• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Szkodniki w ogrodzie: Porady eksperta jak walczyć ze szkodnikami

Nadeszło lato, wokół kwitną ogrody. A na działce może to oznaczać niepożądane wizyty szkodników i insektów. Istnieje jednak wiele sposobów na uniknięcie poważniejszych problemów.

Lato to ulubiona pora roku wielu osób. Ładna pogoda i dłuższe dni sprawiają, że łatwo cieszyć się każdą chwilą. Również szkodniki rozwijają się bardzo dobrze, i jeśli nie zareaguje się we właściwy sposób, można mieć kłopoty. – Bardzo ważne jest uważne obserwowanie tego, co dzieje się w ogrodzie, aby zauważyć problemy, zanim staną się naprawdę poważne – mówi Håkan Kjellberg, ekspert w dziedzinie zwalczania szkodników w firmie Anticimex zajmującej się kontrolą szkodników i dezynsekcją.

Jak walczyć ze szkodnikami - komary, osy, mrówki

To, jaki wpływ mają na nas zwierzęta, jest kwestią indywidualną. Håkan Kjellberg dzieli problemy, których źródłem są zwierzęta, na kilka kategorii. Zachowania niektórych zwierząt może narazić dom lub mienie na szkody. Niektóre gatunki mogą zagrażać zdrowiu ludzi o skłonnościach alergicznych, podczas gdy inne nie są szkodliwe, nawet jeśli uważamy je za nieprzyjemne. – Musimy sobie uświadomić, że zwierzęta nie są szkodnikami Jak zwalczyć szkodniki Håkan Kjellberg jest ekspertem w dziedzinie zwalczania szkodników w firmie Anticimex. Wie jak sobie poradzić z uciążliwymi szkodnikami. 113 ZWALCZANIE SZKODNIKÓW z definicji. Wchodzą z nami w konflikt, ponieważ konkurujemy o tę samą przestrzeń i dlatego pamiętajmy, żeby nie szkodzić im bardziej, niż to konieczne. Według firmy Anticimex latem to komary i osy najczęściej sprawiają kłopoty. Czarne mrówki wcześnie się budzą, gdy słońce przygrzewa. Jeśli nie zakwitły jeszcze kwiaty, mogą przedostawać się do domu, poszukując węglowodanów – okruszków chleba i soku rozlanego na podłodze. Nawet jeśli nie wyrządzają szkód, ścieżka mrówek w domu może być uciążliwa. – Należy się przyjrzeć, czy w listwach uszczelniających drzwi są ubytki i uszczelnić otwory, przez które mrówki dostają się do domu. Ale ważniejsze w skutecznym zatrzymywaniu mrówek na zewnątrz może być utrzymywanie czystości i wytarcie na mokro blatów i podłóg, – wyjaśnia Håkan Kjellberg. Dodaje, że obecność os na działce to już inna sprawa, ponieważ ich użądlenie może wywołać reakcje alergiczne. – Często zdarza się, że osy każdego roku udają się do tych samych miejsc. Jeśli odkryjemy, że wchodzą przez otwór po sęku na strychu, trzeba go zatkać. Na początku sezonu można ściąć małe gniazdo, które się dopiero rozwija, ale nie należy usuwać gniazd, które nie przeszkadzają. Osy zjadają wiele larw owadów, co z kolei zapobiega innym problemom. W roku 2016 firma Anticimex przeprowadziła rekordowo wysoką liczbę dezynsekcji os. Håkan Kjellberg uważa jednak, że rok 2017 nie będzie równie uciążliwy, ponieważ populacja os rozwija się falami i osiąga punkty szczytowe co dwa lata.

Czym zwalaczać szkodniki - zatwierdzony sprzęt

Jeśli szkodniki powodują tak wiele problemów, że nie umiemy sobie z nimi sami poradzić, można zwrócić się do firmy dezynsekcyjnej. Na rynku jest jednak dostępnych wiele pułapek i środków owadobójczych, jeśli chcemy samodzielnie rozwiązać problem. – Nie wolno eksperymentować z własnymi środkami i zawsze należy kupować zatwierdzone produkty. Mamy do czynienia z chemicznymi truciznami, które mogą oddziaływać również na ludzi, jest więc ważne, aby dokładnie czytać informacje na opakowaniu. Są dostępne dobre pułapki mechaniczne – mówi Håkan Kjellberg. Podkreśla, że problemy często powracają, jeśli nie podejmuje się jednocześnie innych środków zapobiegawczych, takich jak sprzątanie i uszczelnianie domu. W cieplejszych miesiącach mogą powstać problemy, które zauważamy dopiero później. Według firmy Anticimex często się zdarza, że z podróży zagranicznej przywozimy do domu pluskwy. Dlatego należy sprawdzić bagaż po powrocie z wakacji. W przypadku odkrycia w domu pluskiew, zalecana jest jak najszybsza dezynsekcja. Problemy z nornicami i myszami pojawiają się jesienią, ale lato jest dobrą porą, aby zaprowadzić porządek na działce. – Mawiam zwykle, że najlepsze, co można zrobić, to dbać o dom – opowiada Håkan Kjellberg. – Regularnie koś trawę, nie składuj drewna przy ścianie i pielęgnuj rośliny, które rosną najbliżej domu. Kiedy utrzymujemy na działce porządek, łatwiej zauważymy, gdy zacznie się dziać coś niepokojącego.