• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Prace w ogrodzie: kalendarz prac w ogrodzie na wiosnę i cały rok

Prace w ogrodzie: kalendarz prac w ogrodzie na wiosnę i cały rok

 

Marzec

W tym okresie pojawiają się przebiśniegi, chwastów. krokusy i ranniki. Piel chwasty, przycinaj żywopłot i przygotowuj ziemię. Najlepiej rozrysuj na kartce, jak chcesz posadzić rośliny w ogrodzie. Możesz zdecydować, którędy będą przebiegać linie rabat, ale zacznij też wysiewać większość roślin jednorocznych, uprawianych z rozsady np. nagietki, smagliczki nadmorskie, aksamitki, groszek pachnący.

 

Kwiecień

Odłóż ziemniaki, żeby wypuściły pędy, dzięki czemu masz większe szanse, na czerwcowy obiad z młodymi ziemniakami w głównej roli. Pamiętaj też, aby wysiać kwiaty i przyprawy, które chcesz mieć w ogrodzie. Wykorzystaj w tym celu miniaturową szklarnię. Nadają się do tego również doniczki i słoiki.

Zrób gruntowne porządki w ogrodzie – zgarnij grabiami mech (w razie potrzeby zastosuj wapno), usuń wszystkie chwasty, a następnie spulchnij ziemię i przygotuj ją na nowe sadzonki. Po usunięciu zamarzniętej ziemi można zasadzić na zewnątrz róże i krzewy z doniczek. Nie zapomnij jednak chronić ich przed promieniami silnego słońca. To idealna pora do założenia grządki truskawek. Podziel też jesienne rośliny wieloletnie, jeśli chcesz mieć ich więcej. Zastosuj nawóz na cebulki, które wypuściły kwiaty, aby miały dobre warunki przed następnym sezonem. Spal odpadki z zeszłej jesieni, takie jak gałęzie i liście.

 

prace w ogrodzie

 

Maj

Czas przyciąć róże. Nie bój się przycinać pędy do trzeciego lub czwartego oczka - jest to zabieg korzystny dla róż. To oznacza, że będą miały około 10 cm wysokości. Wyjątek stanowią krzewy różane, które przycina się do około 50–60 cm oraz róże pnące i parkowe, z których usuwa się jedynie pędy, które wyglądają na przemarznięte i zwiędłe.

Jeśli maj jest ciepły, możesz wystawiać wysiane rośliny na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby kontrolować pogodę i przykrywać rośliny, gdyby było za zimno. Jeśli szczególnie troszczysz się o niektóre sadzonki, możesz je hartować wystawiając ich doniczki na zewnątrz w ciągu dnia i chowając je do środka na noc.

Jeśli masz sadzonki pomidorów, nie należy umieszczać ich w szklarni, są jeszcze zbyt delikatne na to środowisko. Niemniej można je bez problemu hartować.

Przygotuj rabaty, które chcesz mieć w ogrodzie, spulchnij je i wsiej nasiona. W przypadku twardych nasion, takich jak groszek czy łubin, przed wsianiem należy umieścić je na noc w wodzie.

Po intensywnych opadach deszczu czas na zasianie nowego trawnika. Zdecyduj, czy chcesz zrobić to wiosną, czy u progu jesieni. Spulchnij ziemię wokół drzew owocowych i umieść jednoroczne drzewa owocowe wokół starych drzew. To dobry sposób na zapobieganie wysiewaniu się chwastów.

 

Maj - przycinanie róż

 

Co czeka nas latem?

Kiedy nadejdą ciepłe dni, będzie więcej pracy w ogrodzie. W czerwcu rozrastają się chwasty, co oznacza, że nadchodzi czas na pielęgnację trawnika. W lipcu w kalendarzu ogrodniczym robi się nieco luźniej, jednak należy dopilnować, aby rośliny nie wyschły i podlewać je codziennie wieczorem. Sierpień to czas, gdy trzeba obciąć przekwitłe kwiaty i zwiędnięte rośliny. Nie zapomnij zebrać wszystkich pysznych owoców, które czekają, aby się nimi nacieszyć.