• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak przewozić psa w samochodzie

jak przewozic psa w samochodzie

 

Jak przewozić psa w samochodzie 

Wystarczy wyobrazić sobie, że podczas zderzenia – nawet wtedy, kiedy prędkość pojazdu wynosi przepisowe 50 km/h – osoby, które nie mają zapiętych pasów, są wyrzucane do przodu z ogromną siłą. Ich masa wzrasta nawet do kilku ton. To samo dzieje się z psem, którego zazwyczaj przewozimy luzem na tylnym, a co gorsza często też na przednim siedzeniu. Jeśli zdarzy się wypadek, zwierzak może zostać dotkliwie okaleczony, a w poważnych przypadkach nie ma szans na przeżycie. Może też przygnieść innych pasażerów. Jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie naszego pupila, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu auta.

 

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy i mandat

W polskim prawie nie ma jednoznacznego zapisu, który regulowałby zasady transportu zwierząt w samochodzie. Możemy jednak dostać mandat z artykułu 60. Informuje on, że poruszając się pojazdem, musimy zapewnić bezpieczeństwo pasażerom. Jeśli więc podczas kontroli policjant stwierdzi, że nasz pies stanowi zagrożenie, może uznać to za wykroczenie. Mandat może wtedy wynieść  nawet 200 zł.

 

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie – akcesoria dla psa do samochodu

Wybór odpowiednich akcesoriów, które umożliwią bezpieczne przewożenie psa, zależy przede wszystkim od wielkości zwierzęcia:

  • podróż z małym psem do 10 kg

Niewielki pupil nie powinien biegać luzem po samochodzie. Nie tylko może ucierpieć podczas wypadku, ale w trakcie normalnej jazdy będzie rozpraszał kierowcę. Istnieje również ryzyko, że ruchliwy zwierzak znajdzie się pod pedałem hamulca. Lepiej więc umieścić go w wygodnym transporterze. Przy zakupie sprawdźmy, czy psu będzie w nim wygodnie, będzie miał odpowiednią ilość miejsca oraz zapewnioną dobrą wentylację. Dobrze też, aby mógł obserwować, co dzieje się na zewnątrz. Nie decydujmy się na najtańszy transporter z cienkiego plastiku. Może on łatwo się zniszczyć i połamać, kalecząc lub przygniatając zwierzę. Zamiast chronić, będzie więc sam stanowił zagrożenie. Pamiętajmy też, aby podczas przygotowania do podróży koniecznie unieruchomić transporter pasami bezpieczeństwa.

  •  podróż z większym psem

Kiedy pies nie mieści się w standardowy transporter, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu go specjalnymi pasami. Zazwyczaj są one z jednej strony przyczepiane do szelek lub stanowią ich część. Drugi koniec mocuje się w wejściu na pasy bezpieczeństwa. Pasy powinny być wykonane z mocnego materiału oraz mieć atest, który zagwarantuje bezpieczeństwo zwierzaka. Tanie akcesoria nie tylko nie spełnią swej funkcji, ale mogą doprowadzić do okaleczenia lub nawet śmierci psa.

Bardzo przydatnym elementem pomagającym w przewozie psów samochodem jest specjalna mata samochodowa. Materiał ten przyczepia się do tylnych i przednich zagłówków. Mata samochodowa zabezpiecza tylną kanapę przed sierścią zwierzęcia i uniemożliwia przedostanie się psa na przód auta.

Jeśli jest gorąco lub wybieramy się w dalszą podróż, pomyślmy również o wodzie dla zwierzaka. Przygotujmy miskę lub specjalne poidło i róbmy przerwy, podczas których pies nie tylko będzie mógł się napić, ale też wybiegać i załatwić potrzeby fizjologiczne. Zwróćmy uwagę, w jakim miejscu się zatrzymujemy. Powinno ono być oddalone od ruchliwej drogi. Jeśli takiego nie znajdziemy, wyprowadzajmy psa na smyczy.

 

Pies w samochodzie – o czym jeszcze trzeba pamiętać 

Kiedy podróżujemy z czworonogiem, musimy również zadbać o stworzenie odpowiednich warunków w samochodzie. Temperatura powinna utrzymywać się na średnim poziomie. Pies nie może wystawiać głowy za szybę ani jechać przy wywietrzniku klimatyzacji. Grozi to infekcjami uszu, oczu i nosa.

Nigdy też nie zostawiajmy pupila w aucie, kiedy na zewnątrz jest upał. Temperatura w zamkniętym samochodzie może wtedy drastycznie wzrosnąć i doprowadzić do przegrzania, a nawet śmierci psa. Warto wiedzieć, że w takim wypadku prawo dopuszcza zbicie szyby auta przez osobę, która widzi wewnątrz zwierzę.

jak przewozic psa w samochodzie