• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Rozświetlone aranżacje ogrodów – jak dobrać oświetlenie zewnętrzne?

Odpowiednie oświetlenie ogrodu nie tylko wydłuży godziny, w których cała rodzina będzie mogła spędzać czas na zewnątrz i ułatwi poruszanie się po przydomowej przestrzeni wieczorem, ale również odstraszy zwierzęta i nieproszonych gości. Podniesie więc zarówno poziom komfortu, jak i poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie lampy zewnętrzne najlepiej sprawdzą się wokół twojego domu. Jak osiągnąć nastrojowy efekt i sprawić, by ogród lub taras cieszyły oko nie tylko w dzień, ale i po zmroku?

Lampy zewnętrze – co mamy do wyboru?

Zanim jeszcze rozpoczniemy rozplanowywanie przydomowego oświetlenia, warto najpierw zapoznać się z dostępnymi opcjami.

Kinkiety

Kinkiety mocuje się do ściany budynku, altany czy przybudówki. Mogą zarówno odstawać, jak i być wgłębione w ścianę. Mnogość dostępnych opraw – prostych i ozdobnych, sprawia, że łatwo dopasować styl takiego oświetlenia do elewacji budynku lub estetyki, w jakiej chcemy zagospodarować nasz ogród.

Lampy tego typu mogą być skierowane w dół i do góry, dawać rozproszone światło na wszystkie strony lub częściowo ograniczone światło tylko w wybranym kierunku. Ta druga opcja pozwala lepiej wyeksponować wybrane miejsce. Przykładowo, jeśli mamy stół z krzesłami ogrodowymi na tarasie i chcemy powiesić nad nim lampy tuż pod dachem, wybierzmy takie, które skierują światło bezpośrednio na meble, czyli tylko do dołu. Dzięki temu ta przestrzeń będzie bardziej oświetlona, a sama ściana wyda się wyższa, co nada wrażenie większej przestronności.

Słupki (w tym latarnie)

Takie lampy są umieszczane tylko na twardych nawierzchniach. Mniejsze, o masywnych podstawach można czasowo postawić w wybranym miejscu. Zwykle jednak słupki przykręca się do podłoża na stałe (najlepiej do betonowego fundamentu). Z tego względu wybiera się je głównie do ustawienia wzdłuż chodników i podjazdów garażowych.

Słupki mogą mieć różną wysokość (najwyższe nazywane są latarniami). Najlepiej jest jednak dobrać taką, by światło nie znajdowało się na poziomie wzroku przechodzącego. By nie razić oczu, klosze lamp tego typu często robione są także z mlecznego szkła.

Wybierając słupki warto dobrać oprawy, które dają światło rozproszone na boki. Punktowe oświetlenie może powodować ostre granice cienia i słabo poprawiać widoczność. Zawieszone w powietrzu punkty światła w prawdzie dobrze wyznaczą brzegi drogi (co jest przydatne np. przy garażach, gdzie manewrujemy samochodem), ale jeśli nie oświetlają przy tym okolicznej roślinności i samego chodnika, nadal nie da się zobaczyć nic pod nogami.

Reflektory

Reflektory służą do punktowego oświetlania konkretnych obiektów. Dają mocne i skupione światło. Same w sobie nie są jednak ani ozdobne, ani efektowne. Pozwalają jednak na osiągnięcie ciekawych efektów poprzez kierowanie światła pod różnym kontem na wybraną przestrzeń. Efekt silnego wyeksponowania można osiągnąć, zwracając ku danemu miejscu kilka reflektorów z kilku różnych stron.

Takie źródła światła można zamocować na stałe na ziemi lub na elewacji domu albo ustawić w danym miejscu tylko na chwilę i zmieniać ich ustawienie co jakiś czas, by uzyskiwać nowe efekty wizualne.

Reflektory często wykorzystuje się do podświetlania przestrzeni jadalnej i punktów ozdobnych np. sadzawek z rybkami, skalników, fontann i małych wodospadów ogrodowych.

Lampki nawierzchniowe

Lampki nawierzchniowe to rodzaj oświetlenia wpuszczanego w powierzchnię – można je zamocować na trawniku i chodniku, na drewnianym tarasie, wzdłuż podjazdu, a nawet na schodach. Używa się go głównie, by uwidocznić w ciemności granice danej ścieżki, czy przestrzeni, lub oznaczyć miejsce, w którym jest jakieś wejście lub brama wjazdowa.

Mogą mieć różną wytrzymałość i wypukłość. Przykładowo te, po których będziemy jeździć samochodem, powinny być całkowicie płaskie i mieć klosze zabezpieczone metalowymi kratkami. Z kolei lampki wzdłuż trawnika mogą być wypukłe, by bardziej rozpraszać światło i lepiej oświetlać przestrzeń wokoło.

Girlandy

Girlandy to sznury świetlne z żarówkami LED, którymi można opleść np. drzewo czy słupki balustrady, lub zawiesić je pod sufitem altany albo balkonu. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną, ponieważ same w sobie dają niewiele światła. Zwykle stosuje się je w połączeniu z innymi lampami.

Oprawki na girlandzie mogą mieć najróżniejszą formę – żarówek, szklanych kuleczek, cotton ballsów, latarenek, klatek. Dla efektu estetycznego istotne są także odległości między poszczególnymi punktami świetnymi. Do wyboru mamy odstępy od 10 do nawet 100 cm.

Zanim zakupimy wybrany sznur świetlny, warto upewnić się, że nadaje się on do użytku zewnętrznego. Przez wzgląd na bezpieczeństwo, taka girlanda powinna mieć odpowiednią klasę szczelności (oznaczaną jako IP). Jest to wskaźnik zapewniający o odporności na wilgoć. W przypadku instalacji zewnętrznych IP powinno wynosić 44.

Oszczędne oświetlenie ogrodowe – sposoby na ograniczenie zużycia prądu

Oświetlenie ogrodu może naprawdę sporo kosztować, szczególnie gdy jego powierzchnia jest spora i zastosowaliśmy wiele punktów światła. Ze względu na oszczędność i ochronę środowiska, warto zastosować następujące rozwiązania:

lampy z czujnikami ruchu – opierają się na fotokomórce. Ulegają zapaleniu, gdy wykryją ruch w obszarze swojej strefy detekcji. Stopień czułości można dobrać do potrzeb użytkownika, by ograniczyć włączanie się świateł bez potrzeby (np. gdy w obrębie fotokomórki znajdą się małe zwierzęta, ptaki lub owady). To rozwiązanie nadaje się do przybudówek i otoczenia domu (alejek wzdłuż jego ścian). Jednak nie wolno go montować w miejscach o dużej wilgotności (blisko rzeczy wytwarzających parę wodną) i łatwo nagrzewających się;

lampy z czujnikami zmierzchu – zapalają się, dopiero gdy się ściemni, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na niepotrzebne straty prądu w ciągu dnia. Mogą mieć także fotokomórkę i zapalać się, kiedy ktoś przechodzi obok wyłącznie po zachodzie słońca;

lampy słoneczne – dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej mogą palić się nawet całą noc i nie narażać nas na koszty. W dzień ogniwa słoneczne ładują akumulator, dzięki czemu uzyskujemy światło po zmroku. Minusem jest to, że oświetlenie tego typu nie będzie się ładowało w pochmurne dni. Dlatego też, lamy solarne najczęściej stosuje się jako uzupełnienie innego oświetlenia.

Oświetlenie wzdłuż ścieżek

Słupki lub lampki nawierzchniowe wyodrębnią alejki z całej przestrzeni ogrodu. Wybierz lampy o rozproszonym świetle, tak by nie tylko dobrze oświetlić powierzchnię pod nogami, ale i otoczenie wytyczonych tras. Jeśli wokół nich rosną rośliny i kwiaty, uzyskasz ciekawe efekty cienia.

Girlandy na krzewach i drzewach

Żywopłot możesz przyozdobić siatką świetlną z małymi lampkami LED, która w dzień nie będzie rzucać się w oczy, ale w nocy da efekt świetlików unoszących się w zaroślach. Pnie drzew z kolei otocz sznurem ozdobnych lampionów. Ładnie będą wyglądać też girlandy zwisające z gałęzi (niczym świecące owoce). Oczywiście większość dekoracji tego typu jest tylko tymczasowa lub sezonowa, jednak mogą stanowić bardzo romantyczną scenerię na kolację we dwoje lub elegancko przyozdobić domowe przyjęcie.

Lampy wokół tarasu lub altany

Świetnie sprawdzą się tu zarówno ozdobne kinkiety, długie girlandy i światełka punktowe, wpuszczone w podłogę. Można też zakupić pojedyncze lampki słoneczne (np. w kształcie żarówek) i rozwiesić je na kracie, po której pnie się pnącze. Na tarasie i w przestrzeni wypoczynkowej warto zastosować kilka rodzajów oświetlenia, gdyż prawdopodobnie to z niej najczęściej będziemy korzystać wieczorami. Po zmroku dla relaksu możemy tu usiąść na leżaku, czy w fotelu ogrodowym z kubkiem kawy i poczytać książkę.

Reflektory wokół skalnika i oczka wodnego

Jeśli mamy w ogrodzie punkt dekoracyjny, warto go wyeksponować. Gra światła i cienia na ciekawych fakturach, kamykach, czy połyskującej wodzie da niezapomniany, nastrojowy efekt. Taflę fontanny i sadzawki można podświetlić także reflektorami pływającymi lub podwodnymi. W przypadku większych zbiorników warto punkty świetlne rozmieścić wzdłuż jego brzegów, by uchronić się przed przypadkowym wejściem do wody w ciemności.

Lampiony przy domowym zielniku

Jeśli hodujemy zioła lub mamy kwiaty w doniczkach, które wiszą na jednej ścianie domu, warto zakupić specjalne kinkiety lub pojedyncze lampiony na światło słoneczne (np. w kształcie kul lub żarówek) i umieścić je między roślinami. Światło podkreśli kolory kwiatów i różnorodne kształty liści sadzonek. Do takiej instalacji warto wybrać metalowe doniczki rynienki, które dodatkowo będą odbijać blask lamp.

Możemy oświetlić wszystkie te miejsca lub tylko wybrane przestrzenie. Jeśli mamy wiele punktów światła w obrębie jednego ogrodu, należy pamiętać o spójnej stylistyce i kolorystyce (np. jeśli wybraliśmy żeliwne latarnie, postawmy też na żeliwne kinkiety). Dekoracyjnym oświetleniem ozdabiajmy też głównie te przestrzenie, w których najczęściej przesiadujemy i które ładnie się prezentują. Nie ma sensu podświetlać ozdobną girlandą przybudówki w kącie ogrodu, czy przestrzeni z dala od domu, do której prawie nie zaglądamy.

W małych ogrodach dobrze jest też wybrać jeden punkt centralny, który przerobimy efektowniejszymi ozdobnymi świetlnymi, a w pozostałych miejscach zastosować oszczędniejsze w formie rozwiązania.

Polecane produkty:

Promocja
499 . -
Taniej o 50.-
 • Ponadczasowy wygląd
 • Z aluminium odpornego na warunki atmosferyczne
 • W zestawie stopka do mocowania w ziemi
69 99
 • Należy do serii Bolthi Connect
 • Wyłącznik czasowy 1–9 godz.
 • Produkt energooszczędny
799 . -
 • Stelaż ze stali nierdzewnej
 • Klosz z przezroczystego tworzywa
 • W zestawie stopka do mocowania w ziemi
749 . -
 • Korpus z lakierowanego aluminium 
 • Latarnia z przezroczystego szkła
 • W zestawie stopka do mocowania w ziemi
Cena za szt. 49,75
 • Należy do serii Bolthi Connect
 • Zatwierdzone do użytku zewnętrznego
 • Światło ciepłe białe
36 99
 • Należy do serii Bolthi Connect
 • Produkt energooszczędny
 • Montaż na grocie
129 . -
Taniej o 50.-
 • Eleganckie ogrodowe oprawy oświetleniowe
 • Produkt wykonany ze stali nierdzewnej
 • Żarówki w zestawie
169 . -
 • Zatwierdzone do użytku zewnętrznego
 • Sześć diod w każdej lampie
179 . -
 • Należy do systemu Bolthi Connect
 • Do montażu na ścianie
 • Światło ciepłobiałe
179 . -
 • Należy do serii Bolthi Connect
 • Zatwierdzone do użytku zewnętrznego
 • Światło ciepłe białe
249 . -
 • Należy do serii Bolthi Connect
 • Montaż na grocie
 • Stal nierdzewna