

Wybór kompresora – przewodnik
Kompresor sprawi, że Twoja praca stanie się znacznie prostsza (i przyjemniejsza). Sprężone powietrze przyda się w wielu sytuacjach – przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, który kompresor sprawdzi się u Ciebie najlepiej, i dokonasz właściwego zakupu.
Oto przykład sytuacji, w których kompresor i narzędzia pneumatyczne ułatwią Ci pracę:
- Dzięki kompresorowi możesz zamienić klucz krzyżakowy na udarowy, co znacznie uprości wymianę opon.
- Zamiast męczyć się z manualną pompką, przy użyciu kompresora bez wysiłku napompujesz opony.
- Montowanie kantówek czy paneli będzie znacznie szybsze, jeśli zamiast wbijać gwoździe i przykręcać śrubki, skorzystasz z gwoździarki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kompresora?

Jak duży zbiornik powinien mieć mój kompresor?
Im większy jest zbiornik, tym dłużej można utrzymać ciśnienie, dzięki czemu kompresor nie musi być stale włączony. Podczas wykonywania powtarzalnych czynności, np. malowania natryskowego, czy też przy używaniu gwoździarek i przy pracach bardziej wymagających, lepiej sprawdzi się większy zbiornik (ok. 25-50 litrów). Dla prac krótszych, przerywanych, takich jak pompowanie czy czyszczenie, w zupełności wystarczy mniejszy zbiornik.

Jaką objętością powietrza powinien charakteryzować się mój kompresor?
Objętość powietrza, którą zapewnia kompresor, wpływa na to, do których narzędzi będzie pasował. To właśnie wydajność efektywna jest parametrem, którym należy się kierować, a nie tzw. wydajność na ssaniu, która jest teoretyczną wartością stosowaną w celach porównawczych. Podczas kupowania akcesoriów do kompresora pamiętaj o tym, aby sprawdzić, do jakiej objętości powietrza jest przystosowana dana część i aby porównać ją z wydajnością efektywną kompresora. Praktyczne reguły przy wyborze kompresora i akcesoriów:
- Kompresor powinien mieć wydajność efektywną, która odpowiada ok. 120% rzeczywistego zapotrzebowania narzędzia.
- Wymogi narzędzia pneumatycznego nie mogą przekraczać 80% wydajności efektywnej kompresora.

Dlaczego warto wybrać kompresor bezolejowy?
Bezolejowy kompresor jest wyposażony w tłok, który nie wymaga smarowania. Taki kompresor jest więc łatwy w utrzymaniu, a wydobywające się z niego powietrze jest czyste (powietrze wydmuchiwane przez kompresory olejowe nie jest zanieczyszczone, ale może zawierać niewielkie cząsteczki oleju). Bezolejowe kompresory mogą być zatem używane do nieco bardziej precyzyjnych prac, takich jak próby ciśnieniowe czy czyszczenie delikatnych części. Kompresory olejowe są z kolei przystosowane do bardziej wymagających zadań, dlatego należy je smarować, aby wydłużyć ich okres eksploatacji. Zazwyczaj mają też większą moc niż kompresory bezolejowe i są przeznaczone do cięższych prac.
Jaki kompresor wybrać?

Uniwersalny kompresor do średnio wymagających zadań
Do dmuchania, pompowania opon samochodowych czy montowania listew i paneli za pomocą sprężonego powietrza wystarczy średniej wielkości kompresor wyposażony w zbiornik i nieco mocniejszy podmuch.

Kompresory przenośne – przydatne w czasie wolnym
Mały kompresor idealnie nada się do drobnych prac z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Dzięki niemu z łatwością napompujesz zabawki do kąpieli, piłki, materace oraz opony rowerowe i samochodowe, czy też wykorzystasz go do wytworzenia zwykłego podmuchu powietrza. Przenośne modele bez trudu zabierzesz ze sobą na wyjazd za miasto czy krótki urlop.

Kompresor do cięższych prac
Jeśli chcesz zmienić oponę w samochodzie kluczem udarowym, czy też wykonać prace malarskie pistoletem natryskowym, przyda Ci się kompresor o dużej mocy i odpowiednie narzędzia.