• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak pomalować ściany i sufit bez smug

 ściana pomalowana na pomarańczowo

 

Malowanie to niedrogi sposób na szybkie odświeżenie lub nadanie zupełnie innego charakteru pomieszczeniu. Warto jednak dobrze się do niego przygotować i poznać kilka podstawowych zasad, zapobiegających powstawaniu nieestetycznych smug. Dowiedz się, dlaczego farba nie rozkłada się równo, a na ścianie powstają zacieki i plamy. Sprawdź, jak pomalować sufit i trudno dostępne miejsca za kaloryferem oraz narożniki.

 

Jak pomalować ściany bez smug

Uzyskanie równomiernie pokrytej farbą ściany nie jest trudne, jednak podczas malowania należy wystrzegać się najczęstszych błędów, które mogą doprowadzić do powstawania smug:

Za cienka warstwa farby

Na ścianach mogą pojawić się plamy, jeśli położymy na nie zbyt mało warstw farby. Jednokrotne pomalowanie zazwyczaj nie wystarcza, aby dokładnie i równo pokryć całą powierzchnię. Informacji na temat rekomendowanej ilości warstw należy szukać na opakowaniu farby.

Narzędzia lub farba złej jakości

Za smugi mogą być odpowiedzialne również słabej jakości pędzle lub wałki do malowania oraz źle kryjąca farba nieprzystosowana do danej powierzchni. Nie zawsze więc trzeba kierować się wyłącznie ceną. Przed zakupem należy sprawdzić, czy narzędzia nie pylą, nie wychodzą z nich włoski lub elementy pokrycia. Lepiej też zainwestować w nieco droższą farbę i mieć pewność, że nie będzie ona sprawiać problemów podczas malowania. Może się też okazać, że w przeliczeniu ceny i wydajności bardziej będzie opłacało się dopłacić za lepszą jakość.

Niewymieszana farba

Zanim zaczniemy nakładać farbę, powinniśmy ją dokładnie wymieszać. Chodzi o to, aby uzyskać jednolitą konsystencję bez grudek. Możemy w tym celu użyć dłuższej listewki lub mieszadła elektrycznego. Pamiętajmy jednak, aby nie doprowadzić do powstania bąbelków powietrza, które mogą spowodować nierównomierne rozkładanie się farby na ścianie. Jeśli już zbytnio ją napowietrzymy, musimy odstawić ją do wygaśnięcia pęcherzyków. Może to potrwać nawet kilka godzin.

Niezagruntowana ściana

Grunt położony przed malowaniem nie tylko nadaje powierzchni jednolitą strukturę, ale sprawia też, że ściana chłonie farbę równomiernie. Dzięki temu dobrze się rozłoży i nie będzie wsiąkać w niektóre partie. Gruntowanie jest więc niezbędnym krokiem, przygotowującym powierzchnię do malowania.

Niedokładnie oczyszczona ściana

Powodem powstawania nieestetycznych plam podczas malowania może być również niedokładne oczyszczenie ściany przed nakładaniem farby. Najlepiej nie tylko ją odkurzyć, ale też przemyć odtłuszczającym mydłem malarskim lub wodą z detergentem.

Malowanie po mokrej ścianie

Po umyciu ściany należy poczekać do jej pełnego wyschnięcia. Nie należy też nakładać kolejnej warstwy farby, kiedy poprzednia jest jeszcze mokra. W takim wypadku straci ona przyczepność w wilgotnych miejscach i utworzy plamy lub smugi.

Nieprawidłowa technika nanoszenia farby

Częstym powodem nierównomiernego rozkładania się farby na ścianie jest sposób malowania. Najlepiej robić to zgodnie z zasadą mokrego brzegu, czyli przejeżdżać wałkiem, nachodząc na jeszcze wciąż mokrą granicę poprzedniego pociągnięcia. Powinniśmy też wykonywać ruchy pionowe w jedną stronę lub w kształcie litery V.

Za mocne przyciskanie wałka do ściany

Smugi mogą pojawić się również wtedy, kiedy zbyt mocno będziemy dociskać wałek z farbą do ściany. Przy gęstym produkcie pozostawimy plamy. Rzadki będzie się rozpryskiwał i spływał, robiąc zacieki.

Suchy wałek

Problemem może być również zbyt suchy wałek, czyli niedostateczne nasączenie go farbą. W takim wypadku nawet malując odpowiednią techniką, nie osiągniemy równomiernie pokrytej powierzchni. Wałek warto też namoczyć w wodzie i dokładnie odsączyć. Wilgotny lepiej przyjmie gęste farby.

Za gęsta lub zbyt rozcieńczona farba

Konsystencja farby również ma znaczenie. Zbyt gęsta może pozostawiać plamy, a mocno rozcieńczona spływać z malowanej powierzchni. Należy również sprawdzać w informacjach na opakowaniu, czy dany producent zaleca mieszanie jego produktu z wodą.

Robienie przerw w trakcie malowania

Kiedy już zdecydujemy się na malowanie, wybierzmy moment, w którym nic nie będzie nas rozpraszać i odrywać od pracy. Przerwy nie są wskazane, ponieważ sprawiają, że kolejne warstwy farby nie łączą się ze sobą, tworząc widoczne przejścia.

Niewłaściwe warunki do malowania

Podobne nierówności mogą pojawić się również wtedy, kiedy farba na ścianie będzie za szybko wysychać. Dzieje się tak, kiedy powietrze jest suche, a temperatura zbyt wysoka. Najlepiej w takim wypadku odłożyć malowanie lub spróbować nawilżania pomalowanych warstw spryskiwaczem z wodą. Optymalna temperatura dla takich prac to maksymalnie 20°C.

 

Jak pomalować sufit bez smug

Te same zasady dotyczą malowania sufitu, od którego właściwie powinniśmy zacząć naszą pracę. Na samym początku pędzelkiem pokrywamy narożniki oraz miejsca dookoła lamp czy innych mniejszych elementów. Ważny jest dobór farby emulsyjnej o małym połysku, która ukryje wszelkie mankamenty i nierówności. Należy ją nakładać w kierunku dopasowanym do umiejscowienia okna. Malowanie ostatnią warstwą powinno odbywać się prostopadle do największego źródła naturalnego światła. Jeśli więc nakładamy farbę tylko dwa razy, zacznijmy od nanoszenia jej równolegle do okna, a następnie – po wyschnięciu – zmieńmy kierunek. Malowanie wykonujemy dobrze odsączonym wałkiem na długim wysięgniku.

 

Jak pomalować ścianę za kaloryferem i w narożnikach? Malowanie w trudno dostępnych miejscach

Podczas malowania – oprócz wałka na długiej rączce oraz kuwety – przyda nam się również płaski pędzel kątowy, który precyzyjnie dotrze do trudno dostępnych miejsc. Zanim zaczniemy nakładać farbę na większe powierzchnie ściany, zwróćmy uwagę na szczegóły i równo rozprowadźmy ją np. za kaloryferem, którego nie możemy zdjąć, w narożnikach, przy gniazdkach elektrycznych czy w mniejszych wnękach. Uważajmy, by nie nałożyć zbyt dużo lub za mało farby na pędzel, co może doprowadzić do powstania plam lub prześwitów. Wybierzmy też dobrej jakości pędzel, który nie gubi włosia. Rogi z łatwością pokryjemy też wałkiem kątowym. Jest on tak wyprofilowany, aby nie pozostawiając smug, dokładnie docierać do narożników.

 

Jak pozbyć się smug ze ścian?

Co zrobić, jeśli na naszej ścianie już powstały smugi, których nie chce pokryć nawet kolejna warstwa farby? Na początku zastanówmy się, jaka jest tego przyczyna, aby kolejny raz nie popełnić tego samego błędu. Nierówno pokrytą powierzchnię najlepiej przetrzeć drobnym papierem ściernym (gramatura 100-180 mm), aby usunąć powstałe grudki i zgrubienia. Należy uważać, aby nie trzeć zbyt mocno i nie zrobić prześwitów. Następnie dobrze jest jeszcze raz nałożyć grunt i powtórzyć malowanie, tym razem przestrzegając wszystkich podanych wyżej zasad.

 

Ile kosztuje malowanie ścian i co jest do tego potrzebne

Jeśli już wiemy, jak powinniśmy malować bez smug, sprawdźmy, ile będą kosztować podstawowe akcesoria oraz ile farby powinniśmy kupić. Koszt zależy tak naprawdę od doboru farby oraz jej właściwości. Może się okazać, że tańszej farby zużyjemy więcej, ponieważ nie będzie tak kryjąca, jak produkt droższy, ale o większej wydajności. Zawsze też sprawdzajmy informację na temat ilości rekomendowanych przez producenta warstw.

 

akcesoria do malowania pokoju