• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Szlifowanie drewna: jaką szlifierkę i papier ścierny do drewna wybrać?

szlifowanie drewna szlifierką

Jeśli chcesz wyrabiać własne meble lub marzy ci się odnowienie i przemalowanie swoich starych stolików, szafek i regałów, prędzej czy później będziesz musiał nauczyć się szlifować drewno. To podstawowa umiejętność stolarska, która umożliwi ci wygładzenie szorstkich powierzchni i odpowiednie przygotowanie mebli pod malowanie i lakierowanie. Dowiedz się, jakich narzędzi używać przy szlifowaniu, by nie zniszczyć drewna oraz ułatwić sobie późniejsze nakładanie farby i impregnatu.

 

Szlifowanie drewna – jak wybrać narzędzia

Wbrew pozorom nie musisz mieć dużego doświadczenia ani obszernej wiedzy na temat obróbki drewna, aby je dobrze wyszlifować. Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić, jest wybór odpowiedniego narzędzia – ręcznego lub elektrycznego, które zdecyduje o tempie twojej pracy i wysiłku, jaki będziesz musiał w nią włożyć.
Jeśli wybierzesz narzędzie ręczne – papier ścierny, twoja praca potrwa trochę dłużej. Znacznie bardziej się też przy niej namęczysz, jednak będziesz miał większy wpływ na szybkość i głębokość ścierania powierzchni. To bardzo istotne, gdy jesteś początkujący i nie masz jeszcze wyczucia w pracy z elektronarzędziami. Przy ręcznym szlifowaniu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że uszkodzisz drewno lub zniszczysz jakieś jego detale.

Papier ścierny przyda ci się także do pracy z meblami o skomplikowanych kształtach lub z wyrytymi ornamentami i rzeźbionymi zdobieniami. Dotrzesz bowiem we wszystkie zakamarki. Łatwiej pracuje się nim też na małych powierzchniach z licznymi kątami i zagięciami, gdzie zakres ruchu jest niewielki. Niewątpliwą zaletą papieru ściernego jest także niska cena oraz możliwość pracy zawsze i wszędzie, nawet w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony (na przykład na działce, przed domem).

Praca z papierem ściernym jest najłatwiejsza, gdy masz do czynienia z drewnem o niskiej twardości – bardzo miękkim, takim jak balsa, lipa, topola, wierzba lub osika oraz miękkim na przykład świerkiem, sosną, jodłą i olchą. Są one mało odporne na ścieranie, więc obróbka nie wymaga tak dużej siły i zaangażowania, jak przy pracy z drewnem o średniej twardości (gruszą, brzozą, ochrą, modrzewiem) i wysokiej twardości (cisem, jesionem, dębem, bukiem, klonem). Jeśli zamierzasz pracować z wytrzymalszymi materiałami, wybierz narzędzie elektryczne, czyli szlifierkę.

Szlifierki są też skuteczniejsze przy obróbce dużych i jednolitych powierzchni. Przyspieszają pracę kilkakrotnie i gwarantują równomierne ścieranie płaszczyzn. Na rynku znajdziesz ich kilka rodzajów, głównie szlifierki taśmowe, mimośrodowe i oscylacyjne, kątowe i wielofunkcyjne. Każda z nich różni się nieco sposobem pracy i zastosowaniem. Mają także różny stopień trudności obsługi. Nie wszystkie nadają się dla osób początkujących.

 

przygotowanie mebla do szlifowania

 

Jaka szlifierka do drewna jest najlepsza?

To zależy od twoich umiejętności, preferencji i rodzaju pracy, jaką chcesz wykonać. Jednakże doświadczeni stolarze i majsterkowicze do pracy z drewnem wybraliby szlifierkę mimośrodową, taśmową lub oscylacyjną.

Szlifierka kątowa polecana jest znacznie rzadziej z uwagi na to, że wykorzystuje się ją raczej do cięcia i obróbki metalu. Możesz nią pracować z meblami, ale powinieneś uważać, gdyż bardzo łatwo można nią przypalić drewno. Szczególnie jeśli narzędzie nie posiada regulacji obrotów. Niewątpliwym plusem kątówki będzie jednak cena, należy ona bowiem do tańszych narzędzi tego typu.
Z kolei szlifierka wielofunkcyjna to raczej rozwiązanie dla osób, które nie specjalizują się w meblarstwie, a jedynie od czasu do czasu chcą odnowić stare meble. Będzie dobra dla wszystkich tych, którzy nie lubią mieć wielu narzędzi, a jedynie kilka podstawowych sprzętów „do wszystkiego". Za pomocą szlifierki wielofunkcyjnej możesz obrabiać nie tylko drewno, ale również metal i tworzywa sztuczne. Często do funkcjonalności takiego sprzętu należy też frezowanie.

 

Szlifierka oscylacyjna – do jakiej pracy ją wybrać

Szlifierka oscylacyjna wykorzystuje ruch wahający. Łatwo ją wyczuć, więc doskonale nadaje się dla amatorów. Pracuje spokojniej i delikatniej niż szlifierka mimośrodowa, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że osoba początkująca uszkodzi szlifowany mebel.

Narzędzie najlepiej sprawdza się przy płaskich i równych powierzchniach bez wgłębień i wypukłości. Bardzo przyspiesza pracę z blatami stołów i powierzchniami drzwi. Co ważne, można nim szlifować także narożniki, gdyż posiada prostokątną (lub kwadratową) stopę szlifującą. Jest też czasem wykorzystywane do nadawania rustykalnej struktury obrabianemu materiałowi (uwypuklania słojów drewna).

Wybierając szlifierkę oscylacyjną, pamiętaj, że im większa stopa szlifująca, tym szybsza i wydajniejsza praca. Jednakże nie powinieneś przesadzać, gdyż w przyszłości może zdarzyć się, że będziesz szlifować jakąś mniejszą lub trudno dostępną powierzchnię. Wówczas duże narzędzie ograniczy ci pole manewru.

Do szlifierki oscylującej możesz dobrać tarcze szlifujące o różnej mocy ścierającej. Do twardego i wytrzymałego materiału wybierz te o grubszym ziarnie. Do delikatnego drewna i ostatnich wykończeń lepsze będą te o drobniejszej granulacji, są bowiem delikatniejsze. Pamiętaj, że powierzchnie szlifujące po jakimś czasie się ścierają (podobnie jak zwykły papier ścierny) i mogą nie pracować tak efektywnie, jak na początku. Wtedy należy je wymienić na nowe.

 

Jaka działa szlifierka mimośrodowa i do czego ją stosować

Szlifierka mimośrodowa pracuje dynamiczniej i agresywniej od oscylacyjnej, gdyż poza ruchem wahającym wykorzystuje także ruch obrotowy stopy szlifującej. Oznacza to, że szybciej wykonasz daną pracę, ale niestety łatwiej będzie ci się również zagapić i zbyt mocno zeszlifować górną warstwę drewna. Narzędzia tego typu zaleca się więc głównie dla osób mających już trochę wyczucia w pracy meblarskiej oraz do obróbki twardszego i odporniejszego na ścieranie materiału.
Szlifierki mimośrodowe mogą mieć ruch niewymuszony lub wymuszony. Różnią się one rodzajem obrotu stopy ścierającej. W pierwszych ruch ten jest samonapędzający się i wynika z działania siły odśrodkowej. Co za tym idzie, nie ma klasycznej regulacji obrotów. By zwolnić pracę elektronarzędzia, możesz jedynie przycisnąć je mocniej do materiału. Obroty będą większe, kiedy osłabisz nacisk. Wymaga to nieco wprawy i większej siły fizycznej. Z tego względu szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym są nieco tańsze.

Narzędzia z ruchem wymuszonym posiadają silnik, więc regulacja obrotów jest znacznie prostsza. Wystarczy zmienić ustawienie za pomocą przełącznika. Szybkość ruchu obrotowego nie zależy od operatora, więc wybierając taki sprzęt, o wiele mniej się zmęczysz.

Podobnie jak przy szlifierce oscylacyjnej, narzędzie mimośrodowe posiada wymienne tarcze ścierające, które zużywają się w miarę pracy z drewnem. Na rynku dostępne są tarcze o różnej mocy, oznaczone w podobny sposób jak papier ścierny. Z łatwością dostaniesz też specjalne tarcze polerujące, pasujące do elektronarzędzia. Dzięki nim każda szlifierka mimośrodowa może też pełnić funkcję polerki i gwarantować wyjątkowo gładkie wykończenie materiału.

 

Jaka szlifierka taśmowa będzie najlepsza?

Szlifierka taśmowa różni się od powyższych tym, że nie posiada typowej tarczy ścierającej. Materiał ścierny ma formę paska na wysięgniku, który zapętlając się, szlifuje wybrane powierzchnie. Oznacza to, że pracuje ona jeszcze szybciej niż szlifierka mimośrodowa i jest idealna do szlifowania dużych powierzchni z wytrzymałego, twardego drewna. Możesz używać jej na delikatniejszych powierzchniach, ale musisz uzbroić ją w specjalną ramkę, która zapewni delikatniejszą pracę urządzenia.

Do tego narzędzia będziesz potrzebować głównie wymiennych pasów ścierniwa. Taka taśma może mieć od 130 do 160 mm długości i od 60 do 100 mm szerokości. Im będzie większa, tym szybszą pracę sobie zapewnisz, ale obniżysz też jej precyzję. Ważnym parametrem jest też prędkość przesuwu taśmy. Im będzie większa, tym efektywniej będziesz szlifować drewno. Na rynku znajdziesz elektronarzędzia o parametrze od 200 do 420 m.

Im większa moc, tym wyższa cena szlifierki taśmowej. Koszty podnoszą też takie opcje jak mechanizm szybkiego nakładania i naprężania taśm, czy system elektronicznego dostosowania prędkości przesuwu. Warto wiedzieć również, że wśród akcesoriów, które można dokupić do szlifierek taśmowych, znajduje się na przykład system do odsysania pyłu, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się brudu. Można dokupić również specjalny statyw, który zmieni szlifierkę w stacjonarną. Dzięki temu, w stabilnych warunkach, da się nią obrabiać także nieduże przedmioty.
Szlifierka taśmowa jest najbardziej profesjonalnym narzędziem do ścierania drewna, ale jednocześnie najbardziej niebezpiecznym. Pracuje bardzo szybko i w niedoświadczonych rękach może stanowić zagrożenie, szczególnie gdy umieszczona jest na statywie (do góry nogami). Jeśli jesteś początkujący, zachowaj szczególną ostrożność.

 

Jaka szlifierka kątowa pozwoli na pracę w drewnie?

Szlifierka kątowa nie jest zbyt dokładnym narzędziem do pracy z drewnem. Jest jednak dość tania i dlatego wielu majsterkowiczów i początkujących stolarzy decyduje się z nią pracować. By móc szlifować drewno kątówką, trzeba jednak dokupić specjalną tarczę lamelkową (mocowaną bez żadnych przejściówek) lub dysk, do którego można przymocować krążki ścierne.

Tarcza lamelkowa jest okrągła i posiada przyklejone na zakładkę paski płótna ściernego o granulacji od P40 do P120. Do drewna nie powinieneś jednak używać tarcz z parametrem nie niższym niż P80, gdyż mogą łatwo uszkodzić materiał, na którym pracujesz. Tarcza lamelkowa nie należy do narzędzi delikatnych, nadaje się raczej do twardszego i bardziej wytrzymałego drewna. Stosowanie jej wymaga też dużo wprawy. Doświadczeni stolarze odradzają ją początkującym, gdyż można nią łatwo zniszczyć, a nawet i przypalić drewno (ze względu na ogromną prędkość obrotów narzędzia).

Dużo bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem są krążki ścierne, gdyż gwarantują delikatniejsze i gładsze wykończenie. By je zamocować, potrzebny jest wyżej wspomniany dysk szlifierski, kosztujący około 15-30 zł. Krążki ścierne zużywają się szybciej niż tarcza lamelkowa, ale ich ceny nie przekraczają 30-70 groszy za sztukę, więc nadal są tanim rozwiązaniem. Wymienianie ich nie sprawi ci żadnego problemu, gdyż przyczepia się je do przystawki za pomocą rzepu.

 

Jaki papier ścierny do drewna wybrać?

Papier ścierny pozostaje niezmiennie najtańszym sposobem szlifowania drewna. Oczywiście wykorzystanie go jest też bardzo pracochłonne, ale dla osoby początkującej będzie też intuicyjne. Wykorzystaj tę opcję także wtedy, gdy powierzchnia ścierania jest mała, wyżłobiona, dekoracyjna. Łatwiej dotrzesz we wszystkie zakamarki.

Pamiętaj, że papier ścierny ma różną granulację. Im mniejsza jest jego ziarnistość, tym efekt ścierania będzie silniejszy. Grube ziarno oznacza silniejsze działanie. Biorąc to pod uwagę, papier o parametrze P50 będzie przeznaczony do mocnego szorowania, a papier oznaczony jako P1000 nada się do niemal kosmetycznych wyrównań krawędzi i ostatnich poprawek.

Warto wiedzieć też, że poza klasycznym papierem ściernym dostępnym w rolkach i arkuszach, w sklepach można zakupić także folię ścierną oraz płótno ścierne. Folia jest bardziej elastyczna i stosuje się ją do ścierania drewna na mokro. Płótna mają podobne cechy, ale są nieco tańsze i sztywniejsze. Wykorzystywane są do pracy ręcznej, ale także w szlifierkach i innych urządzeniach.

Rodzaj ręcznego narzędzia ściernego powinieneś dopasować do techniki, jaką chcesz zastosować. Jeśli chcesz ścierać drewno na sucho – papier będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli na mokro, wybierz folię lub namocz papier ścierny przed pracą na co najmniej 30 minut.
Metoda na mokro jest przez wielu uważana za mniej inwazyjną dla drewna. Zapobiega też pyleniu i pozwala łatwiej dotrzeć we wszystkie wgłębienia. Pamiętaj, by przy ścieraniu na mokro zastosować papier ścierny o wyższej granulacji, niż w przypadku metody suchej.

 

rodzaje szlifierek