• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Łowienie na metodę, na grunt na żywca – jak zacząć wędkować?

Zestaw wędkarski

Wędkarstwo to hobby, które może przerodzić się w prawdziwą pasję. Zanim tak się jednak stanie, trzeba poznać podstawy oraz skompletować podstawowy sprzęt. Podpowiadamy, jak zacząć wędkować, jakiej techniki uczyć się na początku oraz jaką wędkę i akcesoria wybrać.

 

Zasady wędkowania w Polsce. Ile kosztuje karta wędkarska

Zgodnie z polskimi przepisami, jeśli mamy powyżej 14 lat i chcemy amatorsko łowić ryby na wędkę, powinniśmy wyrobić sobie kartę wędkarską oraz mieć zezwolenie gospodarza wody – może być nim np. osoba fizyczna, Polski Związek Wędkarski lub gospodarstwo wędkarskie – na wędkowanie. Młodsze osoby nie muszą mieć tego dokumentu, ale powinny łowić wyłącznie pod okiem opiekuna, który ma kartę wędkarską. Jak ją wyrobić i ile to kosztuje?

Kartę wędkarską możemy otrzymać po zdaniu egzaminu z wiedzy na temat Ustawy o rybactwie śródlądowym, regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb oraz gatunków ryb w Polsce. Odbywa się on przed komisją, która działa na terenie danego powiatu. Opłata wynosi 30 zł. Po zdanym egzaminie kartę wydaje starostwo powiatowe. Trzeba za nią zapłacić dodatkowo 10 zł.
To jednak nie jedyne opłaty związane z amatorskim łowieniem ryb. Obowiązują jeszcze roczne składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Ich wielkość zależy od ustaleń zarządu okręgu, w jakim wędkujemy oraz tego, czy należymy do Polskiego Związku Wędkarskiego (wtedy jest ona w wielu przypadkach o około połowę niższa). Istnieją również łowiska specjalne, gdzie obowiązują osobne opłaty za wędkowanie. Koszt może również zależeć od tego, czy łowimy z brzegu czy, z łodzi.

Kiedy łowimy, zawsze musimy mieć przy sobie kartę wędkarską, ewentualną legitymację PZW, potwierdzenie opłacenia składek oraz zezwolenie użytkownika rybackiego wody (np. Gospodarstwa Rybackiego, PZW lub osoby prywatnej) na wędkowanie w danym miejscu, rejestr połowu. Zgodnie z przepisami powinniśmy też zabrać ze sobą przyrząd, którym będziemy mogli ostrożnie wyjąć haczyk z ryby.

 

Co zabrać na ryby – wyposażenie na początek

Wędkarze z doświadczeniem przekonują, że swój pierwszy sprzęt do połowu powinno się wybrać rozsądnie, aby móc już na początku nabrać dobrych nawyków, zapoznać się z funkcjonowaniem podstawowych elementów oraz właściwie rozpoznawać zachowania ryb. Początkujący powinni zacząć od prostych wędek bez dodatkowych ulepszeń, które w tym momencie niepotrzebnie będą odwracać uwagę. Dobrej jakości podstawowy zestaw będzie idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy wędkarstwo im się spodoba. Jak go skompletować?

Wędka

Zgodnie z przepisami musimy posługiwać się wędką o długości przynajmniej 30 cm. Najlepiej wybrać uniwersalny kij o długości około 3 metrów. Do wyboru mamy jednoczęściowy, dwuczęściowy oraz teleskopowy. Dobrze, aby nie był zbyt sztywny ani giętki. Sprawdźmy, czy dobrze leży w dłoni i możemy łatwo utrzymać z nim równowagę.

Kołowrotek

Do nauki wędkowania najlepiej wybrać kołowrotek średniego rozmiaru z podstawowym zakresem funkcji. Jego ciężar dobierzmy do własnych preferencji. Zbyt ciężki może utrudniać naukę. Ważne też, aby pracował cicho i sprawnie.

Haczyk

Haczyki to wyposażenie, na którym nie warto oszczędzać. Najtańsze mogą łatwo się wyginać i odkształcać. Do wyboru mamy haczyki wykonane z drutu różnej grubości. Cieńszy łatwiej przejdzie przez delikatniejsze przynęty, ale może być niewystarczający przy większych gatunkach ryb. Grubszy się nie zniszczy, ale trudniej przebije np. naturalne przynęty.

Żyłka

Żyłka, od której zależy komfort użytkowania wędki oraz efektywność, powinna mieć średnicę około 0,20 mm. Pozwoli ona na łatwe wyciągnięcie ryby z wody bez zrywania się i plątania. Dobra żyłka powinna też wracać do początkowego kształtu po zgięciu.

Podbierak, siatka na złowione ryby

Wyjmowanie ryb z wody ułatwi również specjalna siatka na długiej rączce, czyli podbierak. Rozstaw oczek powinniśmy dobrać do wielkości ryb, które mamy zamiar łowić. Jeśli nie zamierzamy wypuszczać złowionych ryb, powinniśmy też zaopatrzyć się w obszerną siatkę, w której będziemy umieszczać nasze zdobycze.

Spławik

Jeśli zdecydujemy się na łowienie metodą spławikową, istotny będzie również dobór spławika, który utrzymuje przynętę na danej głębokości i sygnalizuje branie. Najbardziej uniwersalnym kształtem polecanym na początek będzie odwrócona kropla lub wydłużone jajo. Warto wybierać spławiki w wyrazistych kolorach, które z łatwością można dostrzec na wodzie.

Wypychacz lub specjalne szczypce

Przepisy mówią, że każdy wędkarz powinien zaopatrzyć się w wypychacz lub specjalne szczypce, którymi delikatnie usuwa się haczyk z pyszczka ryby. Ważne, aby w tym celu wykorzystywać dedykowane narzędzia, aby nie przysporzyć zwierzęciu cierpienia. Ochrona ryb jest jednym z elementów świadomego wędkarstwa.

Odpowiedni strój i wyposażenie dodatkowe

Wędkarstwo to sport dla cierpliwych, dlatego zadbajmy również o komfort i wygodę. Dobierzmy odpowiedni strój odporny na wodę. Warto wybrać ochronne wodery lub przynajmniej kalosze. Zaopatrzmy się również w składane krzesełko oraz skrzynkę lub torbę wędkarską, w której umieścimy wszystkie zapasowe haczyki, spławiki, przynęty i inne akcesoria.

 

Na co łowić ryby

Połów nie będzie udany bez odpowiedniej przynęty i zanęty. Ich rodzaj zależy od tego, czym żywią się ryby, które zamierzamy łowić. Mogą przyjmować różne formy: od naturalnych lub żywych po sztuczne. Jak zwabić do siebie ryby i czym różni się zanęta od przynęty?

 

Z czego zrobić zanętę

Zanętę wsypujemy – lub w przypadku niektórych metod wędkowania umieszczamy w koszyczku lub specjalnym podkarmiaczu – przed rozpoczęciem wędkowania. Ma ona za zadanie przyciągnąć w miejsce połowu ryby, skuszone zapachem i wyglądem pożywienia. Często dodaje się do niej tzw. atraktory, czyli dodatkowe, szczególnie nęcące substancje, które możemy dostać w sklepach z akcesoriami dla wędkarzy. Są to zazwyczaj olejki zapachowe atrakcyjne dla danego gatunku ryb. Gotową zanętę również możemy kupić. Zrobimy ją też z produktów, które znajdziemy w kuchni, np. pieczywa, płatków zbożowych, kaszy kukurydzianej, ziemniaków. Pamiętajmy, że powinna ona składać się ze sklejonych grudek, które nie będą unosić się na powierzchni wody, ale dostatecznie dobrze rozmiękczą się pod wpływem wilgoci. Konsystencja zanęty jest ważna również wtedy, kiedy umieszczamy ją na podkarmiaczu. Nie może za szybko się rozpuścić ani za mocno do niego przywierać, aby ryby miały do niej dobry dostęp.

 

Jaką przynętę wybrać

Przynęta to wszystko to, co umieszczamy na haczyku. Jej rodzaj również zależy od preferencji żywieniowych ryb, które zamierzamy łowić. Dzielimy je na naturalne oraz sztuczne. Do tych pierwszych zaliczyć można: dżdżownice, ślimaki, larwy, białe robaki, koniki polne. Dopuszczono również połów na małe, żywe rybki, ale trzeba pamiętać, że muszą pochodzić one ze zbiornika, do którego później będziemy je znowu wprowadzać. Można je złowić na wędkę lub przy pomocy tzw. podrywki wędkarskiej, czyli specjalnej sieci rozpostartej na pałąkach. Do przynęty sztucznej zalicza się nie tylko te syntetyczne – np. sztuczne muchy do metody na muchę – sprzedawane w sklepach, ale też wszystko to, co przygotujemy w domu. Nadawać będzie się: ugotowany groch, pęczak, pszenica, kasza jaglana lub manna w formie kleistego ciasta, ugnieciony chleb, płatki owsiane lub ziemniaki.

 

Metody łowienia ryb

Zapaleni wędkarze uznają, że łowienie jest sportem lub wręcz sztuką, wymagającą kunsztu i odpowiedniej techniki. Każdy wybiera metodę, która odpowiada jego upodobaniom, charakterystyce łowiska oraz danego gatunku ryby. Jakie techniki można wyróżnić i którą najlepiej wybrać na początek?

 

Metoda spławikowa

To jedna z najpopularniejszych technik, którą warto zainteresować się na samym początku. Dzięki niej można poznać specyfikę wędkowania, zyskać obycie ze sprzętem i dowiedzieć się, jak działa podczas różnych sytuacji. Charakterystycznym elementem wykorzystywanym przy tej metodzie jest spławik, który sygnalizuje branie.

 

Łowienie na spinning

Kolejna bardzo popularna metoda, wykorzystywana przede wszystkim podczas łowienia ryb drapieżnych – sandaczy, szczupaków, sumów. Przy tej technice wykorzystuje się krótsze wędki spinningowe o długości wędziska ok. 1,5-3 m oraz sztuczne przynęty. Inaczej wygląda też samo łowienie. Polega ono na zarzucaniu, przyciąganiu i wykonywaniu ruchów wabiących wędką. Wymaga jednak celności i wprawy, dlatego spinningu lepiej spróbować dopiero wtedy, kiedy poznamy podstawy.

 

Łowienie na grunt i metodę

W metodzie gruntowej przynętę umieszcza się w specjalnym koszyczku zanętowym lub podkarmiaczu w formie sprężyny. Leży on na dnie jeziora lub rzeki. Branie wskazuje sygnalizator – np. w formie dzwoneczka lub bombki – znajdujący się na żyłce. Technika ta służy do połowu większych okazów, dlatego wymaga wędki z mocniejszym kołowrotkiem i wędziskiem (długości do 4,2 m), pozwalającym na dalszy wyrzut (od ok. 50g do nawet 200g). Technikę tą wykorzystuje się na większych stawach. Jest nieco trudniejsza od spławikowej. Odmianą wędkarstwa gruntowego jest zapoczątkowana na zawodach w Anglii technika na metodę (method feeder). Do wskazywania brania wykorzystuje się tutaj tzw. szczytówkę. Zanętę przymocowuje się do specjalnej blaszki i ukrywa w niej haczyk.

 

Łowienie na żywca

Łowienie na żywca określa metodę spławikową, w której za przynętę wykorzystuje się małe, żywe rybki. W ten sposób złowić można ryby drapieżne. Wymaga to odpowiedniej wędki o długości minimum 3,3 m, kołowrotka o dużej pojemności i żyłki grubości ok. 0,3 mm. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami rybki na przynętę musimy pozyskać z tego samego zbiornika, w którym następnie chcemy łowić.

 

Jak łowić ryby – jak obchodzić się z rybą po złowieniu

Bardzo ważne zasady dotyczą humanitarnego obchodzenia się ze złowioną rybą. Musimy wiedzieć, że należy ją chwytać tylko mokrymi rękami lub przez zmoczoną szmatkę, aby nie pozbawić jej ochronnego śluzu. Ważne też, aby mieć przy sobie specjalny wypychacz lub szczypce, którymi delikatnie usuniemy haczyk, nie naruszając ryby. Zapis o tym elemencie wyposażenia znalazł się nawet w przepisach dotyczących wędkowania amatorskiego.
Większość wędkarzy wypuszcza ryby zaraz po złowieniu. Jeśli też nie chcemy ich zabijać ani zabierać do domu, pamiętajmy, aby nie wyrzucać ich do wody z dużej wysokości, aby uniknąć niebezpiecznego uderzenia o wodę. Jeśli chcemy zrobić sobie zdjęcie, powinno to trwać bardzo krótko, aby ryba nie cierpiała. Wędkarze, którzy zabierają żywe ryby do domu – jeśli jest to zgodne z regulaminem łowiska – powinni zaopatrzyć się w duży zbiornik na wodę oraz obszerną sieć, w której je umieszczą. Ryby powinny mieć odpowiednią ilość miejsca do oddychania i pływania.

 

Gdzie na ryby w Polsce

W Polsce występuje wiele łowisk należących do PZW oraz komercyjnych. Każde z nich ustala regulamin i opłaty za wędkowanie. Nieopodal Warszawy łowić możemy m.in. w Jeziorku Czerniakowskim, w Narwi (Okunin, Arciechowice, Dzierżenin), Kanale Żerańskim i ujściu rzeki Beniaminówki. Mieszkańcy Krakowa na ryby mogą wybrać się nad Wisłę lub Zalew Na Piaskach Kryspinów. Sporo łowisk znajduje się przy Poznaniu (Rusałka-Golęcin, Staw Rozlany, Zalew Kocie Doły, Batorowo, Jezioro Niepruszewskie, Jezioro Tomickie) oraz Giżycka i Mrągowa (Staw Martiany, Jezioro Siercz, Jezioro Mój, Jeziorko Kętrzyńskie, rzeka Dajna, Jezioro Kiersztanowskie, Jezioro Juno, Jezioro Piecuch). Rzeki i jeziora, na których można poćwiczyć wędkowanie, znajdują się w całej Polsce. Mapy z dokładnymi oznaczeniami można znaleźć na stronach zrzeszających wędkarzy.

zestaw do łowienia ryb