• Zawsze darmowa dostawa do sklepu
  • Darmowa dostawa GLS i InPost od 299,-
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Projekt Męska Szopa

 

Wiele lat temu w Australii pojawiła się inicjatywa tworzenia miejsc dla mężczyzn, którzy zakończyli aktywność zawodową. Zauważono, że brakuje im okazji do pielęgnowania relacji społecznych, trudniej im znaleźć dobry powód, by wyjść z domu, co w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie w społeczeństwie i na ich stan zdrowia.

Tak narodził się pomysł tworzenia ogólnodostępnych warsztatów - Men’s Shed  - Męskich Szop. W takich miejscach seniorzy mogą pracować, realizować wspólne projekty, ale także nawiązywać nowe i wzmacniać istniejące już przyjaźnie. To idealny sposób na ożywienie lokalnej społeczności i stworzenie przyjaznej przestrzeni do aktywnego spędzania czasu. 

Dziś sieci Men’s Shed działają w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie. Kilka lat temu pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka fundacji Nasza Ziemia, postanowiła przenieść australijski pomysł do Polski, a Jula Poland wsparła jego realizację jako partner strategiczny. W 2015 roku w warszawskiej dzielnicy Włochy powstała pierwsza Męska Szopa, wkrótce kolejna została otwarta w Słupsku, w czerwcu 2018 r. we Wrocławiu, a od lipca 2019 r. działa warsztat przy Wolskim Centrum Kultury w Warszawie.

Warsztaty powstają dzięki współpracy lokalnych organizacji, które odpowiadają za prowadzenie warsztatu, i firmy Jula zapewniającej odpowiednie wyposażenie, narzędzia i maszyny, oraz ich serwisowanie.

Męskie Szopy tworzone są przede wszystkim z myślą o seniorach, ich drzwi są jednak otwarte dla każdego.
Charakter i sposób działania tych miejsc kształtuje w dużej mierze lokalna społeczność, np. włochowska Szopa nawiązała współpracę z pobliską szkołą podstawową, co zaowocowało realizacją „Szopy z klasą”, czyli cyklu zajęć dla najmłodszych.

 

Dowiedz się więcej:

Męska Szopa Słupsk

Męska Szopa Warszawa Wola

Męska Szopa Warszawa Włochy

Męska Szopa Wrocław