Odzież ostrzegawcza i odblaskowa
Gdy na dworze coraz szybciej zapada zmrok wybór odpowiedniej odzież, poprawiającej naszą widoczność i bezpieczeństwo na drodze, nabiera szczególnej wagi. Co warto wiedzieć o odzieży o intensywnej widzialności? Jaką odzież kupić? Zapoznaj się z praktycznymi poradami, które przygotowaliśmy.

Trzy barwy fluorescencyjne: pomarańczowa, żółta i czerwona
Zgodnie z międzynarodową normą unijną uznane są tylko trzy kolory odblaskowe: pomarańczowy, żółty i czerwony. Testy wykazują, że barwa żółta odznacza się największą mocą świetlną i jest najlepiej widoczna. Na żółtym materiale zabrudzenia są bardziej widoczne, z praktycznych względów wiele osób wybiera więc odzież pomarańczową. Należy jednak pamiętać, że zabrudzenia zawsze wpływają na zmniejszenie widoczność, dlatego odpowiednia konserwacja odzieży jest tak ważna.

Odblaski odbijające światła pojazdów
Po zmroku właściwości fluorescencyjne materiałów tła tracą swoje właściwości. Dlatego właśnie na odzieży ostrzegawczej znajdują się również powierzchnie odblaskowe, które odbijają światło reflektorów pojazdów. Warto wiedzieć, że światło reflektorów samochodowych najpierw trafia w dolną część ciała, tak że elementy odblaskowe na nogach zapewniają najlepszą widoczność.

Przepisy dotyczące odzieży ostrzegawczej w miejscu pracy
Odzież ostrzegawczą należy zawsze stosować w miejscu pracy, gdzie występuje jakaś forma ruchu pojazdów. Pamiętaj, że również osoby odwiedzające tę strefę powinny mieć na sobie odzież ostrzegawczą.

Klasyfikacja
Odzież ostrzegawcza jest podzielona na trzy klasy (przy czym klasa 3 oznacza największą widoczność). Podział opiera się na podstawie minimalnych wielkościach powierzchni odblaskowych i powierzchni materiałów fluorescencyjnych. Odzież w poszczególnych klasach widoczności musi spełniać następujące warunki:
Klasa 1: Materiał fluorescencyjny: co najmniej 0,14 m. Powierzchnia odblaskowa: co najmniej 0,1 m.
Klasa 2: Materiał fluorescencyjny: co najmniej 0,5 m. Powierzchnia odblaskowa: co najmniej 0,13 m.
Klasa 3: Materiał fluorescencyjny: co najmniej 0,8 m. Powierzchnia odblaskowa: co najmniej 0,2 m.
Odzież, dzięki której jesteś bardziej widoczny


Akcesoria, które zapewnią Ci lepszą widoczność po zmroku
Pełna odzież ostrzegawcza to nie jedyny sposób na zwiększenie widoczności po zmroku. Dobra widoczność jest ważna niezależnie od sytuacji, dlatego zadbaj o nią, gdy idziesz pobiegać, wybierasz się na spacer, przejażdżkę rowerem czy gdy pozwalasz dzieciom bawić się po zmroku. Najważniejsze są elementy odblaskowe. Sprawdzą się zarówno tradycyjne odblaski, jak i opaski odblaskowe do noszenia na ręce czy nodze. Dobrym pomysłem jest też założenie kamizelki ostrzegawczej, która zapewni Ci bardzo dobrą widoczność.