• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jakie kwiaty na balkon? Które lepiej rosną w słońcu, a które w cieniu?

Jak dobrać kwiaty na balkon? Przede wszystkim sprawdź, które gatunki lubią cień, a które słońce i dobierz te, które pasują do poziomu nasłonecznienia dostępnej przestrzeni. Dzięki temu twoje sadzonki bujnie się rozrosną, będą miały piękniejsze kwiaty i zdrowsze liście. Będą też odporniejsze na choroby i bardziej żywotne co pozwoli dłużej się nimi cieszyć.

Jakie kwiaty na północny, południowy, wschodni i zachodni balkon? Położenie a nasłonecznienie

Najmocniej wyeksponowane na promienie słoneczne są balkony położone od zachodu. Przez większość czasu latem i wiosną są nie tylko intensywnie doświetlone, ale również mocno rozgrzane. Rośliny, które tu posadzisz muszą więc lubić silne nasłonecznienie i dobrze znosić ciepło. Z powodu wysokiej temperatury niektóre światłolubne, ale delikatne gatunki mogą szybciej więdnąć i przysychać.

Tego problemu nie będą mieć właściciele balkonu położonego od południa. Uważany jest on za opcję najkorzystniejszą, gdyż słońce silnie oświetla go tylko rano. Przestrzeń nie jest więc narażona na zbytnie rozgrzanie, a po południu panują na tyle optymalne warunki, że dobrze przyjmują się zarówno rośliny światłolubne, ale nieodporne na zbytnie upały, jak i te, które dobrze rozwijają się w półcieniu.

Najmniejszy dostęp do światła mają balkony położone od północy. Słońce pada na nie tylko z samego rana i późnym popołudniem, co powoduje, że rośliny lubiące silne nasłonecznienie nie mogą się tu prawidłowo rozwijać. Czasem nawet te dobrze wzrastające w półcieniu miewają mniejsze kwiaty i rzadkie liście. Dobrze odnajdą się tu za to bluszcze i inne sadzonki lubiące cień.

Jeśli chodzi o balkony od strony wschodniej – silne światło jest tu obecne mniej więcej do południa. Przestrzeń nie ma więc czasu zbytnio się rozgrzać, co oznacza, że sprawdzą się tu rośliny nieodporne na upały. Balkon położony na wschód tworzy wprost idealne warunki dla sadzonek lubiących półcień.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Słoneczny balkon to idealne miejsce do rozwoju roślin kwitnących. Część z nich potrzebuje jednak specjalnej opieki – trzeba je częściej podlewać i od czasu do czasu nawozić. Wiele gatunków kwitnących źle znosi również wiatry albo zbyt duże upały, dlatego warto zastanowić się nad dobudowaniem daszka lub osłony dla naszych sadzonek.

Werbena

Werbena ma duże kwiatostany przypominające kule, które są złożone z małych pięciolistnych kwiatków. Mogą one być różowe, fioletowe, białe, a nawet czerwone. Poza odmianami jednolitymi występują też takie, które mają kwiaty w dwóch barwach (z „oczkiem”).

Roślina może się ładnie prezentować zarówno w doniczkach, w których będzie rosnąć do góry, jak i takich, które umożliwią jej zwisanie do dołu. Jej pędy mogą mieć do pół metra długości.

Poza silnym nasłonecznieniem roślina potrzebuje odpowiedniej ziemi – przepuszczalnej i o wysokim poziomie próchnicy.

Aksamitki

Aksamitki to kwiaty jednoroczne należące do rodziny astrowatych. Występują w kolorze żółtym, pomarańczowym i mahoniowym. Mają spore okrągłe główki i rosną nisko (do 30 cm wzwyż), najlepiej prezentują się więc w doniczkach ustawionych na podłodze.

Są to rośliny mało wymagające, odporne na upały i przymrozki. Można zacząć je hodować już od wczesnej wiosny. Jeśli posadzimy je w sierpniu, będą cieszyły oko nawet do późnej jesieni. Nie wymagają przy tym specjalnych nawozów. By cieszyć się większą ilością nowych kwiatostanów, warto usuwać zwiędłe koszyczki kwiatowe.

Bides

Inna nazwa tej rośliny to uczep rózgowaty, choć potocznie nazywana jest głównie złotym deszczem. To określenie bardzo do niej pasuje, ze względu na długie pędy i żółte drobne, gęsto usiane żółte kwiaty.

Bides rozrasta się bardzo szybko. Na jedną metrową doniczkę wystarczą dwie, góra trzy sadzonki, aby stworzyć gęstą kaskadę kwiatów. By roślina ładnie rosła, potrzeba tylko dobrego nasłonecznienia i częstego podlewania (dwa razy dziennie). Warto pilnować, by ziemia w doniczce nie wyschła (zaniedbana sadzonka może szybko przysychać).

Złoty deszcz nie przepada jednak za deszczem i wiatrem. Z tego względu radzi się sadzić go głównie w doniczkach podwieszanych pod dachem albo na niższych piętrach.

Surfinia

Petunia kaskadowa, popularnie zwana surfinią, to roślina kwitnąca, która może występować w bardzo różnych kolorach – od jasnego fioletu i ciemnego cyklamenu, poprzez czerwień, do bieli i żółci. Niektóre jej odmiany są silnie pachnące (szczególnie te fioletowe). Nie tylko więc cieszą oko, ale i rozpieszczają węch.

Sadzonki surfini wymagają żyznej ziemi i częstego nawożenia. Nie przepadają za wiatrem ani silnym deszczem i nie nadają się na nieosłonięte balkony na wyższych piętrach. Trzeba je także często podlewać (dwa razy dziennie). Jeśli roślina przyschnie, stanie się bezbronna wobec szkodników i nieodporna na choroby grzybowe, dlatego trzeba bardzo pilnować, by ziemia była stale wilgotna.

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia bluszczolistna to roślina zwisająca, tworząca bujne kaskady kwiatów. Ma ciemnozielone, lśniące liście i intensywnie czerwone lub różowe kwiaty, które przy przekwitaniu bardzo się osypują i śmiecą. Dlatego przed zdecydowaniem się na posadzenie sadzonek na balkonie w bloku warto upewnić się, czy sąsiadom z dołu lub zarządowi naszej spółdzielni nie będzie to przeszkadzać.

Pelargonia bluszczolistna jest nieco odporniejsza na przesuszenie niż surfinia, ale również wymaga częstego podlewania (minimum raz dziennie). Najlepiej posadzić ją tuż przy balustradzie, gdyż w cieniu słabiej kwitnie.

Sundaville [MK1]

Sadzonki sundaville mają duże kwiaty w kształcie lejków (średnica nawet do 5-6 cm) o czerwonym, różowym lub białym kolorze. Jest to gatunek pnący i wijący się, którego pędy mogą osiągać nawet do 3 metrów wysokości, dlatego pięknie prezentuje się wzdłuż balustrad i w doniczkach wiszących.

Rośliny tego typu wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Nie przepadają z kolei za wiatrem, dlatego nie sadzi się ich na balkonach, które są wysunięte i mieszczą się na wyższych piętrach.

Co ciekawe, sundaville to gatunek wieloletni. Jesienią rośliny można zabrać z balkonu do domu, gdzie spokojnie przezimują. Pomieszczenie, w którym je umieścimy, musi być chłodne, ale widne.

Lawenda

Uprawa lawendy na balkonie jest bardzo prosta. Poza słońcem i wodą potrzebuje ona tylko przycinania od czasu do czasu. Zwykle zupełnie nie wymaga nawożenia, choć jeśli słabo się rozwija, można zastosować nawóz z dużą zawartością potasu.

Lawenda jest wieloletnia, odporna na upały i chłody. Może zimować na balkonie, o ile przykryjemy ją igliwiem lub słomą. Korzenie możemy dodatkowo osłonić kompostem, by nie przemarzły.

Roślina świetnie sprawdza się na bardzo nasłonecznionych balkonach nie tylko ze względu na wysoką odporność na wysokie temperatury, ale również dlatego, ze pod wpływem ciepła jej zapach jest intensywniejszy.

Kwiaty na balkon, które lubią półcień

Niektóre z wyżej wymienionych roślin można posadzić także w półcieniu, np. surfinię, pelargonię bluszczolistną i wilec. Poza nimi na balkonie o średnim nasłonecznieniu dobrze sprawdzi się:

Lobelia

Lobelia ma drobne i gęste kwiaty, które można posadzić zarówno w doniczkach zwisających jak i stojących. W zależności od odmiany kwitnie na niebiesko, błękitno, biało, różowo i fioletowo, a nawet na czerwono. Może być także dwukolorowa. Należy do roślin jednorocznych. Dobrze znosi światło słoneczne, jednak preferuje półcień. Od zbytniego nasłonecznienia jej kwiaty mogą blaknąć. Nie wolno jej jednak posadzić w zbyt zaciemnionym miejscu, gdyż wówczas w ogóle nie zakwitnie.

Wymaga żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Lubi wilgoć. Doniczka powinna jednak mieć odpowiedni drenaż, tak by woda za bardzo w niej nie zalegała, gdyż na korzeniach rośliny może pojawić się pleśń.

Bakopa

Bakopa to roślina o drobnych i delikatnych białych, liliowych lub różowych kwiatach. Jej pędy są wijące i ładnie prezentują się w doniczkach wiszących. Dobrze znosi połączenie z innymi sadzonkami i można ją sadzić w kompozycjach ze stokrotkami, pelargoniami, wilczomleczem, petuniami kaskadowymi bądź laurencją.

Wymaga wilgotnej ziemi. Lubi też przewiewne miejsca, dlatego można ją sadzić na wysuniętych balkonach i wyższych piętrach.

Fuksja

Fuksja ma bardzo oryginalne, dekoracyjne kwiaty. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje rozproszonego światła i żyznej, wilgotnej gleby. Należy ją też nawozić co kilka tygodni. Rośliny nie wolno jednak wystawiać na silne słońce, gdyż może to sprzyjać chorobom (zwiększać podatność na przędziorki).

Jeśli zapewnimy fuksji odpowiednią pielęgnację, będzie kwitnąć aż do jesieni. Jako że jest to gatunek wieloletni, może zimować w mieszkaniu. W tym czasie powinna być podlewana rzadziej. Nie trzeba się też przejmować, gdy całkowicie opadną jej liście. Wczesną wiosną wypuści nowe. Gdy się to stanie, można przenieść roślinę do cieplejszego pokoju i zacząć obficiej podlewać. Z powrotem na balkon powinna trafić dopiero pod koniec maja.

Golteria rozesłana

Ta niska krzewinka osiąga zaledwie 10-15 cm wysokości, może znajdować się na balkonie cały rok. Najładniej prezentuje się jednak jesienią i zimą, kiedy jej ciemnozielone, błyszczące liście robią się bordowe. W październiku na krzaczkach pojawiają się też spore czerwone owoce o kulistym kształcie. Mogą się one utrzymywać aż do wiosny.

A jak golteria rozesłana wygląda latem? Na przełomie lipca i sierpnia ma małe i niepozorne kwiaty o różowawym kolorze. Ich atutem jest bardzo przyjemny zapach. Z rośliny robi się między innymi olejek eteryczny, często wykorzystywany do produkcji kosmetyków.

Jak dbać o sadzonki, by zdrowo rosły? Zapewnić im umiarkowanie wilgotną glebę o sporej przepuszczalności – najlepiej lekko torfową. Rośliny nie powinno się też bezpośrednio wystawiać na słońce ani trzymać w zbytnim zacienieniu.

Jakie kwiaty na ciemny balkon?

Rośliny, które możemy hodować na mocno zacienionej przestrzeni zwykle nie kwitną tak efektownie, jak te lubiące słońce. Wiele z nich ma jednak ciekawe liście i dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi sadzonkami.

Żurawki

Żurawki są roślinami całorocznymi, występującymi w dziesiątkach odmian. Wyróżniają je duże różnokolorowe liście, które prezentują się ładnie przez cały rok. Mogą być ciemno- i jasnozielone, żółte, bordowe, fioletowe, burgundowe, a nawet szarawe. Sadzonki kwitną na przełomie czerwca i lipca. Ich kwiaty wyrastają na długich łodygach i mają kształt malutkich dzwoneczków. Bywają białe, różowe, kremowe, czerwone lub błękitne.

Żurawki wymagają wilgotnej, przepuszczalnej gleby. Nie trzeba ich nawozić. Dobrze zimują na dworze i szybko się rozrastają. Można je sadzić w towarzystwie innych roślin.

Niecierpek

Niecierpek to jedna z niewielu obficie kwitnących roślin, lubiących cień. Można go hodować zarówno na balkonie, w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Dorasta zaledwie do 30 cm wysokości. Ma ciemnozielone, ostro zakończone liście i duże pięciopłatkowe kwiaty. Występuje w odmianach kwitnących na biało, pomarańczowo, różowo i czerwono (bywają także okazy mieszane).

Jeśli chcemy, by niecierpek ładnie kwitł przez całe lato i na początku jesieni, powinniśmy zapewnić mu żyzne, próchnicze podłoże i wilgotną glebę. Roślina może zacząć marnieć, jeśli dopuścimy do przesuszenia bryły korzeniowej.

Bluszczyk kurdybanek

Dobra alternatywa dla gęstego i słabo przepuszczającego światło bluszczu pospolitego. Jego pędy są płożące, nie wyrasta więc wysoko i nie zabiera światła. Od marca do czerwca kwitnie na niebiesko (czasem kwiaty są fioletowe). Lubi wilgotne podłoże i żyzne gleby. Jest często używany w ziołolecznictwie: przy leczeniu chorób oddechowych (łagodzi kaszel), na przemianę materii i dobrą pracę układu pokarmowego. Warto więc posadzić go nie tylko ze względów estetycznych, ale również jako zioło na herbatki i napary lub przyprawę (np. do ziemniaków).