

Wymiana tapety to szybki i łatwy sposób na przearanżowanie pomieszczenia i nadanie mu innego charakteru i modnego wyglądu. Zanim jednak położymy nową tapetę, musimy pozbyć się starej. Jak ją zerwać i jakie narzędzia są do tego potrzebne? Jak przygotować pokój, by szybko uprzątnąć bałagan po usuwaniu tapet?
Usuwanie tapet – co będzie ci potrzebne
Zanim zaczniesz zrywanie tapet, musisz się wyposażyć w kilka podstawowych narzędzi. Powinna się wśród nich znaleźć metalowa szpachelka malarska, która przyda się do zeskrobywania opornych fragmentów tapety. Zastąpić ją może specjalny skrobak do tapet, jest to jednak narzędzie dużo mniej uniwersalne. Szpachelka często jest niezbędna, nawet gdy mamy już w do domu skrobak. Czasami po ściąganiu okładziny na ścianach pozostają rysy i wgłębienia, które mogą uwidaczniać się po położeniu nowej tapety. Wówczas konieczne jest położenie gładzi szpachlowej i dotarcie ścian, w czym pomoże nam to narzędzie. Przyda się również paca z papierem ściernym do szlifowania lub szlifierka elektryczna.
Kolejną bardzo istotną rzeczą przy zrywaniu tapet jest pędzel ławkowiec, za pomocą którego rozprowadzę środek do usuwania tapet. Preparat jest rozcieńczalny w wodzie (niezbędne więc będzie wiadro do rozrobienia płynu), wsiąka w tapetę i osłabia działanie trzymającego ją kleju. Dzięki temu od ściany będą się odklejać nawet całe jej pasy.
Produkty tego typu są bezpieczne dla samych ścian, ale wciąż są chemikaliami. Jeśli wolimy bardziej naturalny sposób, możemy skorzystać z parowego odklejacza do tapet. To urządzenie, które wykorzystuje wyłącznie czystą wodę i przekształca ją w parę zwilżającą okładzinę.
By środki chemiczne i para łatwiej wsiąkły w warstwy tapety stosuje się nożyk introligatorski do jej rozcinania oraz specjalne wałki z kolcami lub dziurkacze do tapety. Te akcesoria służą do nakłuwania i perforacji powierzchni okładziny.
Na koniec niezbędna będzie szczotka do czyszczenia ścian (o twardym włosiu) lub gąbka do umycia resztek kleju przed szpachlowaniem i ponownym tapetowaniem.
Warto pamiętać także, że zrywanie starych tapet to proces, przy którym tworzy się duży bałagan, dlatego zanim jeszcze się do tego zabierzemy należy zabezpieczyć pokój. Konieczne będą folia malarska i taśma papierowa, a nawet specjalna osłona na drzwi (folia z suwakiem lub innym mechanizmem pozwalającym przez nią przechodzić). Dzięki niej powstały przy późniejszym przecieraniu ścian pył nie rozniesie się na pozostałe pomieszczenia.

Czego będziesz potrzebować:
- szpachelka malarska
- skrobak do tapet
- paca z papierem ściernym do szlifowania
- pędzel ławkowiec
- środek do usuwania tapet
- wiadro
- parowy odolejacz do tapet
- nożyk introligatorski
- wałki z kolcami lub dziurkacze do tapety
- szczotka do czyszczenia ścian
- folia malarska i taśma papierowa
- osłona na drzwi
Jak zerwać starą tapetę ze ściany?
Krok 1. Przygotowanie pomieszczenia
Na podłogę połóż folię malarską i przyklej ją do listew za pomocą taśmy papierowej (taśma dodatkowo osłoni listwy). Niektórzy zabezpieczają parkiet gazetami, ale niestety przy procesie zwilżania ścian parą, czy chemikaliami mogą się one okazać nieskuteczne, gdyż łatwo wilgotnieją. Mokre gazety mogą spowodować puchnięcie drewna, a nawet przylgnąć do niego i być trudne do odczepienia.
By dobrze przygotować ścianę do usuwania tapet:

1. Wyjmij z niej wszystkie gwoździe i kołki.
2. Zabezpiecz gniazdka elektryczne folią i taśmą malarską.
3. Zabezpiecz osłony włączników światła folią i taśmą malarską.
Krok 2. Pokrywanie ściany środkiem do zrywania tapet
Rozrób środek chemiczny do usuwania tapet. Koncentrat wymieszaj w wiadrze z wodą według zaleceń producenta. Zazwyczaj butelka ok. 0,5 litra preparatu starcza na pokrycie powierzchni o wymiarach ok. 100 m2.
Do usuwania tapet papierowych, środek rozcieńcza się w większej ilości wody (ok. 25-30 l). Grube i ciężkie tapety wymagają roztworu o większym stężeniu (preparat rozpuszczony w ok. 15-20 l wody).
Roztwór nanosi się na powierzchnię tapety za pomocą grubego pędzla, szczotki lub wałka. Należy nakładać go obficie, bez obaw, że uszkodzi ścianę.
Zanim jednak to zrobimy, warto ponacinać tapetę nożykiem introligatorskim i ponakłuwać ją za pomocą wałka z kolcami. W przypadku tapet winylowych, lakierowanych i zmywalnych, które są odporne na wodę, jest to absolutna konieczność. W innym wypadku preparat nie zadziała (nie dostanie się pod tapetę). Należy wiedzieć też, że tapeta winylowa potrzebuje zwykle dwa razy więcej płynu niż inne, dlatego trzeba kupić więcej koncentratu.
Odklejacz do tapet – czy warto?

- urządzanie parowe, ekologiczne – do zbiornika wlewa się czystą wodę bez chemikaliów
- zapewnia wygodniejszą pracę – nie trzeba machać pędzlem
- jest szybko gotowy do pracy – wystarczy ok. 10 minut, nie trzeba długo rozrabiać chemikaliów
Krok 3. Zrywanie tapety
Po odczekaniu czasu na wsiąkniecie środka chemicznego, można przystąpić do zrywania tapety. Należy złapać za górny róg pasa okładziny i pociągnąć go w dół nieco pod kątem. Ruchy wcale nie powinny być szybkie i gwałtowne. Mogą bowiem przerwać płat w połowie albo zerwać tapetę razem z tynkiem.
Przy odklejeniu większych fragmentów okładziny zawsze pozostają jakieś niewielkie resztki. Oporne fragmenty można zeskrobać za pomocą szpachelki. Należy robić to delikatnie, gdyż metalowe brzegi mogą porysować ścianę.
Krok 4. Wykończenie powierzchni
Po zerwaniu i zeskrobaniu resztek tapet staniesz przed nowym wyzwaniem – przygotowaniem ściany do położenia nowej tapety. Po pierwsze musisz umyć całą powierzchnię z resztek kleju i pozostałości okładziny, by po nałożeniu nowej tapety nie powstały brzydkie górki i dołki. Potrzebujesz do tego zwykłej wody, gąbki i szczotki z ostrym włosiem. Pamiętaj jednak, by nie były zbyt mokre. Nie możesz dopuścić do zwilgocenia muru.
Po wyschnięciu umytej ściany przyjdzie czas na wygładzenie i usuniecie wszelkich głębszych rys i ubytków tynku powstałych w wyniku zrywania okładziny. Przygotuj gładź szpachlową i wypełnij nią wszelkie małe i duże ubytki. Odczekaj aż wyschnie i przytrzyj za pomocą pacy z papierem ściernym lub szlifierki. Tak przygotowaną ścianę można już zagruntować pod kolejne tapetowanie, a nawet malować.
Szlifierka elektryczna – czy warto?

- teleskopowa rączka sprawia, że nie trzeba korzystać z drabiny
- szybka i mniej męcząca praca niż szlifowanie ręczne
- możliwość regulacji trybów szlifowania
- przyłącze do odkurzacza pozwala od razu wciągnąć pył powstały przy pracy
Którą tapetę najłatwiej usunąć?
Nietrudno się domyślić, że najłatwiej jest zerwać okładzinę papierową, gdyż jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Czasem puszcza nawet po samym zwilżeniu gorącą wodą. Z tego względu nie potrzeba do niej dużej ilości środka do usuwania tapet.
Jeśli chodzi o tapety flizelinowe – ich usunięcie jest nieco trudniejsze i bardziej pracochłonne. Warstwa flizeliny zawsze pozostaje na ścianie, można ją jednak wykorzystać jako podkład pod nową okładzinę.
Tapety winylowe i z włókna szklanego są najtrudniejsze do zerwania. Przede wszystkim ze względu na ich odporność na wodę. Okładzinę winylową zwykle trzeba zrywać dwa razy (najpierw warstwę wierzchnią tapety, a potem spodnią).
W przypadku tapet z włókna szklanego częstym problemem jest odchodzący z płatami okładziny tynk i konieczność wyrównywania sporych powierzchni na ścianie. Warto więc wyposażyć się w dużo większą ilość gładzi szpachlowej i profesjonalniejsze narzędzia do szlifowania.