• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak urządzić warsztat majsterkowicza

Jak urzadzic warsztat majsterkowicza

Warsztat domowy: jak urządzić warsztat majsterkowicza?

Majsterkowanie to dobre hobby dla ludzi, którzy wolą naprawić to, co się zepsuło, zamiast od razu wymieniać na nowe. To również idealne zajęcie dla wszystkich, którzy cenią przedmioty nie za ich abstrakcyjną wartość ustaloną przez sprzedawcę, lecz za wyjątkowość oraz trud i pracę włożone w ich wykonanie. Ale nie są to wymagane cechy, gdy ktoś chce się zająć majsterkowaniem, bo jest to przede wszystkim świetna zabawa. Zamknięcie się w swoim choćby niewielkim warsztacie pozwala na długie godziny oderwać się od rzeczywistości, a przy tym prowadzi do całkiem praktycznych efektów, takich jak nowy stolik czy własnoręcznie wykonane ozdoby. W dobie mody na DIY majsterkowanie nie jest już domeną mężczyzn – dziś majsterkują wszyscy. Jeśli i ty masz ochotę zacząć – albo już majsterkujesz, ale chcesz przenieść swoje hobby na wyższy poziom – dowiedz się, jak przygotować sobie idealny kąt do twórczej pracy.

 

Gdzie urządzić domowy warsztat majsterkowicza?

Pierwszym krokiem do urządzenia naszego wymarzonego warsztatu jest wybranie odpowiedniego miejsca. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, bo każda z lokalizacji ma swoje plusy i minusy. Czego możemy się spodziewać, gdy mieszkamy w bloku, a czego, gdy dysponujemy domem i podwórkiem?

 

Warsztat w garażu

Jeśli mówimy o garażu, który nie jest współdzielony z innymi osobami, to trzeba przyznać, że jesteś w dość komfortowej sytuacji. Przydomowy albo wolnostojący garaż to pomieszczenia, w których możesz dość swobodnie pracować, nawet przy użyciu głośnych urządzeń. Wszystko się jednak odrobinę komplikuje, gdy ów garaż – oprócz warsztatu – ma dalej pełnić swoją pierwotną funkcję, czyli chcesz w nim po prostu parkować samochód. Musisz wówczas w sposób przemyślany wydzielić powierzchnię przeznaczoną do pracy, tak aby jak najlepiej wykorzystać wolne miejsce i nie uszkodzić samochodu podczas majsterkowania.

Najważniejszym miejscem warsztatu jest zazwyczaj stół – w tym przypadku powinien być to raczej rozkładany blat, który pozwoli ci zaoszczędzić sporo miejsca w czasie, gdy go nie używasz. Zainwestuj też w półki i haki, tak aby jak najwięcej przedmiotów (narzędzi, ale i niezwiązanych z majsterkowaniem rzeczy, które przechowujesz w garażu) umieścić na ścianie. Możesz zyskać sporo miejsca, podwieszając w ten sposób np. rowery.

Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednie oświetlenie. Do pracy przyda ci się lampa nawet kilkukrotnie jaśniejsza od takiej, której używasz na co dzień w domu. Dodatkowo, do wykonywania czynności wymagających większej precyzji, przyda ci się specjalna lampa warsztatowa przymocowana do ściany czy blatu.

Weź też pod uwagę, że o ile latem możesz po prostu pracować przy otwartych drzwiach, o tyle zimą może być to niemożliwe. Tymczasem garaże niekiedy nie mają okien i nie są wyposażone w wywietrzniki. Używanie silnych detergentów  (chociażby takich, jak farby czy lakiery) w pomieszczeniu bez wentylacji jest wykluczone.

 

Warsztat w piwnicy

Jeśli posiadasz piwnicę w wolnostojącym domu, to musisz jedynie dostosować pomieszczenie do swoich celów. Jeśli jednak planujesz urządzenie swojego warsztatu w piwnicy w bloku, upewnij się, że twoim sąsiadom nie będzie to przeszkadzało. Majsterkowanie nie jest ani specjalnie czystym, ani tym bardziej cichym hobby i niektórzy mogą nie być zbyt przychylnie nastawieni do tego pomysłu, obawiając się hałasu i zabrudzeń.

W piwnicy sporym problemem może być kiepska wentylacja i wilgoć. Podobnie jak w garażu, także i tu musisz zadbać o odpowiednią wentylację albo przynajmniej swobodny dostęp do okna z możliwością otwierania go. Jednocześnie jednak piwnica powinna być ogrzewana, aby nie gromadził się w niej nadmiar wilgoci i aby mieć możliwość pracowania w niej przez cały rok. Na betonowej podłodze warto położyć hydroizolację i gres lub przystosować ją w inny sposób (może to być nawet specjalna farba). Ewentualne regały czy szafy powinny być metalowe, gdyż drewno może nie poradzić sobie ze sporą wilgotnością powietrza. Podobnie, jak w przypadku garażu, tak i tutaj musimy zadbać o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych (i odpowiednie przewody, bo urządzenia do majsterkowania mogą mieć bardzo wysoki pobór mocy), a także bardzo dobre oświetlenie dzięki warsztatowym lampom i energooszczędnym, jasnym żarówkom.

Piwnice w bloku stosunkowo często stają się obiektem włamań. Dlatego warsztat w piwnicy warto szczególnie dobrze zabezpieczyć – w końcu urządzenia do majsterkowania wcale nie należą do najtańszych! Konieczna może się nawet okazać wymiana drzwi na bardziej solidne, bo żadna kłódka nie powstrzyma złodziei, jeśli drzwi będą bronić dostępu do twojej twierdzy jedynie „na słowo honoru”.

 

Warsztat w domu lub w mieszkaniu 

Brak dostępu do dodatkowej przestrzeni, takiej jak garaż czy piwnica, nie przekreśla możliwości urządzenia funkcjonalnego kącika do majsterkowania. Warto jedynie pamiętać, że warsztat powinien być urządzony w jak najcichszym i najbardziej odległym od pozostałych pomieszczeniu. Możesz nawet dodatkowo je wyciszyć przy pomocy specjalnych paneli akustycznych.

W mieszkaniu lub domu sporym problemem może być odpowiednia ilość miejsca. Nie ma się czym martwić, jeśli mamy osobne pomieszczenie, które możemy przeznaczyć tylko na warsztat, ale mało kto może sobie pozwolić na taki luksus. Jeśli twoje hobby nie zajmuje ci dużo przestrzeni, wystarczy zwykłe biurko i odpowiednio dostosowany system przechowywania materiałów oraz narzędzi. Jeśli jednak pracujesz na sporych materiałach, np. blatach czy deskach, przyda ci się na wyłączność znacznie więcej miejsca. Z racji zabrudzeń, zapachu chemikaliów i hałasu, dobrze jednak, gdyby była to zamknięta przestrzeń. Możesz zorganizować sobie mini warsztat nawet w pomieszczeniu gospodarczym czy wnęce lub przearanżować na ten cel garderobę. Jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca, pomyśl o wydzieleniu osobnego pokoju na warsztat. Dla prawdziwego miłośnika majsterkowania osobne miejsce do pracy jest wręcz koniecznością.

Podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu jest duży i solidny stół – nie inaczej będzie w domu lub mieszkaniu. Nad stołem umieść porządne oświetlenie. W domu i mieszkaniu jesteś w o tyle dobrej pozycji, że prawdopodobnie masz dostęp do światła dziennego, przy którym zdecydowanie najlepiej się pracuje. Dlatego w miarę możliwości ustaw swoje miejsce pracy tak, aby docierało do niego jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli zamierzasz pracować również po zmroku, ważną sprawą jest taki dobór żarówek, aby wszystkie były tego samego rodzaju (np. tylko jarzeniowe albo tylko halogenowe).

Sporym kłopotem przy majsterkowaniu w domu będą zabrudzenia i pył, szczególnie jeśli będziesz pracować w drewnie. Jak najdokładniej zabezpiecz swój warsztat, np. wykładziną i specjalną folią malarską. Nie organizuj też warsztatu w pobliżu kuchni czy jadalni, bo jest więcej niż pewne, że zapach chemikaliów nie będzie sprzyjał smacznym posiłkom.

Ważne też – szczególnie, jeśli warsztat będzie tylko wydzieloną częścią innego pomieszczenia – by zaopatrzyć się w zamykane szafki, pojemniki i nadstawki. Wówczas po zakończonej pracy możesz wszystko pochować i widok narzędzi oraz akcesoriów nie będzie stwarzał wrażenia bałaganu i chaosu.

Jak urzadzic warsztat majsterkowicza

Domowy warsztat - jak go wyposażyć? 

O najważniejszych elementach warsztatu już wspominaliśmy, ale przypomnijmy sobie raz jeszcze, co będzie nam niezbędne, aby stworzyć funkcjonalny i wygodny warsztat majsterkowicza. Jakie wyposażenie będzie niezbędne? Na jakie meble postawić? 

Istotną sprawą jest system przechowywania. Regały, półki, szafy i szafki, haki, mocowania, pojemniki – to wszystko elementy niezbędne do zachowania porządku w warsztacie. A porządek jest niezbędny do tego, by móc sprawnie i efektywnie pracować, nie tracąc czasu na szukanie każdej zaginionej śrubki czy młotka. Dobrze sprawdzi się listwa magnetyczna, do której przymocujesz nożyczki, nożyki, śrubki i gwoździe. Te ostatnie z powodzeniem możesz też przechowywać w oddzielnych, podpisanych słoiczkach.

W pomieszczeniach o dużej wilgotności postaw na regały i szafy z metalu zamiast z drewna. W domu lub mieszkaniu postaw na zamykane szafki i nadstawki, aby po skończonej pracy narzędzia i akcesoria nie były widoczne. W garażu szczególnie zwróć uwagę na półki i haki, aby jak najwięcej akcesoriów, narzędzi i innych przedmiotów miało swoje miejsce na ścianie – w garażu bowiem miejsce jest na wagę złota.

W warsztacie musisz mieć świetne oświetlenie. Jeśli masz dostęp do naturalnego światła, to fantastycznie, ale nawet wówczas musisz się zaopatrzyć w lampy, tak aby móc pracować również po zmroku. Postaw na jednolite, bardzo jasne, ale energooszczędne żarówki. Zdecyduj się na górne oświetlenie oraz przynajmniej jedną typowo warsztatową lampę przytwierdzaną do blatu.

Aby korzystać z urządzeń elektrycznych, będziesz potrzebować swobodnego dostępu do gniazdek elektrycznych w różnych miejscach warsztatu. Sprawdź jakość przewodów, bo urządzenia te mogą mieć bardzo duży pobór mocy. Jeśli masz sąsiadów, ustal, czy hałas nie będzie im przeszkadzał. Możesz dodatkowo wyciszyć pomieszczenie, w którym zamierzasz pracować.

W pomieszczeniu, które przeznaczysz na warsztat, konieczna jest odpowiednia wentylacja – otwierane okno albo specjalny wywietrznik. Ważne, by mieć również ogrzewanie, aby móc pracować także zimą i aby móc walczyć z nadmiarem wilgoci w powietrzu.

Przy wyposażeniu warsztatu nie zapomnij o apteczce! Przy użyciu ciężkich i ostrych narzędzi o wypadek przy pracy nietrudno. Zadbaj również o komplety odzieży roboczej i odpowiednie rękawiczki ochronne. Może ci się również przydać maska przeciwpyłowa, stopery do uszu, gogle, ochraniacze do kolan, a nawet maska przeciwodpryskowa.

 

Stół majsterkowicza – jaki powinien być?

Centralnym elementem każdego warsztatu jest stół, który powinien być duży, ciężki i solidny. Dobrze, gdy dodatkowo jest wyposażony w półki lub szuflady, które pozwolą ci łatwiej zachować porządek w swoich narzędziach, a jednocześnie mieć najważniejsze rzeczy pod ręką w trakcie pracy.

Jeśli dysponujesz małą ilością miejsca, stół może być zastąpiony opuszczanym blatem, ale nadal musi on być naprawdę solidny. W końcu niejednokrotnie będziesz na nim kłaść ciężkie elementy, takie jak drewno czy maszyny. Nie może się też przesuwać w trakcie pracy.

Stół powinien być dobrze oświetlony i znajdować się w pobliżu gniazdek elektrycznych. Dobrze też, gdy jest dodatkowo wyposażony w półki lub szuflady, dzięki czemu możesz niezbędne przedmioty mieć tuż pod ręką w trakcie pracy.

Stół możesz dopasować do swoich potrzeb. Najbardziej wytrzymały z pewnością będzie stół wykonany z metalu – od zwykłych, prostych konstrukcji, po profesjonalne modele wyposażone w półki i szuflady. Drewniany stół będzie tańszy i nieco lepiej wygląda, ale może być zdecydowanie bardziej podatny na ewentualne uszkodzenia lub zużycie. Popularne są konstrukcje składające się z metalowych nóg i blatu wykonanego ze sklejki. Jeśli sklejka jest za słaba dla twoich potrzeb, być może lepiej postawić na metalowy blat, jako że sosnowy będzie za miękki, a dębowy może się okazać… za drogi. Możesz też zaopatrzyć się w blat pokryty gumą – dzięki temu przedmioty będą się go dobrze trzymać i nie będą się łatwo przesuwały w trakcie obróbki.

Warto też pamiętać, że stół powinien mieć odpowiednią wysokość. W zależności od twojego wzrostu, optymalną wysokością stołu może być 90 lub nawet 120 cm, a przy dłuższej pracy nieprawidłowo dobrana wysokość może być mocno odczuwalna.

 

Jakie narzędzia do warsztatu?

Jeśli majsterkujesz już od jakiegoś czasu, prawdopodobnie jesteś w posiadaniu podstawowego zestawu narzędzi. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z własnym warsztatem, podpowiemy ci, czego możesz potrzebować na samym początku.

Przede wszystkim, nawet jeśli majsterkujesz jedynie sporadycznie, w każdym domu przyda się porządny młotek. Podstawowy młotek to urządzenie typu ślusarskiego – jest to młotek o typowym kształcie, czasem zwężony z jednej strony. Waga obucha nie powinna być zbyt wysoka (ok. 0,5 kg) przy wykonywaniu większości typowych prac. Dodatkowo możesz zdecydować się na młotek typu ciesielskiego, który zapewnia precyzję przy wbijaniu gwoździ, a dzięki ząbkom po drugiej stronie obucha pozwala na szybkie i sprawne wyciąganie ich. Jeśli planujesz bardziej wyspecjalizowane prace, możesz sięgnąć po specjalne rodzaje młotków, np. gumowy, blacharski, spawalniczy i inne. Niezależnie od tego, jaki młotek wybierzesz, zwróć uwagę, czy na jego trzonku znajduje się logo producenta. Jest to wymóg normy DIN1041, którą powinny spełniać wszystkie młotki w Polsce.

Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia każdej skrzynki z narzędziami są śrubokręty i klucze. Najlepiej jest wyposażyć się w najróżniejsze rodzaje śrubokrętów, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wybór multiwkrętaka z wymiennymi końcówkami. Świetnym urządzeniem uzupełniającym będzie również wkrętarka. Groty śrubokrętów powinny być wykonane z dobrej jakości stali, a uchwyty warto, by były gumowe i ergonomiczne. Zestaw różnego rodzaju kluczy również może ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Klucze płaskie, oczkowe i imbusowe na początek w zupełności wystarczą.

Do drobnych, domowych napraw przydadzą ci się również niewielkie kombinerki, taśma malarska, srebrna taśma naprawcza i taśma izolacyjna. W każdym warsztacie niezbędne akcesoria to również różnego rodzaju gwoździe i śrubki, opaski zaciskowe, uniwersalny nożyk, miarka i poziomica oraz latarka. Przydatne mogą być również kleje: do drewna, metalu, uniwersalne albo pistolet z klejem na gorąco.

Jeśli chodzi o elektronarzędzia, jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych są wkrętarki i wiertarki (czasem występujące wspólnie jako wkrętarko-wiertarki). Niestety trudno jest doradzić, jaki dobór parametrów jest najbardziej optymalny. Musimy dobrać rodzaj urządzenia, jego moc i ilość obrotów do naszych indywidualnych potrzeb. Im bardziej wymagające zadania planujemy postawić przed naszym urządzeniem, tym lepsze parametry powinno ono mieć.

Przy remontach i obróbce drewna niemal niezbędne okazują się szlifierki. Szlifierka kątowa posłuży nam do cięcia drewna czy nawet metalu, ale można przy jej pomocy również polerować lub szlifować różne powierzchnie. Jeśli chcesz obrobić płaskie powierzchnie lub łatwiej dotrzeć do narożników, zdecydowanie lepsza okaże się szlifierka oscylacyjna. Szlifierki taśmowe zaś używane są do szlifowania większych powierzchni płaskich, takich jak np. podłoga czy szeroki blat. Jeśli zaś interesujesz się stolarką, z pewnością nie obejdziesz się bez porządnej wyrzynarki do drewna.

Jak urzadzic warsztat majsterkowicza