• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Obowiązkowe wyposażenie łodzi wędkarskiej i motorowej

łódź zamocowana przy pomoście

Marzy ci się urlop spędzony na pokładzie łódki czy jachtu? Dowiedz się, czy jesteś dobrze przygotowany do rejsu. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się na twoim pokładzie, abyś nie naraził się na karę grzywny?

 

Obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej i bez napędu mechanicznego

Zasady i wymogi dotyczące tego, co powinno znaleźć się na każdej łodzi, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków. Małe jednostki bez napędu mechanicznego i długości kadłuba, która nie przekracza 3,5 metra, powinny być zaopatrzone jedynie w:

Kamizelki ratunkowe

To najważniejszy element wyposażenia, ponieważ to od niego często zależy nasze zdrowie i życie. Na każdej łodzi powinny znajdować się kamizelki dla każdej osoby znajdującej się na pokładzie. Jeśli chcemy pływać nocami, sprawdźmy, czy kamizelki są zaopatrzone w światło zasilane baterią i niegasnące pod wodą.
Większe łodzie powyżej 3,5 m oraz te z silnikiem przynajmniej 10 kW dodatkowo powinny być wyposażone w:

Odbijacze

Odbijacze chronią burty łodzi oraz nabrzeże podczas wykonywanych przez nas manewrów. Jeśli dysponujemy jednostką większą niż 3,5 m, powinniśmy zaopatrzyć się w taką ich liczbę, jaka odpowiada rozmiarowi łodzi.

Bosak

Wykorzystuje się go m.in. do odpychania lub przyciągania łodzi. Powinien znaleźć się na każdej łodzi, której kadłub jest dłuższy niż 3,5 m.

Apteczkę pierwszej pomocy

Dobrze wyposażona apteczka to pomoc w razie nagłych wypadków, np. urazów, skaleczeń czy złamań. Warto się w nią zaopatrzyć nawet wtedy, kiedy przebywamy na mniejszych łodziach, na których nie jest wymagana.

Gaśnicę

Łodzie o długości kadłuba od 3,5 do 10 m i silniku do 10 kW powinny mieć na wyposażeniu 1 gaśnicę proszkową o wielkości napełnienia 2 kg. Liczba gaśnic wzrasta, kiedy nasza łódź ma mocniejszy silnik lub jest większa niż 10 m.

Koło ratunkowe

Jeśli długość jednostki przekracza 4 m, powinno znaleźć się na niej również koło ratunkowe z 30-metrową, nietonącą linką o średnicy 8-11 mm. Ilość kół również uzależniona jest od wielkości łodzi oraz mocy silnika. Zasada jest taka, że co najmniej połowa z nich musi mieć przepisową linkę. Jeśli wypływamy nocą, jedno musi mieć też pławkę świetlną na baterie.

Pamiętajmy również, że poruszając się łodzią motorową o silniku mocniejszym niż 10 kW, powinniśmy zabrać ze sobą patent sternika motorowodnego. Ważne są również dokumenty rejestracyjne, a w przypadku posługiwania się radiotelefonem VHF również licencja radiooperatora SRC.

 

Obowiązkowe wyposażenie łodzi – konieczne oznaczenia

Każda łódź powinna być również odpowiednio oznakowana. W widocznym miejscu musi znaleźć się:

  • nazwa jednostki lub jej znak rozpoznawczy
  • nazwa portu macierzystego
  • w przypadku statków o długości kadłuba powyżej 12 m lub z silnikiem powyżej 10 kW również numer rejestracyjny

Oznakowanie musi być widoczne, czytelne oraz umieszczone w sposób trwały. Zgodnie z przepisami napisy mają mieć co najmniej 10 cm i mogą być namalowane farbą olejną lub naklejone. Pamiętajmy, aby wybrać kolor, który wyraźnie kontrastować będzie z barwą łodzi.

 

Obowiązkowe wyposażenie łodzi wędkarskiej – przepisy

Łodzie wędkarskie zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym powinny być oznakowane i zarejestrowane przez starostwo powiatowe (dotyczy łodzi do 12 m i z silnikami do 10 kW), Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego lub Polski Związek Żeglarski (dotyczy każdego statku wykorzystywanego do sportu i rekreacji. Lista akcesoriów potrzebnych do legalnego i bezpiecznego połowu pokrywa się jednak z tą, obowiązującą na każdej łodzi i zależy od jej wielkości oraz mocy ewentualnego napędu silnikowego.

 

Kary za brak wyposażenia łodzi

Wyposażenie łodzi może zostać sprawdzone podczas kontroli Policji Wodnej. Za jego brak grozi nam nagana lub grzywna. Mandat może wynieść nawet 500 zł.

 

obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej i bez napędu