• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Malowanie mebli czyli jak odnowić stare meble

Malowanie mebli czyli jak odnowic stare meble

Malowanie mebli, czyli jak odnowić stare meble

Malowanie mebli to jeden z najtańszych i najciekawszych sposobów na zmianę wyglądu starych przedmiotów. Najważniejsze to wybrać odpowiednią technikę i farbę oraz dobrze przygotować powierzchnię pod renowację. Dowiedz się, jak i czym malować meble.

 

Co będzie potrzebne do malowania mebli

Renowacja mebli to praca, która wymaga zorganizowania odpowiedniej przestrzeni i wyposażenia. Na samym początku wybierzmy wygodne miejsce i zabezpieczmy je przed ewentualnym zachlapaniem farbą oraz pyłem ze szlifowania. Powinno mieć ono możliwość przewietrzenia lub wentylacji, ponieważ większość farb pozostawia nieprzyjemny i negatywnie wpływający na zdrowie zapach. Zaopatrzmy się również w:

 • folię ochronną

Wybierzmy grubszą, która nie będzie rwała się podczas pracy. Przymocujmy ją taśmą malarską. 

 • taśma malarska

Przyda się nie tylko do przytrzymania folii ochronnej w jednym miejscu, ale też zabezpieczenia miejsc i elementów mebla, których nie chcemy pokryć farbą. Z jej pomocą możemy również w prosty sposób namalować pasy i wzory geometryczne.

 • rękawiczki i maseczka ochronna, ubranie robocze

Zadbajmy również o własne bezpieczeństwo. Do farb o silniejszym zapachu (np. ftalowych) konieczne będzie użycie maseczki ochronnej. Warto też zaopatrzyć się w rękawiczki i ubranie robocze, którego nie szkoda nam pobrudzić. 

Przed przystąpieniem do malowania każdy mebel należy właściwie przygotować. Będą do tego potrzebne:

 • papier ścierny

Najlepiej wybierzmy papier o różnej granulacji. Im wyższy numer, tym delikatniejsze ścieranie. 

 • szlifierka

Przyda się do pozbywania się bardzo grubych i trudnych do usunięcia warstw starych lakierów i farb. Może znacznie ułatwić i przyspieszyć prace przygotowawcze.

 • chemiczny środek do usuwania lakierów i farb

Jeśli nie uda nam się zetrzeć starych lakierów i farb przy pomocy papieru i szlifierki, możemy użyć środków chemicznych, które je rozpuszczają.

 • farba podkładowa

Służy do zagruntowywania powierzchni przed malowaniem. Dzięki niej można odnowić mebel z każdego, nawet sztucznego i śliskiego materiału.

 • masa szpachlowa

Przyda się do uzupełniania ubytków, maskowania zarysowań i dziur po drewnojadach czy gwoździach i śrubach.

 • detergent i czysta, niepyląca ściereczka z bawełny

Będą potrzebne do usunięcia zabrudzeń i pyłu oraz odtłuszczania. Możemy wybrać silniejszy płyn do naczyń lub specjalne mydło malarskie.

Najważniejszą kwestią jest jednak dobór odpowiedniej farby oraz narzędzi do malowania. Jaka najlepiej pokryje meble z drewna, a która nadaje się do laminatu? Lepiej wykorzystać wałek, a może wybrać pędzle różnej szerokości?

 

Czym pomalować meble, czyli jaka farba do mebli drewnianych, a jaka do mebli z płyty

Dobór farby zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane meble, ich przeznaczenia oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Najważniejsze, aby powierzchnia dobrze przyjęła produkt, a po czasie się nie przetarła. Szczególną uwagę na trwałość pokrycia musimy zwrócić wtedy, kiedy chcemy odnowić meble, które będą intensywnie użytkowane, np. blaty stołów i biurek czy szafki kuchenne. Każdy rodzaj farby daje także inny rezultat, ma inny stopień krycia czy połysku. Jaką więc farbę wybrać?

Malowanie mebli czyli jak odnowic stare meble

Czym pomalować meble – wałek czy pędzel 

Dobór narzędzia i techniki malowania zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać. Wałek flockowy lub z gąbki wybierzmy wtedy, kiedy zależy nam na perfekcyjnie gładkiej powierzchni. Będzie on odpowiedni zarówno do mebli drewnianych, jak również tych pokrytych materiałami sztucznymi. Przyspieszy też pracę na większych powierzchniach i zapobiegnie powstawaniu smug. 

Klasyczny pędzel wybierzmy, jeśli zależy nam na efekcie postarzenia lub chcemy podkreślić słoje drewna. Jest również bardziej precyzyjny. Możemy dzięki niemu dotrzeć do trudno dostępnych miejsc lub wykonać misterne wzorki. Podczas malowania większych powierzchni może jednak pozostawiać smugi i zacieki. Należy uważać z ilością nabieranej farby oraz zwrócić uwagę na jego jakość. Podczas zakupu sprawdźmy, czy nie wychodzą z niego włoski.

 

Jak przygotować meble do malowania

Zanim zaczniemy malować, trzeba jeszcze dobrze przygotować powierzchnię mebli. Jeśli tego nie zrobimy, farba może rozkładać się nierównomiernie, a po jakimś czasie zacznie schodzić. Dzieje się tak nie tylko w przypadku mebli z laminatu czy innych sztucznych powłok. Z tego typu problemami możemy spotkać się również podczas odnawiania starych mebli, na których pozostały nie tylko wcześniejsze warstwy farb lub lakierów, ale też osiadł brud. Na samym początku powinniśmy wiec odczyścić i zmatowić powierzchnię, aby zapewnić farbie jak najlepszą przyczepność. Jeśli nie oczekujemy efektu postarzenia, zamaskujmy również wszelkie ubytki, zarysowania i ślady po drewnojadach. Przyda się do tego masa szpachlowa. Nakłada się ją szpachelką i pozostawia do wyschnięcia. 

Najlepszy i najdokładniejszy efekt uzyskamy wtedy, kiedy rozkręcimy mebel i pokryjemy farbą każdy jego element. Przed malowaniem warto więc wyjąć półki i szuflady, zdemontować gałki, odkręcić tapicerowane elementy krzeseł. Jeśli jest to możliwe, najlepiej doprowadzić mebel do najprostszej formy, a dopiero po renowacji ponownie złożyć. 

Powierzchnie, które chcemy pokryć farbą, musimy przede wszystkim zmatowić i oczyścić. Cieńsze warstwy farb i lakierów oraz meble pokryte laminatem, fornirem czy sztucznymi powłokami najlepiej przetrzeć dokładnie papierem ściernym. Zacznijmy od tego mocniejszego o niższym wskaźniku granulacji, a na końcu przejdźmy do delikatniejszego. Przy starych meblach z grubą i oporną warstwą starych powłok najlepiej pomóc sobie szlifierką. Nie używajmy jednak zbyt dużej mocy, aby nie zetrzeć zbyt grubej warstwy lub nie zniszczyć mebla. Po szlifowaniu pamiętajmy też o dokładnym usunięciu pyłu, który nie powinien dostać się do farby.

Zmatowienie powierzchni jest jednak niewystarczające, zwłaszcza w wypadku mebli, które nie są nowe. Jeśli już ich używaliśmy lub chcemy odnowić przedmiot z historią, powinniśmy jeszcze usunąć z jego powierzchni brud i tłuszcz, który się na nim osadził. Przed malowaniem musimy więc jeszcze przetrzeć mebel czystą szmatką z detergentem, np. płynem do naczyń lub mydłem malarskim.

Jeśli odnawiana powierzchnia jest bardzo śliska lub chcemy dodatkowo zabezpieczyć farbę przed schodzeniem, możemy użyć podkładu, nazywanego też gruntem lub primerem. Tak zagruntowany mebel najlepiej jeszcze przetrzeć papierem ściernym. Można na niego nakładać każdy rodzaj farby.

 

Jak malować meble

Niezależnie od doboru narzędzi i farby meble powinno malować się cienkimi, dokładnie rozciągniętymi warstwami. Lepiej położyć ich więcej i zbudować krycie, niż później walczyć z nieestetycznymi zaciekami. Jeśli chcemy całkowicie zasłonić starą powierzchnią, wystarczą 2-4 warstwy. Po całkowitym wyschnięciu każdej z nich mebel możemy dodatkowo szlifować papierem ściernym, aby uzyskać lepszą przyczepność. 

Odpowiednia technika jest szczególnie ważna, kiedy malujemy meble z surowego drewna. Powinniśmy w tym wypadku wykonywać ruchy zgodne z kierunkiem ułożenia słojów, aby nie podnosić włosków. Jeśli tak się stanie, możemy je jeszcze przetrzeć delikatnym papierem ściernym.

Inaczej wygląda również nakładanie farby, kiedy chcemy uzyskać efektowne przetarcia. W takim wypadku powinniśmy dobrać dwa kolory: ciemny i jasny. Pamiętajmy, że jeden będzie przebijał spod drugiego. Weźmy to pod uwagę i zdecydujmy o kolejności. Najpierw nakładajmy farbę w kolorze, który ma tylko przebijać. Po wyschnięciu malujemy barwą główną. Przetarcia możemy wykonywać dopiero po całkowitym wyschnięciu mebla. Zrobimy je przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki.