• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Konserwacja kosiarki automatycznej

Sprawiłeś/-łaś sobie kosiarkę automatyczną? Mądry wybór! Pamiętaj o właściwej konserwacji
kosiarki, jeśli chcesz by dobrze działała. Podpowiemy Ci co robić, by służyła Ci długie lata.

Wymiana ostrzy do kosiarki

To ważne, sprawdzaj regularnie w jakim stanie są ostrza kosiarki. Przy powierzchni trawnika większej niż 300 m2 czas eksploatacji ostrzy wynosi zazwyczaj 1-3 miesiące. Jeżeli ostrza są w dobrym stanie silnik działa prawidłowo, a to oznacza, że akumulator dłużej pracuje. Jak wymienić ostrza:

1. Upewnij się, że kosiarka jest wyłączona, następnie odwróć ją i sprawdź, czy ostrza są ostre. Oznaką, że pora na wymianę jest odbarwienie ostrzy. Przyjrzyj się także trawie. Jeśli źdźbła wyglądają jak urwane, to również oznacza że ostrza nie są wystarczająco ostre.

2. Gdy stwierdzisz, że czas wymienić ostrza, odkręć je za pomocą śrubokrętu. Przed zamontowaniem nowych ostrzy oczyść powierzchnię wokół otworów na śruby. Użyj wilgotnej szmatki, nie polewaj kosiarki wodą. Jeżeli w zestawie nowych ostrzy są śruby użyj ich. Zabezpiecz ostrza i śruby zanim je wyrzucisz, aby nie zraniły osoby odbierającej odpady.

3. Zamocuj nowe ostrza. Pamiętaj, że ostrza mogą być cienkie, nie zamontuj przez pomyłkę dwóch kompletów. Przed ponownym odwróceniem i uruchomieniem kosiarki sprawdź, czy ostrza są prawidłowo zamontowane - powinny się swobodnie obracać, bez zacinania.

Przechowywanie przez zimę

Przez zimę kosiarkę i stację ładującą należy przechowywać w miejscu suchym i zabezpieczonym od mrozu. Przewód ograniczający może pozostać na trawniku. Przed schowaniem należy oczyścić kosiarkę z resztek trawy. Możesz to zrobić szczotką lub sprężonym powietrzem. Oczyść także stację ładującą i schowaj ją w suchym i zabezpieczonym od mrozu miejscu. W okresie zimowego spoczynku przynajmniej raz naładuj kosiarkę.

Eksploatacja akumulatora

Akumulator najczęściej nie wymaga żadnej konserwacji, ale ma ograniczony okres eksploatacji, wytrzymuje ok 2-4 lata. Żywotność akumulatora zależy od długości sezonu oraz od dziennej długości pracy. Jeżeli będziesz używać kosiarki przez wiele godzin każdego tygodnia, akumulator będzie wymagał częstszej wymiany.


Zobacz naszą kosiarkę automatyczną