

Zastanawiasz się jak urozmaicić ogródek? Postaw na zioła! Piękna zieleń, wyjątkowe aromaty i smakowity dodatek do dań w jednym. Na dodatek są bardzo proste w uprawie. Od czego zacząć?
-
Wybierz doniczkę z otworem odpływowym w dnie, który pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody.
-
Wsyp na dno keramzyt jako warstwę drenażową. Następnie wsyp ziemię i włóż gotową sadzonkę.
-
Dopełnij doniczkę zasypując korzenie żyzną ziemią, uciśnij ziemię wokół rośliny i porządnie ją podlej. GOTOWE!
Ustaw doniczkę w nasłonecznionym miejscu i pamiętaj o regularnym podlewaniu!
Wybierz ulubione zioła
Najprościej jest kupić gotowe sadzonki i przesadzić je do ładnych doniczek. Wypróbuj na przykład:
Tymianek
Zioło, które poprawi smak bardzo wielu potraw: pasuje do zup, dań jednogarnkowych, do mięsa, ryby, ziemniaków, makaronu... wybór należy do Ciebie! A na dodatek pięknie pachnie, rozetrzyj kilka listków w palcach i sam się przekonaj.
Bazylia
To prawdziwa piękność w ziołowej rodzinie. Jest łatwa w uprawie i ma piękny, charakterystyczny zapach. Smakuje dobrze niemal ze wszystkim, od sałatek po mięso i ryby, ale pamiętaj by dodawać ją do potrawy na samym końcu. A może zrobisz domowe pesto z listków bazylii?
Melisa cytrynowa
Ulubienica deserów i napojów. Ząbkowane liście o cytrynowym aromacie mają świeży cytrynowy smak, a ze względu na kształt mogą być ładną dekoracją deserów i ciast. Można nią przyprawić także rybę, sałatkę i jajka, albo nadać orzeźwiający smak wodzie w dzbanku.
Estragon
Klasyczna przyprawa używana do przyrządzenia sosu bearneńskiego i holenderskiego. Lekki posmak lukrecji idealnie dopełnia smak jagnięciny, kurczaka, ryb i jajek.
Rozmaryn
Młode pieczone ziemniaki, warzywa i wiele innych potraw zyskają dodatkowe walory smakowe dzięki tej mocno aromatycznej roślinie o listkach przypominających igły. Dzięki rozmarynowi w twojej kuchni zapachnie śródziemnomorskimi przysmakami!
Doniczka, grunt czy inspekt - w czym uprawiać zioła
Zioła można uprawić zarówno w doniczce jak i w gruncie. Uprawa w doniczkach jest wygodna. Zioła masz zawsze w zasięgu ręki tam, gdzie ich potrzebujesz, na przykład przy grillu, i bez problemu możesz je przestawić. Uprawa gruntowa jest nieco bardziej wymagająca - musisz mieć na nią miejsce w ogródku i będzie cię kosztowała trochę więcej pracy. W tym drugim przypadku możesz spróbować uprawy w inspekcie. Wkład do inspektu pomoże ci podzielić powierzchnię uprawy na poszczególne rodzaje ziół. Zioła wzbogaca nie tylko twoją kuchnię, ale będą także piękną ozdobą ogródka.
Uprawa ziół – kilka praktycznych porad
-
Pozwól, aby kilka ziołowych sadzonek zakwitło, zwabią do twojego ogrodu pożyteczne owady, pszczoły i trzmiele. Liczebność wielu gatunków owadów zmniejszyła się drastycznie, co może mieć negatywny wpływ na rolnictwo, a także na cały ekosystem Ziemi. Twój ziołowy ogródek może być cennym źródłem pożywienia dla tych małych zwierząt.
-
Zioła będą zielone i zachowają świeżość, jeśli będziesz je zbierać w regularnych odstępach. Jeśli nie zużywasz wszystkich ziół, ususz resztę i zachowaj na później. Zioła możesz też mrozić, by cieszyć się ich aromatem przez zimę.
-
Przez cały sezon, od czasu do czasu możesz nawozić zioła, najlepiej ekologicznymi środkami.
Twoja przygoda z uprawą ziół zaczyna się tutaj

- Usuwaj chwasty lub spulchniaj ziemię
- Ostrze, zęby ze stali
- Gumowany uchwyt