• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Wiercenie w betonie, szkle, płytkach i drewnie - jakie wiertło wybrać?

Wiercenie w betonie

Wiercenie w betonie, szkle, płytkach i drewnie - jakie wiertło wybrać?

Wybór wierteł to jedna z najważniejszych kwestii, gdy planujesz remont, lub chcesz na poważnie zająć się majsterkowaniem. Dobra wiertarka to podstawa, ale tak naprawdę to wiertła są kluczem do Twojego sukcesu! Dobrze dobrane mogą nie tylko znacznie przyspieszyć pracę, ale też sprawić, że będzie ona dużo prostsza, wygodniejsza i wymagająca użycia mniejszej siły.

 

Oznaczenia wierteł – jak dobrać wiertło do wiertarki?

Zanim zdecydujesz się na wiertła, sprawdź, jaki rodzaj mocowania będzie pasował do twojej wiertarki. Możesz spotkać się z różnymi typami: zębatym uchwytem wiertarskim, uchwytem szybkozaciskowym (z podwójną lub pojedynczą tuleją) lub systemem SDS.

Zębaty uchwyt wiertarski (zwany też wieloklinowym lub wielorowkowym) charakteryzuje się tym, że do wymiany wierteł używa się specjalnego kluczyka. Pozwala on unieruchomić wiertło, lecz bywa mało wygodny i uciążliwy. Trzeba też uważać, by go nie zgubić. Bez niego wiertarka staje się bezużyteczna. Jeśli masz sprzęt z takim sposobem montażu, bez problemu dobierzesz do niego najpowszechniejsze wiertła z uchwytem walcowatym lub sześciokątnym.

Standardowe wiertła będą pasowały też do uchwytu szybkozaciskowego (oznaczanego często również jako PTRu/SW). Jest on znacznie wygodniejszy i nie wymaga kluczyka. Zmiana wiertła w sprzęcie z mocowaniem szybkozaciskowym trwa znacznie krócej. Jest to szczególnie przydatne przy pracach wymagających częstej zmiany osprzętu. Przy uchwycie z podwójną tuleją wymiana wiertła wymaga obu rąk. Przy mechanizmie z pojedynczą tuleją, wiertła można wymieniać jedną ręką, co jeszcze bardziej przyspiesza pracę.

SDS to system, który spotkasz wyłącznie w młotowiertarkach i młotach udarowych. Wymaga użycia specjalnych wierteł (oznaczonych jako SDS). Instaluje się je bardzo łatwo i bez większego problemu. Można spotkać różne typy uchwytu wiertarskiego SDS, najpopularniejsze to SDS-PLUS lub SDS-MAX. Pierwszy charakteryzuje się średnicą 10 mm i jest najbardziej uniwersalny. Drugi, przeznaczony do cięższych prac, jest o 8 mm szerszy. Przy pracach remontowych w domu raczej się z nim nie spotkasz, gdyż występuje głównie w ciężkich młotach udarowych i obrotowych, czyli sprzęcie przeznaczonym dla profesjonalistów wykonujących bardziej wymagające prace.

Możesz trafić także na uchwyty typu SDS-top i SDS-quick. Są one jednak raczej rzadko spotykane, gdyż niewiele marek wykorzystuje je w swoich elektronarzędziach.

 

Dobieranie wiertła do materiału – czy to ważne?

Początkującemu majsterkowiczowi może wydawać się, że wszystkie wiertła są takie same i tak naprawdę nie ma znaczenia, które wybierze. Niestety mitem jest, że dowolnym wiertłem da się wywiercić otwór w każdym wybranym materiale. Różnice twardości, kruchości, czy giętkości tworzyw naturalnych i sztucznych mogą znacznie utrudniać pracę.

Otwory wykonane przy pomocy źle dobranego wiertła mogą mieć nierówne krawędzie lub być postrzępione. W skrajnych przypadkach możesz nawet po prostu nie być w stanie wiercić w danym tworzywie. W takiej sytuacji nie pomoże nawet elektronarzędzie o dużej mocy. Wiercenie nie będzie przynosiło żadnych efektów.

Co gorsza, korzystanie ze źle dobranego osprzętu grozi też uszkodzeniem materiału lub nawet pęknięciem wiertła w czasie pracy. Może być to niebezpieczne dla osób niedoświadczonych, które jeszcze nie potrafią dobrze wyczuć swojej wiertarki. Ponadto usunięcie zepsutego wiertła z mocowania bywa trudne i może wymagać pomocy fachowca lub wymiany całej głowicy w elektronarzędziu. Jeśli jednak będziesz dbać o swoje wiertła i używać ich do tych typów materiałów, do których są przeznaczone, posłużą Ci znacznie dłużej i latami będziesz mógł z nimi pracować.

 

Jakie wiertło do drewna?

Drewno jest materiałem, od którego wiele osób zaczyna przygodę z majsterkowaniem. Nie znaczy to jednak, że pracuje się z nim łatwo. Jest dość miękkie, ma niejednorodną strukturę i nierówną twardość. Uzyskanie gładkich, okrągłych otworów bez postrzępień na krawędziach jest jednak znacznie prostsze, gdy mamy odpowiedni osprzęt.

Najbardziej precyzyjnymi narzędziami do wiercenia w drewnie są wiertła spiralne z kolcem centrującym. Można dzięki nim uzyskać otwory o małych i średnich średnicach – zazwyczaj od 3 do 16 mm, choć bywają też większe, do 30 mm. Trzeba jednak pamiętać, że praca z wiertłem o szerokości powyżej 12 mm wymaga dużo większych umiejętności i ostrożności. Opory skrawania są bowiem znacznie większe i rośnie ryzyko poderwania całych włókien i słojów. Może to spowodować zakleszczenie się wiertła lub popękanie materiału. Niewprawionemu użytkownikowi wiertarka może się nawet wyrwać z dłoni.

Wiertła tego typu są naprawdę łatwo rozpoznawalne. Laikom przypominają po prostu świderek zakończony czubkiem wyglądającym jak szpikulec. To jest właśnie ostrze centrujące, które umożliwia wiertłu łatwe zagłębianie się w materiał. Dzięki niemu oraz nachyleniu ostrzy o około 30 stopni i spiralnym rowkom wiertła spiralne z kolcem centrującym dobrze odprowadzają wióry i w szybkim tempie tworzą otwory o równych i gładkich krawędziach.

Drugim typem wierteł przydatnym przy pracy w drewnie są płaskie wiertła frezowe, często zwane też piórowymi lub łopatkowymi. Nie mają one spirali odprowadzającej wióry, a jedynie proste krawędzie skrawające. To sprawia, że są wygodniejsze i bezpieczniejsze przy tworzeniu otworów o większych średnicach (do 45 mm). W swej standardowej formie nie są zbyt precyzyjne. Można jednak kupić ich droższe, dokładniejsze wersje z gwintowanym ostrzem i dodatkowymi nacinakami na zewnętrznych krawędziach.

Do wykonywania precyzyjnych, dużych otworów polecamy wiertła kręte (zwane też po prostu spiralnymi). Pozwalają one na wywiercenie dziur o większej głębokości i średnicy do 40 mm. Ich konstrukcja zapewnia szybsze i lepsze odprowadzanie wiórów, dzięki czemu można nimi pracować na grubych belkach. Najczęściej korzystają z nich profesjonaliści – cieśle i budowlańcy.

W drewnie pracować można także za pomocą wierteł cylindrycznych zwanych sednikami. Wykorzystuje się je, gdy chce się stworzyć płytkie otwory, nieprzechodzące na wylot i mające płaskie dno. To także narzędzia bardziej specjalistyczne, używane głównie przez stolarzy. Bardzo przydatne w meblarstwie.

Możesz spotkać się także z tak zwanymi otwornicami. Ich górna część przypomina niezamkniętą puszkę o krawędziach wyglądających jak wykończenie brzeszczotu. Wiertła tego typu wycinają bardzo duże otwory przelotowe (do 140 mm średnicy). Nadają się nie tylko do pracy w drewnie, ale również z aluminium, tworzywami sztucznymi, materiałami drewnopodobnymi i stalą. Wymagają jednak stosowania dodatkowego wiertła prowadzącego, które zwykle znajduje się już w zestawie z otwornicą. Czasem trzeba je jednak dokupić oddzielnie.

Kupując wiertła do drewna, zwracaj uwagę na jakość. Bardziej profesjonalne, choć droższe wiertła będą ci służyć dłużej. Szczególnie warto zadbać o standard, jeśli potrzebujesz wierteł do bardziej specjalistycznej pracy. Ich jakość poznasz po wykończeniu. Zwracaj uwagę na to, czy ostrza są starannie oszlifowane.

Pamięta też, że wiertła do drewna nie są uniwersalne i nie nadają się choćby do pracy z metalem. Są zbyt miękkie, ich konstrukcja uniemożliwia wykonanie precyzyjnych i równomiernych otworów w tak twardym materiale. Wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem mogą się bardzo łatwo zniszczyć lub uszkodzić.

Wiercenie w betonie

Jakie wiertło do metalu? 

Metale bywają różne: jedne są twardsze i bardziej wytrzymałe, inne giętkie i bardziej plastyczne. Można więc pomyśleć, że wiercenie w miedzi, czy stali wymaga zupełnie innego wiertła niż choćby praca w aluminium. Na szczęście wcale tak nie jest. Wystarczy skorzystać z uniwersalnych wierteł HSS. Sprawdzają się one równie dobrze na każdym z metali. Zawdzięczają to konstrukcji ze stali szybkoschnącej i specyficznemu ułożeniu ostrzy skrawających, tak by tworzyły kąt rozwarty. Czubek wiertła jest po prostu bardziej płaski i mniej przypomina ostry stożek niż w wiertłach spiralnych do drewna. W sklepach można dostać dwa główne rodzaje wierteł HSS – bardziej precyzyjne, z korekcją ścinu (pozwalającą na wiercenie bez wcześniejszego precyzyjnego wyznaczania położenia otworu), oraz mniej dokładne bez korekcji. Można nimi wiercić zarówno w stali, jak i w tworzywach sztucznych. Mogą też zastępować wiertła do drewna.

Do bardziej profesjonalnej pracy nie tylko z miękkimi, ale i bardzo twardymi metalami przeznaczone są wiertła kobaltowe. Ich ważną cechą jest to, że są nawet do sześciu razy bardziej odporne i wytrzymałe od swoich stalowych odpowiedników. Pozwalają na wiercenie otworów w stali nierdzewnej, stali węglowej, szarym żeliwie, stali kwasoodpornej czy spiekach żelaza. Wytrzymalsze od nich są już tylko wiertła tytanowe, przeznaczone do najtwardszych metali i stosowane głównie przez profesjonalistów. Początkujący majsterkowicz nie potrzebuje aż takich rozwiązań, by wykonywać proste prace domowe, czy hobbistyczne. Wystarczą wiertła HSS, a nawet i tak zwane zestawy wierteł uniwersalnych, które można dostać w każdym sklepie budowlanym.

Wiertła uniwersale, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do wszystkiego, a więc zarówno drewna, metalu, jak i tworzyw sztucznych. Oczywiście sprawdzą się tylko w użytku domowym. Nie spełnią też oczekiwań osób, które wymagają bardzo wysokiej precyzji lub oczekują dużej wytrzymałości od swoich narzędzi.

Wiercenie w betonie

Wiercenie w betonie i w kamieniu. Jak wywiercić dziurę w ścianie?

Do betonu, kamienia czy cegły używa się tak zwanych wierteł widiowych. Za ich pomocą można stworzyć otwory o wielkościach od 3 do 35 mm. Wiertła tego typu są bardzo masywne i wyróżniają się charakterystycznym wyglądem: mają jedną spiralę z pojedynczym rowkiem.

Wiercenie w twardych, kamiennych materiałach wymaga od wierteł sporej wytrzymałości. Najtańsze wiertła widiowe tworzone są ze stali nierdzewnej. Radzą sobie z betonem i cegłą. Przy pracach w twardszych materiałach – zwartych kamieniach, żelbetonie, wapieniu należy korzystać z wierteł z węglików spiekanych. Kruszą one bez trudu wszystkie te powierzchnie. Będą także idealne do wiercenia w ścianie. W zależności od materiału z jakiego jest zrobiona, możesz potrzebować innego typu wiertarki.

Ze ścianą z cegły i płyty gipsowej poradzi sobie wiertło do betonu z węglików spiekanych nawet ze zwykłą wiertarką bezudarową. Jeśli jednak mieszkasz w starym domu z mocniejszej przedwojennej cegły, mieszkaniu z wielkiej płyty lub masz betonowe ściany, będziesz zmuszony skorzystać z elektronarzędzia z udarem.

Znacznie większy kłopot sprawiają ściany żelbetonowe. Sam materiał nie jest problemem dla wierteł z węglików spiekanych. Niestety możesz natrafić na metalowe zbrojenie ściany. Wtedy koniecznie wyłącz udar i zmień wiertło na uniwersalne, które poradzi sobie z metalem. Wiertła tylko do metalu nie nadają się do wiercenia w zbrojeniu, gdyż z powodu pyłu i betonu natychmiast się stępią.

Praca w ścianach żelbetonowych wymaga dużo większych umiejętności i wyczucia. Jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem, weź pod uwagę, że możesz potrzebować pomocy fachowca.

 

Jakie wiertło do płytek i szkła?

Domowe remonty i własnoręczne aranżacje często będą wymagać od ciebie pracy z płytkami ceramicznymi i szkłem. To specyficzne materiały, które łatwo pękają, ulegają uszkodzeniu lub zarysowaniu. Szybko można je zniszczyć, szczególnie gdy używa się nieodpowiednich wierteł, albo wiertarki udarowej.

By skutecznie i bezpiecznie pracować z ceramiką i tworzywem szklanym będziesz potrzebować wierteł ze stożkowym ostrzem (etykietowanych po prostu jako wiertła do szkła). Są one szlifowane diamentowo, co gwarantuje odpowiedni nacisk i precyzję ruchów. Otwory wykonane takimi wiertłami mają gładkie, niekaleczące brzegi. Z wiertłami tego typu pracuje się jednak dość trudno. Mogą one mieć tendencję do ślizgania się po płytce, czy szkle. By temu zapobiec, skorzystaj z prostego triku, do którego będziesz potrzebować taśmy malarskiej. Naklej dwa paski na krzyż w miejscu, gdzie zamierzasz wiercić. Taśma jest szorstka, dlatego zapobiegnie samoistnemu przesuwaniu się wiertła po płytce. Unikniesz zarysowań wokoło otworu. Dodatkowo taśma lekko zamortyzuje siłę działającą na płytkę, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że materiał pęknie.

Pamiętaj, by pracę z ceramiką i szkłem zawsze rozpoczynać na wolnych obrotach i nie stosować zbyt dużego nacisku. Nie włączaj też udaru. To spowoduje pęknięcie delikatnego materiału. Zawsze miej przy sobie jakieś chłodziwo. Może to być specjalny olej do wiercenia, ale też zimna woda. Wiercenie w glazurze czy szkle powoduje bowiem bardzo duże tarcie i nagrzewanie się wiertła. Jeśli nie zostanie ono schłodzone, może ulec odkształceniu i całkowitemu zniszczeniu.

Wiercenie w betonie

Jak naostrzyć wiertło? 

Wiertła będą Ci dobrze i długo służyć, jeśli będziesz o nie dbać: odpowiednio przechowywać, używać zgodnie z przeznaczeniem i ostrzyć. To ostatnie nie jest wcale takie trudne, ja mogłoby się wydawać. Będziesz tylko potrzebować specjalnej ostrzarki do wierteł lub zwykłej szlifierki (którą być może posiadasz już w domowym warsztacie).

Początkującym majsterkowiczom polecamy pierwszy sposób, który jest bezpieczniejszy. - Wiertło umieszcza się w specjalnym chwytaku. Ręce znajdują się z dala od powierzchni szlifującej. Ostrzenie zwykłą szlifierką wymaga większego skupienia i wiedzy na temat odpowiedniego kąta, pod którym powinno być ułożone wiertło. Trzeba także przypilnować, by zaostrzyć każdą stronę równomiernie.

Niezależnie od tego, jakie wybierzesz narzędzie, pamiętaj, aby przed ostrzeniem dokładnie obejrzeć wiertło. Sprawdź, czy nie ma żadnych zarysowań i pęknięć oraz czy nie jest brudne i nie ma na nim resztek wiórów. Nie chcesz przecież przypadkiem bardziej go uszkodzić lub utrudnić sobie pracy.

Jeśli obawiasz się samodzielnego ostrzenia wierteł, zawsze możesz skorzystać z usług fachowca.