• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie i ile to kosztuje?

oczko wodne

 

Twój ogród wydaje się pusty i mało interesujący? Chciałbyś uatrakcyjnić go małym zbiornikiem wodnym? Sprawdź, jak samodzielnie wykonać oczko wodne i ile to będzie kosztować. Jakie materiały i narzędzia będą do tego potrzebne oraz jaką roślinność i ryby powinieneś wybrać, by ożywić przydomowe jeziorko. Dowiedz się także, jak pielęgnować oczko wodne i jak zabezpieczyć je zimą.

 

Jak zaplanować oczko wodne?

Przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego trzeba je najpierw odpowiednio rozplanować. Przede wszystkim nie powinno być ulokowane w miejscu, pod którym przebiega ziemna instalacja elektryczna, gazowa, wodociągowa lub kanalizacyjna. W razie usterek lub problemów z siecią oczko trzeba byłoby rozebrać i cała twoja praca poszłaby na marne.

Jednocześnie nie powinieneś lokować stawiku zbyt daleko od domu. Pamiętaj, że dostęp do prądu i bieżącej wody będzie ci potrzebny podczas pielęgnacji i obsługi akwenu. Najlepiej więc byś zaplanował oczko blisko altany lub tarasu. Wówczas dostęp do mediów nie będzie utrudniony, a wypoczywający w tej przestrzeni domownicy, będą mogli cieszyć się pięknym widokiem i przyjaznym mikroklimatem, jaki daje zbiornik wodny.

Myśląc nad rozmieszczeniem, unikaj też bliskości drzew, szczególnie tych liściastych i płytko ukorzenionych. Spadające liście będą robić bałagan wokół stawiku i zmuszać cię do częstego oczyszczania tafli oczka. Niesprzątane liście gniją, co szkodzi rybom i sprawia, że woda w akwenie brzydko pachnie. Korzenie z kolei mogą z czasem tworzyć wybrzuszenia i deformacje w obrębie całej instalacji. Drzewa (szczególnie te o dużej rozpiętości gałęzi) mogą również powodować zbyt silne zacienienie stawiku. Zbiornik wodny powinien być wystawiony na światło słoneczne przynajmniej 4-8 godzin dziennie, tak by w zimnej wodzie nie rozwijały się glony.

Wokół sadzawki warto jednak zachować krzewy i wysokie trawy, szczególnie gdy planujesz wpuścić do oczka ryby. Częściowe zacienienie przestrzeni (nie większe niż jedna trzecia powierzchni) da im ochronę i zapewni ochłodę w upalne dni.

Gdy już wybierzesz teren pod oczko wodne, wyznacz granicę wykopu. Oznacz planowany kształt oczka wodnego za pomocą węża ogrodowego lub grubego sznurka rozpiętego wokół drewnianych palików. Sprawdź, jak wybrany kształt wkomponuje się w twój ogród i czy okaże się praktyczny (nie utrudni przechodzenia w inne miejsca).

 

Jak zrobić oczko wodne samodzielnie i ile to kosztuje?

Jeśli odpowiednio zaplanowałeś oczko wodne i sprawdziłeś, czy wybrany kształt sadzawki dobrze komponuje się z twoim ogrodem, możesz zacząć pracę nad budową zbiornika wodnego.

Wykop pod oczko wodne

Niezależnie od tego, czy planujesz oczko wodne z folii, czy zamierzasz wykonać zbiornik wodny z betonu, najpierw musisz wykonać wykop. Możesz to zrobić samodzielnie (za pomocą zwykłej łopaty) lub jeśli staw ma być wyjątkowo głęboki, zatrudnić specjalistów.

Niecka powinna być nieco większa niż planowana głębokość zbiornika. Dno warto też wypoziomować, tworząc tarasy na różnej wysokości (przy betonowym zbiorniku poziomowanie nie jest konieczne). Wokół należy również wykopać nieduży rowek, który później zasypie się żwirem. Będzie on stanowił dodatkową izolację i zapobiegnie podsiąkaniu wylewającej się wody do gruntu. Przy zbiornikach betonowych warto zastosować ściany delikatnie skośne, by ziemia nie osypywała się do sadzawki.

Oczko wodne z folii

Po wykopaniu dołu usuń z dna wszystkie kamienie i częściowo zasyp dziurę piaskiem. Warstwa powinna mieć około 10 cm wysokości i zostać odpowiednio ubita (na przykład udeptana). Taka podsypka jest konieczna, by wygładzić spód niecki i utworzyć dodatkowe zabezpieczenie dla folii uszczelniającej. Zamiast piasku można też wykorzystać specjalną włókninę, jest ona jednak nieco droższa.

Gdy już przygotujesz spód sadzawki, będziesz mógł położyć na niego folię. Przy kładzeniu należy ją dobrze rozprostować, by nie zrobiły się zagniecenia, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Następnie na dnie należy umieścić pompę. Przewód wodny i elektryczny należy obłożyć folią oraz zamaskować kamieniami i żwirem. Nie tylko da to ładniejszy efekt wizualny, ale również przytrzyma urządzenie.

Koszt oczka wodnego zależy od jego wielkości i szerokości. Obejmie kilka worków piasku (ok. 20 zł za worek zawierający 20 kg materiału) lub włókninę (ok. 100 zł za metr), specjalną folię uszczelniającą dno (ok. 100 zł za 4 metry) i pompę wodną (od ok. 100 zł). Nie będzie więc szczególnie drogie.

Zrobienie formy oczka wodnego z folii specjalistycznej nie jest też szczególnie trudne. Poradzisz sobie z tym, nawet jeśli jesteś osobą początkującą. Jedynym narzędziem, z jakiego tak naprawdę będziesz korzystać, jest łopata, więc nie musisz mieć też rozbudowanego warsztatu domowego.

Oczko wodne z betonu

Innym sposobem na wykonanie oczka wodnego jest odlanie go z betonu. Wymaga to trochę więcej pracy i umiejętności niż układanie folii. Pozwala jednak uzyskać trwalszą instalację (nie jest to rozwiązanie tymczasowe).

Zanim wylejesz beton do wykopu, nasyp na dno akwenu drobny tłuczeń na grubość około 20 cm i ubij go. To sprawi, że konstrukcja będzie stabilna i nie będzie ulegać deformacjom z powodu mrozów. Następnie na ścianach stawu zbuduj szalunek (drewniany stelaż pod betonowanie).

Mieszankę betonową możesz zrobić samodzielnie według proporcji: 1 część cementu na 1 część wapna i 3 części piasku lub zamówić gotowy produkt w wytwórni betonu. Jeśli zdecydujesz się na kupno, wybierz beton spełniający klasę ekspozycji XF3 (do środowiska silnie nasyconego wodą).

Na początku odlewaj ścianki. Beton umieszczany na zbrojeniu powinien mieć grubość co najmniej 15 cm. Szalunek można wyjąć, gdy masa już trochę stężeje. Całkowity czas schnięcia zajmie około tygodnia. W tym okresie warto lekko zwilżać beton z góry, by nie popękał.

Gdy ścianki będą gotowe, możesz zalać dno. Po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu pokryj całość środkiem zabezpieczającym. Preparaty przeciwwodne nie są konieczne wyłącznie, jeśli zamówi się beton wodoszczelny (taki jak na dno basenu).

Wybetonowanej przestrzeni nie trzeba już pokrywać folią do oczek wodnych. Wystarczy jedynie umieścić w niej pompę odprowadzającą wodę ze zbiornika. Urządzenie musi być wprowadzone w miejscu, gdzie poziom dna jest najniższy.

Cena pompy rozpoczyna się już od około 100 zł. Za opakowanie lakieru przeciwwodnego zapłacisz około 40 zł. Koszt betonu zależy od źródła, z jakiego zostanie pozyskany. Metr sześcienny materiału nie przekracza zwykle ceny 230-350 zł.

 

Oczko wodne – wykończenie i zagospodarowanie brzegu

Niezależnie od tego, czy oczko wodne jest betonowe, czy wykonane z folii, brzegi powinny być odpowiednio wykończone. Warto obłożyć je kamieniami lub żwirem umieszczonym w płytkim rowie. Dzięki temu woda nie będzie zalegać i podtapiać gleby. To pozwoli zachować większą higieniczność i porządek wokół zbiornika.

Przy akwenie warto również posadzić rośliny. Będą one wchłaniały nadmiar wilgoci. Ponadto sprawią, że oczko będzie wyglądało naturalniej i ładnie wkomponuje się w ogród. By roślinność mogła się rozwijać, trzeba jednak przygotować pod nią specjalną żyzną glebę.

Warto wybierać te gatunki roślin, które w naturalnym środowisku znajdują się blisko zbiorników wodnych. Nie będą one gnić od nadmiaru wilgoci. Przed zakupem nasion powinieneś jednak sprawdzić, czy roślina nie jest bardzo ekspansywna (np. niektóre trawy). Takim gatunkom trzeba ograniczyć teren, gdyż mogą wypierać inne gatunki.

 

rośliny do oczka wodnego

 

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem

By akwen przypominał prawdziwą oazę, możesz uformować kaskadę. Wodospad doda ogrodowi dynamizmu i dotleni wodę, co pozytywnie wpłynie na faunę i florę zbiornika. Ponadto szum wody pozwoli ci się bardziej zrelaksować.

Jeśli nie masz naturalnej skarpy przy oczku wodnym, możesz ją stworzyć z ziemi pozostałej z wykopu. Miejsce przygotowane na wodospad obłóż włókniną lub folią, a u podnóża umieść kamień – duży i płaski. Będzie on stabilizował konstrukcję i utworzy próg, na którym woda będzie się malowniczo rozpryskiwać. Całą kaskadę możesz wyłożyć kamykami ciosanymi, cegłą klinkierową, a nawet drewnianymi balami.

Ponadto do konstrukcji z wodospadem będziesz potrzebować elastycznej rury (np. węża gumowego) oraz pompy, dzięki której woda będzie dostarczana na szczyt kaskady. Najlepszym wyborem będzie pompa głębinowa, którą powinieneś umieścić na dnie oczka wodnego. Pamiętaj, by ustawić urządzenie na najniższym punkcie akwenu. Wykorzystaj do tego kamienną podstawę. Dzięki temu nie będzie wciągać zanieczyszczeń i osadów z dna, a jednocześnie nie osuszy płytszych części zbiornika. Z kolei elastyczną rurę umieść w kanale w skarpie wodospadu, tak by woda ciekła z jego szczytu.

Nie zapomnij też o zabezpieczaniu kabla zasilającego pompę. Powinien on być odpowiednio osłonięty (zafoliowany) i połączony do szczelnej skrzynki z gniazdami.

 

Jakie ryby do oczka wodnego?

Ryby możesz hodować jedynie w oczkach o głębokości minimum 1,5 m. To gwarantuje stworzeniom dobre warunki do życia i pozwala przetrwać w czasie zimowych mrozów.

Do przydomowej sadzawki warto wybrać gatunki rodzime, takie jak cierniki, karpie, słonecznice, różanki, kiełbie, płocie lub sumiki karłowate. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są łatwe w utrzymaniu. Jedyną ich wadą jest trudność w oswojeniu. Zwykle są bardzo płochliwe i chowają się w zakamarkach zbiornika wodnego, gdy zbliża się do niego człowiek. Z daleka też nie są za bardzo widoczne z powodu swojego ciemnego ubarwienia. Dlatego większość ludzi wybiera egzotyczne gatunki ozdobne – karpie koi, złote rybki (karasie złociste), amury białe i jazie. Hodowla również nie jest zbyt wymagająca, a ryby te pod względem estetycznym zdecydowanie przewyższają wszystkie inne.

 

rybki do oczka wodnego

 

Oczko wodne – pielęgnacja

Oczko wodne musi być odpowiednio pielęgnowane, b cieszyło wzrok i było trwałe. Większe zabiegi powinny odbywać się co najmniej 4 razy w roku: na wiosnę, latem, jesienią i zimą. Poza tym oczko wymaga regularnego sprzątania i usuwania zanieczyszczeń.

Oczko wodne wiosną

Jeśli na zimę zdecydujesz się spuścić wodę ze zbiornika, to przed powrotnym zalaniem oczka wodnego, wyczyść porządnie jego nieckę. Sprawdź również jej szczelność. Jeśli woda stała w oczku całą zimę zadbaj, by została oczyszczona z glonów. Wyrwij je ręcznie lub zastosuj preparat chemiczny.

Na co dzień usuwaj gromadzące się na tafli zanieczyszczenia. Możesz to robić za pomocą sita, podbieraka lub specjalnego odkurzacza.

Oczko wodne latem

Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki trzeba wykonać latem, jest przerzedzenie roślin zarastających taflę. Nie mogą one zakrywać więcej niż jedną trzecią całej powierzchni zbiornika.

W czasie upałów warto też uzupełniać wodę (szczególnie gdy hoduje się ryby). Ponadto do codziennej pielęgnacji należy włączyć mechaniczne oczyszczanie lustra wody z liści i drobnych zanieczyszczeń.

Oczko wodne jesienią

Jesień to okres, w którym trzeba wyczyścić dno oczka wodnego. Usuń zgniłe rośliny i odpady nawet z najgłębszych zakamarków zbiornika. Ma to znaczenie dla lepszego zimowania ryb. Martwa materia organiczna wydziela brzydki zapach i ogranicza dotlenienie wody, przez co ryby hodowlane mogą mieć jego niedobór.

Do zimy warto przygotować również rośliny. Przyciąć zżółknięte i chore pędy wokół oczka oraz usunąć wszystkie kwiaty, które nie są mrozoodporne. Na co dzień warto też usuwać liście z wody lub przykryć taflę nylonową siatką, która będzie zbierać zanieczyszczenia.

Wszystkie filtry i pompy należy wyłączyć, gdy tylko pojawią się pierwsze przymrozki. Jeśli sprzęty są położone wyżej niż 60-70 cm poniżej lustra wody należy je całkowicie wyjąć.

Oczko wodne zimą

Ryby zdołają przezimować nawet ciężką zimę, jeśli zbiornik wodny ma ponad 1,5 m głębokości. Jedynym zabiegiem, jaki trzeba wykonać, by je wspomóc, jest zrobienie przerębli. Tafla nie może być całkowicie pokryta lodem, gdyż woda nie będzie odpowiednio napowietrzona i dotleniona. Otwory wykonuje się specjalnym świdrem do lodu, który można kupić już od ok. 150 zł. By przeręble nie zamarzały zaraz po wywierceniu otworów, na powierzchni oczka można umieścić kawałek grubego styropianu lub sztuczne przeręble kupione w sklepie (krążki z otworami wentylacyjnymi, które unoszą się na tafli). Innym dotleniającym wodę urządzeniem są tak zwane pompy lodowe. Pracują one nawet przy -20 stopniach Celsjusza i nie pozwalają wodzie zamarznąć przez ciągłe jej poruszanie.