• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić karmnik i czym karmić ptaki

jak zrobić karmnik

Dokarmianie ptaków to pasja, która wynika zazwyczaj z chęci pomocy zwierzętom oraz obserwacji różnorodnych gatunków. Może wydawać się banalnie proste, jednak wymaga rozwagi, regularności i dobrania odpowiedniego pokarmu. Jak robić to prawidłowo, aby nie zaszkodzić ptakom?

Dokarmianie ptaków zimą – jak robić to prawidłowo

Jeśli chcemy naprawdę pomóc ptakom, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad. Niewłaściwe dokarmianie może im poważnie zaszkodzić.

Wybierz odpowiedni czas na dokarmianie

Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć dopiero w momencie, kiedy zimą temperatury spadną poniżej 0°C, a pokrywa śniegu będzie na tyle gruba, że zwierzętom trudno będzie samemu znaleźć pokarm. Jeśli zaczniemy za wcześnie – np. latem lub jesienią – możemy m.in. zaburzyć ich naturalny rytm i instynkt wędrówki. Ptaki, które na zimę odlatują do ciepłych krajów, przyzwyczają się do pełnego karmnika i pozostaną w Polsce. Może to stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dokarmianie ma być jedynie pomocą w trudnych warunkach. Kiedy pokarmu naturalnie jest dużo, ptaki powinny radzić sobie same, wykorzystując instynkty.

Warto wiedzieć, że dokarmianie ptaków poza sezonem zimowym może być traktowane jako wykroczenie. W świetle prawa może być uznane za nielegalną hodowlę lub zaśmiecanie terenów miejskich.

Jeśli nie chcemy wiosną, latem i jesienią rezygnować z obserwacji ptaków, lepiej zasadzić w ogrodzie drzewa i krzewy, których owoce są pożywnym pokarmem dla zwierząt. Może to być np.: jarzębina, głóg, rokitnik, rajska jabłoń czy dzika róża.

Dokarmiaj regularnie

Regularność to najważniejsza zasada dokarmiania ptaków. Jeśli nie możemy jej przestrzegać, lepiej zrezygnować z pomocy, która może tak naprawdę zaszkodzić zwierzętom. Kiedy przyzwyczaimy ptaki do tego, że w karmniku zawsze czeka na nie jedzenie, a np. zimą rzadziej będziemy odwiedzać działkę czy spacerować i tym samym nieregularnie dokładać pokarm, możemy doprowadzić nawet do ich śmierci. W okresach zimowych ptaki tuż po przebudzeniu muszą szybko dostarczyć sobie energii, aby nie zamarznąć. Dlatego udają się do miejsca, które kojarzą z jedzeniem, czyli naszego karmnika. Kiedy nic w nim nie znajdą, mogą już nie mieć siły na dalsze poszukiwania.

Dbaj o higienę i jakość podawanego pokarmu

Karmnik oraz jego okolice trzeba regularnie – najlepiej każdego dnia – czyścić z resztek pokarmu oraz odchodów. Jest to ważne ze względu na mogące rozprzestrzeniać się choroby. Zagrażają one ptakom oraz zwierzętom domowym. Spleśniałe, zepsute, zjełczałe jedzenie może też powodować problemy z układem pokarmowym, dlatego warto dbać o jego jakość oraz często wymieniać. Przykładowo surową słoninę trzeba umieszczać w miejscach osłoniętych od słońca i zdejmować po około 2-3 tygodniach (nawet podczas chłodów).

Obserwuj

Ptaki obserwuj nie tylko dla własnej przyjemności, ale też ich bezpieczeństwa. Sprawdzaj, czy przy karmniku nie zaczynają pojawiać się drapieżniki lub osobniki wyglądające na chore. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, najlepiej zdezynfekuj karmnik wraz z otoczeniem, bo może być on przyczyną rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i grzybów. W miarę możliwości udziel też pomocy chorym ptakom, zanosząc je do weterynarza. Lekarz weterynarii powinien też dalej cię pokierować.

Zapewnij dostęp do wody

Niezależnie od pory roku i pogody możesz zapewnić ptakom dostęp do świeżej, czystej wody. Będą mogły się wykąpać i ugasić pragnienie. Możesz ustawić pojemnik w spokojnym, bezpiecznym miejscu, do którego nie będą miały dostępu drapieżniki, np. koty. W sklepach znajdziesz również niewielkie fontanny, które będą stanowić ozdobę ogrodu i źródło wody dla ptaków.

Czym dokarmiać ptaki zimujące

Szczególnie ważny jest również dobór odpowiedniej karmy. Ptaki są wrażliwe na sól i konserwanty zawarte w resztkach z naszego stołu. Niewskazane jest również podawanie im chleba. Jego nadmiar w diecie może prowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego. Nigdy też nie powinniśmy dawać im zepsutego czy spleśniałego jedzenia, ponieważ jest dla nich trujące.

Czym więc powinniśmy je karmić i czego jeszcze nie wolno umieszczać w karmniku? Najbardziej uniwersalny będzie słonecznik, który możemy niedrogo kupić na kilogramy. Wiele ptaków żywi się również tłuszczem, który dostarcza dużą ilość potrzebnej zimą energii. Możemy przygotować dla nich tzw. zimowe kule, czyli zatopione w łoju ziarna i orzechy, lub wywiesić niesoloną, niewędzoną słoninę. Bezpieczne będą także gotowe mieszanki ziaren dla dzikich ptaków, które dostaniemy w sklepach.

Czym karmić ptaki

Jaki karmnik dla ptaków – lokalizacja, bezpieczeństwo i higiena

Karmnik dobierzmy przede wszystkim do charakteru oraz wielkości ptaków, które będą go odwiedzać. Sikorki są sprytne i łatwo przychodzi im poznanie nawet bardziej skomplikowanej konstrukcji. Mogą się wspinać, zwisać i siadać na podpórkach. Wróble, dzwońce i mazurki lepiej poradzą sobie z korzystaniem z klasycznego karmnika w postaci budki. Najgorsze będą dla nich konstrukcje podwieszane, które wymagają wspinania i trzymania się na wąskim oparciu.

Gdzie ustawić karmnik

Miejsce, w którym stoi karmnik musi być dla ptaków komfortowe i bezpieczne. Umieśćmy go z daleka od drogi, często uczęszczanych ścieżek w ogrodzie. Powinno być cicho i spokojnie, aby zwierzęta nie płoszyły się i nie traciły energii na ciągłe odlatywanie i wracanie. Ważne też, aby w pobliżu nie było okien i przeszklonych altan lub tarasów, o które uciekające w popłochu ptaki mogłyby się uderzyć. Zapewnijmy im dość dużą przestrzeń do bezpiecznego lotu.

Nieopodal możemy umieścić np. owocujące drzewka, będące dodatkowym źródłem pożywienia. W odległości ok. 2 metrów nie powinny jednak znajdować się gęste krzaki, w których może kryć się drapieżnik. Dobrze jednak, jeśli w pobliżu będą wysokie drzewa, stanowiące dobre miejsce ucieczki i schronienia.

Na jakiej wysokości ustawić karmnik

Minimalna wysokość, na jakiej powinien znajdować się karmnik dla ptaków, to 1,5 metra. Zapewnia ona komfort i bezpieczeństwo. Dzięki temu nie dostaną się do niego drapieżniki, np. koty.

Jaki karmnik dla ptaków będzie higieniczny

Karmnik powinien też być dobrze osłonięty przed wodą i wiatrem. Zawilgotniałe jedzenie będzie się szybciej psuło. Zwróćmy również uwagę na łatwość czyszczenia. Codziennie powinniśmy usuwać resztki pokarmu oraz zanieczyszczenia, aby nie zaszkodzić ptakom. Najlepsze będą karmniki z wysuwaną tacką na pokarm. Możemy ją też wykonać samodzielnie z grubszej folii lub innego łatwego do wyczyszczenia materiału.

Jak wybrać lub zrobić karmnik dla ptaków

W sklepach dostaniemy wiele różnych modeli karmników dla ptaków:

  • domki - to najpopularniejszy i najchętniej kupowany lub wykonywany samodzielnie rodzaj karmnika. Składa się z podstawy na pokarm, wsporników i daszka, który zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi. Standardowe wykonane są z naturalnego drewna, ale spotkać możemy również bardziej dekoracyjne lub nowoczesne konstrukcje, np. z plastiku lub metalu. Przed kupnem sprawdźmy, czy domek jest łatwy w czyszczeniu i dostatecznie zabezpieczy pokarm przed wiatrem i wilgocią.
  • karmniki automatyczne - są przydatne wtedy, kiedy nie możemy codziennie napełniać ich pokarmem. Karma uzupełniana jest z długiego zasobnika w postaci tuby. Kiedy ptaki zjedzą pierwszą partię, kolejna automatycznie opada. Ten rodzaj karmnika polecany jest do pokarmów sypkich w postaci ziaren.
  • karmnik z przegrodami - jeśli chcemy karmić różne gatunki ptaków, najlepiej ustanowić w karmniku strefy na drobne i grubsze ziarno. W tym wypadku przyda się konstrukcja, która została przystosowana do takiego podziału.
  • tuby lub spirale na kule pokarmowe - ciekawym rozwiązaniem są stelaże na zimowe kule, sprzedawane zazwyczaj w woreczkach z otworkami. Aby ptaki nie miały problemu z zaklinowywaniem się w siatce, kule możemy umieścić w metalowej spirali lub tubie, która pomieści kilka sztuk i dodatkowo zabezpieczy je przed deszczem.

Karmnik możemy również wykonać samodzielnie. Klasyczny w kształcie domku zbijemy z cienkich deseczek. Będziemy potrzebować podstawy, którą najlepiej wyposażyć w wysuwaną grubszą folię umożliwiającą łatwe czyszczenie. Można ją zamontować pomiędzy listewkami. Daszek zrobimy z dwóch zbitych ze sobą deseczek z krawędziami ściętymi pod kątem. Dobrze, aby był dość duży i zabezpieczał karmnik przed wiatrem i deszczem. Podstawę i dach łączymy czterema listewkami, tworząc otwory. Ich wielkość dopasujmy do gatunków karmionych ptaków.

Najprostszy karmnik możemy też zrobić z recyklingu:
 
jak zrobić karmnik z butelki