• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić skalniak krok po kroku

skalniak

Prawidłowo wykonany ogród skalny może całkowicie odmienić charakter ogrodu, wprowadzając elementy krajobrazu górskiego lub alpejskiej łąki. Jak wykonać go krok po kroku oraz jakimi roślinami go ozdobić?

 

Skalniak na skarpie, przy tarasie, z opon czy w donicy – zacznij od projektu i wyboru miejsca

Skalniak potrzebuje planu, ale ma wyglądać tak, jakby stworzyła go natura. Dlatego tak ważny jest dobór miejsca, kształtu, rodzaju kamieni i roślin. Najlepiej na samym początku rozrysować go sobie na kartce, uwzględniając gatunki, jakie będą go porastać. Dzięki temu możemy też stworzyć listę zakupów.


Skalniak powinien naturalnie wynikać z ukształtowania terenu działki. Ma naśladować naturę, nawiązywać do krajobrazów górskich, alpejskich, dlatego powinno unikać się form o regularnym kształcie usytuowanych na środku płaskiej działki. Jeśli nie dysponujemy żadnym naturalnym wzniesieniem czy spadkiem terenu, możemy stworzyć go sztucznie, np. budując tarasy z drewna lub kamieni lub wykorzystując podniesiony taras, czy boczną ścianę altany lub domu. Ważny jest również kształt. Źle będzie wyglądał kopiec z równo ułożonymi, zaokrąglonymi, przypadkowymi kamieniami.


Ustalając miejsce, pamiętajmy również o wybraniu stanowiska odpowiedniego dla zaplanowanych przez nas roślin. Skalniaki obsadza się gatunkami, które występują na dość jałowych glebach na terenach wysokogórskich. Większość z nich dobrze będzie się czuła na stokach dobrze nasłonecznionych. Będziemy mieć nieco mniejszy wybór roślin, kiedy skalniak ustawimy w cieniu.

 

Skalniak na skarpie

Skarpa jest naturalnym miejscem dla zaaranżowania skalniaka. Dzięki spadkowi możemy wykonać go w prosty sposób, przygotowując powierzchnię i układając kamienie zgodnie z formowaniem się stoku. Ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowanie wodospadu płynącego do stawu, tarasów oraz kamiennych stopni. Skalniak na skarpie dobrze ją też umocni, sprawiając, że ziemia nie będzie się obsuwać. Na tego typu formacji dobrze też wyeksponujemy rośliny o różnej wysokości.


Skalniak przy tarasie

Skalniak można wkomponować też w podwyższony taras. Dobrze podkreśli on zarys domu, zagospodaruje i uporządkuje przestrzeń dookoła, jak również pozwoli zespolić przestrzeń ogrodu z miejscem użytkowym. Może też zamaskować niewykończone boki tarasu, dzięki czemu zaoszczędzimy na materiale.


Skalniak z opon

Nietypowym sposobem na nowoczesny i oryginalny skalniak jest wykonanie rabat w oponach, które dodatkowo można pomalować na jeden lub różne kolory i ustawić na sobie, tworząc coś na kształt tarasów. Wewnątrz opony oklejonej płaskimi kamieniami możemy też zrobić niewielkie oczko wodne.


Skalniak w donicy

Miniaturową formę skalniaka możemy wykonać nawet na balkonie, małym tarasie lub w niewielkim ogrodzie. Kompozycję z kamieni, sukulentów i innych miniaturowych roślin, lubiących tego typu podłoże, możemy ułożyć w dużej donicy. Będzie doskonałą ozdobą w stylu zen.

 

Jak zrobić skalniak – zdecyduj się na rodzaj kamieni

Wygląd oraz forma skalniaka zależy przede wszystkim od doboru odpowiednich kamieni. Powinniśmy decydować się na te, które nawiązują do naturalnych formacji górskich, a więc nie mają regularnych kształtów i gładkiej faktury. Powszechnie występujące, zaokrąglone i jakby wyszlifowane kamienie łąkowe nadają się raczej do okalania ścieżek, niż wykonania skalniaka. Dobrze prezentować się będą fragmenty skał pozyskanych z kamieniołomów, piaskowce, wapienie, granity, łupki i skały granitowe. Przy wyborze warto też wziąć ich odczyn pH, który wpłynie na późniejszy dobór i wzrastanie roślin. Granit i kwarc zakwaszają glebę, piaskowiec i bazalt wykazują odczyn zasadowy. Obojętny dla gleby jest kamień polny, ale należy szukać takiego o nieregularnych kształtach oraz łączyć ze sobą jeden kolor.

 

Jakie rośliny, iglaki i kwiaty na skalniak w słońcu i cieniu?

Od usytuowania skalniaka zależy dobór roślin. Warto wybierać te, które naturalnie występują na terenach górskich, ponieważ dobrze przystosują się one do charakterystycznych warunków ogrodu skalnego. Większość z nich może rosnąć na dość ubogiej ziemi, lubi miejsca dobrze nasłonecznione, niestraszna im susza, dobrze rosną nawet w ciasnych szczelinach skalnych. Warto decydować się na rośliny, które kwitną o różnych porach roku, aby skalniak prezentował się atrakcyjnie przez cały rok. Alternatywą są rośliny o ciekawie ubarwionych liściach lub różnokolorowe trawy.

 

rośliny do skalniaka

 

 

Jak założyć skalniak krok po kroku

Po wykonaniu wstępnego planu, znalezieniu odpowiedniego miejsca, wybraniu kamieni oraz roślin, możemy przejść do prac ogrodniczych:


Krok 1.

Na samym początku wyznaczamy obszar, na którym ma znaleźć się ogród skalny, aby móc zdjąć z niego warstwę urodzajnej ziemi oraz pozbyć się trawy, chwastów i innych roślin. Musimy pozbyć się wszystkich korzeni, aby w przyszłości nie odrastały.


Krok 2.

Ziemia pod skalniak musi być również dobrze przekopana. Powinniśmy też wzbogacić ją piaskiem. Jeśli chcemy sadzić rośliny, które lepiej czują się na glebie zasadowej, dodajmy też wapień, a przy gatunkach kwaśnolubnych kompostu lub torfu.


Krok 3.

Ze żwiru, gruzu oraz gorszej jakości gleby formujemy pożądany kształt skalniaka. Pamiętajmy, aby nie robić spadku większego niż 30 stopni, aby całość nie osuwała się i nie wymywała podczas deszczu. Całość przykrywamy urodzajną glebą, podlewamy i pozostawiamy na około dwa tygodnie. W tym czasie ziemia osiądzie. Nie zapomnijmy o codziennym podlewaniu.


Krok 4.

Rozplanowujemy układ roślin. Możemy poustawiać je jeszcze w doniczkach, aby móc wygodnie wyznaczać miejsca posadzenia. Zwróćmy uwagę na ich wielkość, kierunek wzrostu oraz wrażliwość na słońce.


Krok 5.

Kiedy ziemia dobrze osiądzie w miejscu, możemy zacząć układać kamienie, zaczynając od największych u podstawy. Umieszczamy je na głębokości około 20 cm i dobrze obsypujemy ziemią. Układając je, tworzymy miejsca dla zaplanowanych roślin.


Krok 6.

Pomiędzy kamieniami sadzimy rośliny, tworząc atrakcyjne, barwne skupiska. Przysypujemy warstwą ziemi i podlewamy.

Nie zapominajmy również, że dla zachowania formy i efektownego wyglądy skalniaka, musimy go regularnie podlewać oraz pielęgnować. Ogród skalny wymaga takiej samej troski jak innego rodzaju rabaty. Aby rośliny mogły dobrze rosnąć, powinniśmy usuwać chwasty oraz co jakiś czas podcinać zbyt rozrośnięte okazy. Warto też ochronić skalniak przed zimą i delikatne rośliny przykryć liśćmi lub agrowłókniną.