• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak urządzić i zagospodarować garaż?

Jak urządzić i zagospodarować garaż

 

Brakuje Ci miejsca na narzędzia? Zastanawiasz się, gdzie wstawisz myjkę ciśnieniową? Garaż rzadko służy jedynie do przechowywania samochodu, często pełni funkcję podręcznej przechowalni przeróżnych sprzętów i rzeczy, które jeszcze kiedyś mogą się przydać. Jeśli dobrze zaaranżujesz przestrzeń, nawet niewielką, nie zamienisz garażu w graciarnię i łatwo pomieścisz wszystko, czego potrzebujesz. Sprawdź jak to zrobić!

 

Aranżacja garażu – najpierw remont

Zanim weźmiemy się za umeblowanie garażu, warto pomyśleć o jego remoncie. Najczęściej nie jest to pomieszczenie, w którym relaksujemy się na co dzień, nie zapraszamy też do niego gości. Garaż nie musi być więc niezwykle elegancki, a użycie ozdobnych elementów lub drogich a nietrwałych materiałów byłoby bezcelowe. Nie znaczy to jednak, że garaż musi być brudny i zagracony – wówczas nie spełnia należycie żadnej funkcji, a finalnie może się okazać, że... nawet samochód się do niego nie mieści.

Jakie ściany w garażu?

W garażu dobrze wyglądają ściany neutralne, pomalowane na biało lub na inny jednolity kolor. Najistotniejsze jest, by były wytrzymałe i łatwe do wyczyszczenia. Sprawdzą się więc farby do zadań specjalnych, przeciwdziałające powstawaniu pleśni, odporne na wilgoć i ścieranie – np. takie, które zawierają w swoim składzie żywice.

Jaka podłoga w garażu?

Od ścian ważniejsza jest jednak podłoga – nie tylko odporna na zarysowania czy pęknięcia, ale też łatwa do umycia i antypoślizgowa. To bardzo ważne, bo w deszczowy czy śnieżny dzień do garażu wraz z samochodem wprowadzimy sporo wody. Mogą to być specjalne posadzki z żywicą o antypoślizgowej fakturze, wylewki betonowe, sprawdzą się też niektóre rodzaje płytek, na przykład gresowe – solidne oraz odporne na ścieranie i wilgoć. Lepiej użyć płytek w mniejszym rozmiarze. Większe łatwiej mogą popękać pod wpływem dużego ciężaru.

Zadbaj też o spadek podłogi oraz wpust podłogowy albo korytko, tak aby łatwo pozbyć się kałuży, gdy śnieg (wraz z błotem i chemikaliami) spłynie na podłogę z opon pojazdu. To nie tylko ułatwi ci sprzątanie podłogi, ale też umożliwi umycie samochodu bez wyjeżdżania poza garaż.

Pomysł na garaż. Samochód i co dalej?

Przechowywanie auta jest głównym przeznaczeniem garażu, nie znaczy to jednak, że jedynym. Jeśli tylko powierzchnia garażu nam na to pozwala, możemy pozostałą przestrzeń zaaranżować na przechowalnię albo warsztat. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że dookoła samochodu powinniśmy mieć jeszcze przynajmniej 50-60 cm całkowicie wolnej przestrzeni, tak aby można było wygodnie zaparkować i wysiąść z auta.

Zazwyczaj w przydomowych garażach ląduje wszystko to, co nie mieści się w domu, szczególnie przedmioty sezonowe. Sprzęt sportowy, biwakowy, rowery, narzędzia, a także wszystko to, czego nie używamy, ale żal nam wyrzucić. Tymczasem nawet nieduży garaż może nam służyć również jako miejsce do majsterkowania, warsztat samochodowy albo mini siłownia. Warto pamiętać również o tym, że garaż może być stylową i przyjemną dla oka przestrzenią, a wcale nie wymaga to ogromnych nakładów czasowych czy finansowych.

Warsztat w garażu – jak go urządzić?

Jeśli masz w garażu trochę wolnego miejsca, warto wykorzystać je jako przestrzeń do majsterkowania. Garaż jest do tego idealną przestrzenią, masz bowiem znacznie mniejszą szansę na to, że hałas czy zabrudzenia będą komuś przeszkadzać.

Podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu jest stół roboczy. Jeśli w garażu masz bardzo dużo miejsca, możesz zafundować sobie również duży stół, w większości przypadków jednak najlepszym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Pamiętaj, aby część warsztatowa była oddalona od samochodu na tyle, by praca w warsztacie nie groziła uszkodzeniem auta.

Bardzo ważne jest też oświetlenie. Żarówka powinna dawać bardzo jasne światło, nawet ok. 300 lumenów. Zadbaj też o dodatkową lampę warsztatową, która będzie świecić bezpośrednio na twoją przestrzeń do pracy.

Twoje warsztatowe centrum dowodzenia musi też być wyposażone w kilka gniazdek elektrycznych. Ustaw je więc w odpowiednim miejscu albo doprowadź prąd wysokiej jakości przewodami, tak aby bez problemu móc podłączyć nie tylko lampę, ale też urządzenia niezbędne do pracy – niektóre o bardzo dużym poborze mocy.

W garażowym warsztacie niezwykle ważne jest sprytne przechowywanie narzędzi. Ilość miejsca jest dość ograniczona, dlatego bardzo łatwo o chaos i bałagan. W zachowaniu idealnego porządku pomogą ci:

  • listwy magnetyczne,
  • niewielkie pojemniki lub słoiczki na różne rodzaje śrubek bądź gwoździ,
  • półki i regały,
  • płyty perforowane i haki,
  • uchwyty na różne rodzaje narzędzi.

W większych pojemnikach przechowuj rzeczy o większych gabarytach albo rzadziej używane. Pojemniki podpisz w widocznym miejscu, tak aby móc zawsze szybko znaleźć to, czego szukasz. Wszystkie drobne elementy (jak śrubki) posegreguj do osobnych pojemniczków. Narzędzia powieś na hakach na ścianie, niektóre z nich (np. śrubokręty) mogą też znaleźć swoje miejsce na magnetycznej listwie.

 

jak urządzić warsztat w garażu

 

Meble i organizery – przechowywanie w garażu

Nawet, jeśli nie masz w zwyczaju majsterkować, możesz sprytnie wykorzystać powierzchnię garażu. Przydadzą ci się do tego te same triki, co przy aranżowaniu warsztatu. Najlepiej jedną z dłuższych ścian przeznaczyć na półki i szafki, drugą – na wszelkie haki i uchwyty ścienne.

W dużych pojemnikach i na półkach pod sufitem możesz umieścić rzeczy najrzadziej używane – np. wyposażenie na camping czy narty. Sprzęt, którego możesz używać przez cały sezon wiosenno-letni lepiej mieć pod ręką. Rowery, rakiety do tenisa czy rolki mogą znaleźć swoje miejsce na hakach ściennych. Jeśli masz sporo piłek, pomyśl o wykonaniu pionu ze sznurków lub linek.

Również opony potrafią zająć dużo garażowej przestrzeni – znajdź (lub własnoręcznie wykonaj) półkę nieco szerszą od szerokości czterech opon. Półka może zawisnąć wysoko pod sufitem – opony wymieniamy z reguły tylko dwukrotnie w ciągu roku. Pamiętaj, aby zabezpieczyć półki przed ewentualnym stoczeniem się opon.

Jeśli z garażu masz bezpośrednie przejście do domu, w pobliżu drzwi ustaw metalowy regał. Na nim możesz przechowywać żywność suchą lub zapasy napojów. Dzięki temu część zakupów możesz każdorazowo zostawić w garażu, później zaś nie trzeba będzie ich daleko szukać. Jeśli zaś przestrzeń ci na to pozwala – w garażu możesz ustawić zamrażarkę.

W garażu również często przechowujemy typowo ogrodowe akcesoria. Aby umieścić je na ścianie, możesz samodzielnie wykonać bardzo prosty wieszak. Przy pomocy wyrzynarki wykonaj w sklejce lub desce odpowiednie wycięcia o szerokości nieco większej niż trzonki grabi, łopat czy mioteł, które na niej zawisną. Pod stołem lub pod półkami znajdź miejsce dla kosiarki. Ogrodowy wąż powinien mieć własny uchwyt na ścianie, najlepiej w pobliżu wjazdu do garażu.

 

ak zagospodarować garaż