• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Malowanie wałkiem – jaki wałek do malowania ściany, sufitu, mebli

O ile nie planujemy wielkiego muralu w salonie, malowanie ścian nie powinno przysporzyć większych trudności, nawet jeśli bierzemy się za to własnoręcznie. Mimo wszystko jednak warto przestrzegać kilku zasad, które mogą znacząco ułatwić nam pracę. Dowiedz się, jak malować wałkiem różne powierzchnie, tak aby uniknąć ewentualnych pułapek i osiągnąć perfekcyjny rezultat.

 

Malowanie wałkiem: od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy malujemy wałkiem czy pędzlem, malowaną powierzchnię – najczęściej ścianę – musimy najpierw odpowiednio przygotować. Jeśli nie jest to surowa powierzchnia, trzeba zetrzeć stare warstwy farb i ewentualne zabrudzenia lub zagrzybienia (do tych ostatnich trzeba również użyć specjalnego środka odgrzybiającego). Następnie należy umyć i odtłuścić ścianę – można do tego użyć nawet zwykłej wody z mydłem. Gdy wyschnie, ewentualne ubytki trzeba zaszpachlować i wygładzić.

Większość ścian trzeba również odpowiednio zagruntować. Wymaga tego każda nowa ściana (lub w stanie deweloperskim), a także ściana po zeskrobaniu starych warstw farb. Gruntowanie można pominąć wówczas, gdy ściany były malowane farbą lateksową lub akrylową i ich struktura jest nienaruszona.

Dzięki gruntowaniu wyrównujemy chłonność i zwiększamy przyczepność malowanej powierzchni. Znacząco zwiększamy szanse na to, że po malowaniu warstwa farby będzie równomierna i unikniemy przebarwień, pękania czy łuszczenia się farby. Grunt możemy nanieść wałkiem, rozpoczynając od rogów i trudnodostępnych miejsc, a następnie długimi ruchami nakładając na pozostałe powierzchnie pojedynczą warstwę. Po zagruntowaniu trzeba wstrzymać się z malowaniem zazwyczaj przez kilka godzin, do momentu wyschnięcia ścian.

Teraz pozostaje nam jedynie skompletowanie odpowiednich narzędzi, zanim weźmiemy się za najważniejszą część przedsięwzięcia.

 

Jaki wałek do farby lateksowej? Jaki do sufitu? Rodzaje wałków malarskich

Wiele osób, które postanawiają samodzielnie wziąć się za odmalowanie pomieszczenia czy mebla, nie zastanawia się długo nad doborem odpowiedniego sprzętu. Szczególnie wałek rzadko podlega głębszej refleksji i skupiamy się głównie na tym, by był poręczny.

To z pewnością jego bardzo istotna cecha, bowiem ciężki lub niewygodny w użyciu wałek może znacząco wydłużyć czas trwania prac. W pierwszej kolejności jednak należy skupić się na jego dopasowaniu do malowanej powierzchni i farby, jakiej użyjemy. Chcesz uniknąć smug i przebarwień przy malowaniu? W takim razie przede wszystkim wybierz odpowiedni wałek.

 

Jaki wałek do gładzi, a jaki do cegły?

Pierwszym parametrem wałka, na jaki warto zwrócić uwagę, jest długość włosia. Za krótkie włosie uważa się takie, którego długość nie przekracza 1 cm. W taki wałek zaopatrz się, jeżeli planujesz malować gładką powierzchnię (np. parkiet, gładź gipsową). Do pomalowania tradycyjnego tynku albo tapety strukturalnej doskonale nada się wałek o średniej długości włosia (13-15 mm). Długie włosie (nawet 3-centymetrowe) sprawdzi się przy bardzo nierównych powierzchniach, np. gdy malujesz ścianę z gołej cegły, tynk strukturalny czy beton.

 

Jaki wałek do farby akrylowej, olejnej, lateksowej?

Nie mniej istotnym od długości włosia parametrem jest rodzaj materiału. Ten dobierzemy w zależności od tego, jakiej użyjemy farby, a podstawowe zasady są dosyć proste. Wodorozcieńczalne farby – w tym farby lateksowe i emulsyjne – najlepiej rozprowadzają się wałkiem z tworzywa sztucznego, do farb rozpuszczalnikowych zaś nada się wałek wełniany lub moherowy. Do farby olejnej najlepiej użyć wałka z gąbki.

Warto jednak mieć świadomość, że rodzaj materiału, z jakiego wyprodukowany jest nasz wałek, przekłada się nie tylko na rodzaj farby, lecz także na rodzaj powierzchni, do jakiej dane narzędzie najlepiej się nadaje. Na przykład wałki welurowe (czyli wykonane z mieszanki wełny i syntetycznych włókien) lepiej się nadadzą do powierzchni gładkich niż do chropowatych, podobnie jak wałki z gąbki. Wałki sznurkowe, w zależności od długości runa, lepiej się sprawdzą przy nierównych powierzchniach, a wałki futrzane będą idealne do ścian o średnim poziomie chropowatości.

Jaki wałek do sufitu i trudnodostępnych miejsc?

Do malowania sufitu przeznaczone są specjalne wałki. Najczęściej wykonane są ze specjalnego materiału, na przykład mikrofibry, dzięki czemu wchłaniają idealną ilość farby, co znacząco zmniejsza ryzyko zachlapania. Niektóre wałki mogą też mieć specjalne okapniki, czyli osłonki, które mechanicznie ochraniają malującą osobę przed zachlapaniem farbą.

Bardzo przydatny może się również okazać wałek ze specjalnym, długim (teleskopowo składanym) trzonkiem, co umożliwi ci malowanie sufitu bez korzystania z drabiny.

Co z innymi skomplikowanymi miejscami? Z rogami poradzi sobie specjalny wałek kątowy, o okrągłym kształcie. Jeśli natomiast chodzi o małe lub trudnodostępne miejsca, najlepiej jest zaopatrzyć się po prostu w wałek o bardzo małych rozmiarach albo pędzel.

 

Inne rodzaje wałków

Malowanie wałkiem kojarzy nam się głównie ze ścianami, nie oznacza to jednak, że wałek nie nadaje się do przemalowania na przykład szafy albo stołu. Do pomalowania drewnianych mebli farbą olejną świetnie nada się specjalny wałek wykonany z gęstej pianki. Do malowania lakierem sprawdzi się wałek z gąbki albo z filcu. Zasadniczo jednak, zakładając, że malujemy zawsze oszlifowane drewno, stosujemy tę samą zasadę, co przy wyborze wałka do innych gładkich powierzchni, czyli zaopatrujemy się w wałek o krótkim włosiu lub gąbkowy.

Warto jednak mieć na uwadze, że wałek to podstawowe narzędzie do malowania dużych i nieskomplikowanych powierzchni. Jeśli mamy do pomalowania niezbyt duży mebel ozdobiony sztukaterią albo posiadający wąskie szczebelki czy inne zakamarki, zdecydowanie lepszym wyborem będzie pędzel.

 

Jak malować wałkiem?

Nawet najlepiej dobrane narzędzie nie zapewni nam spektakularnego efektu bez smug i zachlapań, jeśli nie będziemy stosować się do kilku prostych zasad, które warto stosować przy malowaniu wałkiem. Co zatem zrobić, by malowanie było szybkie i efektywne?

 

Malowanie wałkiem – o czym należy pamiętać na początku?

Zanim rozpoczniemy pracę, wałek należy odpowiednio przygotować, czyli oczyścić z ewentualnych drobinek kurzu, pyłków czy luźnych włókien, które mogłyby pozostawić brzydkie ślady na malowanej powierzchni. Wałek można umyć wodą i mydłem w płynie albo oczyścić go folią samoprzylepną lub specjalnym wałkiem do czyszczenia ubrań. Jeśli myjemy wałek wodą, musimy pamiętać o tym, że trzeba go później dobrze odcisnąć.

 

Jak malować ściany wałkiem?

Należy nabierać zawsze tę samą (niewielką) ilość farby, dzięki czemu warstwy farby na ścianie będą równe i gładkie. Istotne jest również, by wałek zanurzać w farbie tylko na głębokość równą długości jego runa (nigdy nie zamaczać w farbie całego wałka). Malując, wałek należy prowadzić lekko i delikatnie, nie przyciskając go zbytnio do malowanej powierzchni.

Długie, metodyczne ruchy wykonywane przez nas zawsze w tym samym kierunku (w górę i w dół) pozwolą nam osiągnąć profesjonalnie pomalowaną ścianę bez powstawania zbędnych smug. Czego unikać? Przede wszystkich chaotycznych ruchów i malowania w różnych kierunkach.

 

Jak malować sufit wałkiem? 

Przed rozpoczęciem malowania sufitu, warto zabezpieczyć podłogę i meble folią malarską, a górne brzegi ścian zamaskować specjalną taśmą. Narożniki sufitu najlepiej jest pomalować pędzlem, którym znacznie łatwiej jest się dostać się do trudnodostępnych miejsc. Następnie warto rozpocząć malowanie fragmentami (o wymiarach mniej więcej 50 na 50 cm) – takie kwadraty malujemy w różnych kierunkach, prostopadłymi pasami. Następnie, lekko dociskając wałek, nakładamy ostatnią warstwę wyrównującą. 

Jak myć wałki?

Pozostawienie zabrudzonego farbą wałka do wyschnięcia może poskutkować nawet tym, że wałek nie będzie się już nadawał do użycia. Jeśli malujemy farbami emulsyjnymi, wałek wystarczy umyć w letniej wodzie – albo, jeśli przerwa w malowaniu nie będzie zbyt długa, wałek można w wodzie po prostu zanurzyć. Farby rozpuszczalnikowe nie dadzą się zmyć wodą – tu już trzeba użyć specjalnego do danej farby rozpuszczalnika. Warto też pamiętać o tym, aby przed czyszczeniem wałka zdjąć go z trzonka, który również może wymagać oczyszczenia.