mogą jednak różnić się od siebie w zależności od rodzaju oświetlenia. Nawet kinkiet i żyrandol mogą wymagać żarówek o różnych trzonkach. Oczywiście można dokupić przejściówki, które pozwalają zamontować do danej lamy praktycznie każdy rodzaj gwintu. Ich kupno jest jednak mało opłacalne (taniej jest kupić nową żarówkę).

Najlepiej przed zakupem upewnić się, jakiego gwintu wymaga dana lampa lub mieć ze sobą stare żarówki jako wzór dla sprzedawcy. Rozmiary i rodzaje trzonków są zawsze opisane na opakowaniach. Pudełka można zachować dla szybszej identyfikacji gwintu.

 • E27 to klasyczny wkręcany gwint o średnicy 27 mm. Mogą go mieć zarówno żarówki LED-owe, halogeny, promienniki podczerwieni i świetlówki kompaktowe. Jest powszechnie wykorzystywany w instalacjach domowych.
 • E14 jest wkręcany i ma średnicę 14 mm. Występuje w instalacjach o mniejszej mocy – najczęściej w lampkach biurkowych, czasem w małych żyrandolach (głównie dekoracyjnych). Mogą go mieć żarówki LED-owe, świetlówki kompaktowe i halogeny.
 • GU10 jest wtykiem, nie wkrętem. Montuje się go na zatrzask za pomocą grubych widełek (średnica prętów 10 cm). Żarówki z takim wykończeniem zwykle są wykorzystywane w reflektorach, kierujących światło bezpośrednio w dół. Z takim gwintem znajdziesz żarówki LED-owe, świetlówki i halogeny.
 • MR16 należy do wtyków reflektorowych. Rozpoznaje się go po wąskich widełkach (6 mm średnicy), które mocuje się na wcisk. Jest wykorzystywany w sufitach podwieszanych, lampkach wbudowanych w meble, gablotach w sklepach i przy oświetleniu schodowym. Mają go wyłącznie żarówki halogenowe i LED-owe.
 • MR11 jest stosowany w reflektorach, głównie wykorzystywanych jako oświetlenie ozdobne i dodatkowe (na przykład wewnętrzne półek i szaf). Wyróżniają go cieniutkie widełki o średnicy 4 mm. Mają go tylko żarówki LED-owe i halogeny.
 • G4 to bardzo wąski wtyk (4 milimetrowe widełki) wykorzystywany przy punktowym oświetleniu dekoracyjnym. Mają go wyłącznie żarówki LED-owe i halogenowe.

 

rodzaje gwintów żarówek

 

Barwa światła w żarówce

Przy zakupie żarówek warto wziąć pod uwagę barwę dawanego przez nie światła (wyrażaną w Kelwinach). Wbrew pozorom ma to duży wpływ na wygląd pokoju oraz samopoczucie i koncentrację przebywających w nim osób.

 • Barwa ciepła – spektrum od 2700 K do 3200 K uspokaja, nastraja i relaksuje. Daje wrażenie przytulności. Jest odbierane podobnie do światła świec lub zachodu słońca. Nie razi oczu, nie wybudza ze snu nagłym blaskiem. Im niższa wartość K tym światło jest bardziej pomarańczowe. Im wyższa, tym bardziej białe i neutralne.
 • Barwa neutralna – zakres od 3300 K do 4500 K imituje światło dzienne. Przy niskich wartościach relaksuje i ułatwia odpoczynek, przy wysokich daje wrażenie większego porządku i czystości. Idealne do pracy, czytania, codziennych obowiązków.
 • Barwa zimna – spektrum od 4600 K do 6500 K dodaje wnętrzu świeżości i optycznie je powiększa. Ponadto energetyzuje i ułatwia koncentrację, dlatego często wykorzystywane jest w miejscach pracy.

 

Jaką żarówkę kupić?

Możesz zdecydować się na jednakowe i spójne oświetlenie we wszystkich pokojach w twoim domu lub dopasować rodzaje żarówek do konkretnych pomieszczeń. Odpowiedni dobór lamp może nie tylko poprawić twoje samopoczucie i uatrakcyjnić wnętrza, ale również pomóc oszczędzać pieniądze.

Jaka żarówka do pokoju dziennego?

W pokoju dziennym, salonie otwartym na kuchnię lub pomieszczeniu łączącym wiele różnych funkcji najlepiej zdecydować się na żarówki LED-owe. Są energooszczędne, dają równomierne, ładnie rozchodzące się światło, a jednocześnie są odporne na długie eksploatowanie i nie muszą się rozgrzewać. Idealnie sprawdzają się do pomieszczeń, gdzie dużo się przebywa.

Jeśli chcesz, by salon był przytulny i służył głównie do relaksu, wybierz żarówkę o nieco cieplejszym zakresie światła. Pomoże ci się odprężyć po całym dniu pracy. Unikaj zbyt chłodnego światła, gdyż może ono powodować wrażenie sterylności (pokój może wydawać się mało przyjazny i zimny).

Jaka żarówka do sypialni?

Do górnego oświetlenia sypialni dobrze sprawdzają się świetlówki, które rozgrzewają się wolniej, przez co ludzkie oko ma czas przyzwyczaić się do zmiany naświetlenia wnętrza. Przy lampkach nocnych warto zastosować odporne na częste włączanie i wyłączanie LED-y.

Zdecyduj się na ciepłą barwę światła, która pozwoli ci się odprężyć niemal tak samo, jak przy świecach. Im niższy zakres kelwinów, tym łatwiej ci będzie zasypiać. Ciepłe światło oszukuje mózg, sugerując mu, że nadchodzi zachód słońca. Pomaga więc zachować zdrowy rytm dobowy. Ponadto rano nie razi w oczy.

Jaka żarówka do kuchni?

W kuchni wykonujesz precyzyjne czynności, więc oświetlenie powinno być mocne i skierowane bezpośrednio na miejsce pracy. Doskonale sprawdzą się halogeny, które dają mocne punktowe światło. Można je zamocować w suficie i pod szafkami, tak by były skierowane wprost na blaty.

Wybierz neutralny lub chłodny kolor światła. Takie oświetlenie szybciej obudzi cię rano przy przygotowywaniu śniadania. Doda energii przy pracach kuchennych i pozwoli łatwiej się skoncentrować. Dzięki zimnemu światłu zachowasz też wrażenie większej czystości.

Jaka żarówka do łazienki?

Do toalety i łazienki wybierz LED-y, które są niewrażliwe na duża częstotliwość włączania i wyłączania. Unikaj jednak świetlówek, które rozgrzewają się na tyle długo, że zanim rozpalą się do pełnego światła, zdążysz już wyjść z pomieszczenia. Pamiętaj też, że świetlówki tracą jakość światła, kiedy są często włączane i wyłączane.

Do punktowego oświetlenia nad lustrami możesz też dopasować halogeny, które ułatwią pracę nad makijażem i czynnościami pielęgnacyjnymi.

By optycznie powiększyć łazienkę, stworzyć iluzję sterylności i czystości, wybierz lampy o chłodnym kolorze światła.

Jaka żarówka do gabinetu i miejsca pracy?

W miejscu pracy możesz zastosować dowolny typ żarówek. Zdecyduj się jednak na światło o neutralnym lub zimnym spektrum. Ułatwi ono pozostanie w skupieniu przez długie godziny i doda siły do pracy. Pomoże także przy czytaniu.

Omijaj świetlówki, jeśli jesteś grafikiem lub osobą pracującą z kolorem. Lampy tego typu wpływają na odbieranie barw (zmieniają je).

Jaka żarówka do pokoju dziecka?

W pokoiku niemowlęcym warto zastosować świetlówki, które potrzebują trochę czasu na rozruch i pozwalają przyzwyczaić się oczom do zmiany oświetlenia. Jeśli dodatkowo wybierzesz takie o ciepłym spektrum światła, nie będą rozbudzać dziecka w nocy i podczas karmienia. Ułatwią też spokojne zasypianie.

Nad biurkiem ucznia warto zamocować halogeny, które sprzyjają koncentracji. Światło, szczególnie w chłodnej tonacji, pomaga w długotrwałym skupieniu, nauce czytania i pisania.

Jaka żarówka do garażu?

Do garażu idealne będą odporne na chwilowe włączanie i wyłączanie LED-y. Doskonale sprawdzą się także przy fotokomórce. Halogeny zaleca się raczej dla garażowych majsterkowiczów (dobrze oświetlają miejsce pracy). Świetlówki nie sprawdzą się przy pomieszczeniach nieogrzewanych (tracą moc w temperaturze poniżej 22 C°). W chłodnych miejscach świetnie sprawdzą się jednak promienniki podczerwieni, które ogrzewają wnętrza.