• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Wybór odpowiedniej kosiarki do ogrodu

Koszenie trawy to zajęcie wykonywane regularnie przez praktycznie wszystkich właścicieli ogrodów – dlatego wybranie kosiarki odpowiedniej do swoich potrzeb i ogrodu jest tak ważne. Asortyment kosiarek w Jula jest bardzo szeroki, a tutaj prezentujemy kilka rodzajów, tak aby łatwiej było Ci wybrać odpowiedni model.

Kosiarki spalinowe – uniwersalne źródło mocy w ogrodzie

Kosiarki spalinowe to uniwersalne narzędzie, którym można przycinać wysoką oraz mokrą trawę, a także pracować w pagórkowatym ogrodzie. To urządzenie o dużej mocy, które nadaje się praktycznie do każdego ogrodu i powierzchni działki – od małych ogródków przy domach jednorodzinnych aż po mniejsze posiadłości. W odróżnieniu od kosiarek elektrycznych są one często samojezdne, stąd nie trzeba ich popychać podczas koszenia większych powierzchni.

Funkcja mulczowania, zbiornik i wyrzut – wybierz system koszenia, który Ci odpowiada

Kosiarka spalinowa zwykle oferuje możliwość wyboru sposobu koszenia oraz tego, co się potem dzieje z trawą. Dzięki zbiornikowi na trawniku nie pozostają pasy trawy – oznacza to, że bawiące się w ogrodzie dzieci i zwierzęta nie będą wnosiły skoszonej trawy do domu. Dzięki funkcji mulczowania kosiarka rozdrabnia trawę i rozsypuje ją na trawniku jako nawóz naturalny. Jeśli trawnik ma być przycinany tylko od czasu do czasu, model ze zwykłym wyrzutem będzie odpowiedni.

 

Benzyna alkilowa – dobre paliwo do kosiarki

Benzyna alkilowa zawiera 99% mniej szkodliwych węglowodorów niż zwykła benzyna kupowana na stacji benzynowej z dystrybutora. Z tego względu silnik kosiarki będzie lepiej pracował na benzynie alkilowej, ponieważ świece zapłonowe i komora spalania będą czystsze. Poza tym silnik będzie łatwiej uruchomić, a benzyna alkilowa lepiej znosi dłuższe przechowywanie. W efekcie czas użytkowania tej samej kosiarki wydłuża się, a konieczność konserwacji jest mniejsza. Dobrą wiadomością jest również to, że nowoczesne kosiarki zużywają około 0,8 l benzyny/godzinę.

Kosiarka automatyczna – pracuje za Ciebie

Kosiarka automatyczna zagościła na stałe w wielu ogrodach ze względu na wielką wygodę, jaką oferuje. Kosiarki automatycznie samodzielnie koszą trawę, zapewniają gęsty i piękny trawnik, koszony krótko, ale często. Poza tym takie kosiarki wyposażone są w praktyczne funkcje, np. ustawiany grafik koszenia, dzięki któremu można zaplanować czas koszenia tak, aby nie przeszkadzał bawiącym się dzieciom lub zwierzętom.

Wielkość ogrodu

Kosiarka automatyczna przeznaczona jest zwykle do koszenia działek o określonej powierzchni i ma ograniczenia w tym zakresie. Dlatego przed zakupem upewnij się, że możliwości kosiarki oraz przewodu ograniczającego są dostosowane do rozmiarów Twojego ogrodu.

 

Montaż

Montaż akcesoriów do kosiarki automatycznej wymaga pewnego planowania, jednak nie jest to trudne. Naszkicuj swój ogród i trasę poprowadzenia przewodu ograniczającego oraz umieszczenia stacji ładującej. Przeczytaj dokładnie dołączony podręcznik montażu, wówczas proces montażu przebiegnie szybciej. 

Duży wybór kosiarek elektrycznych

Kosiarki elektryczne – zarówno zasilane sieciowo, jak i akumulatorowe – ostatnio zyskały na popularności, ponieważ nie emitują spalin i są przyjazne dla środowiska. Jednocześnie z założenia nie wymagają konserwacji, łatwo się nimi manewruje i cicho pracują – stąd nietrudno zrozumieć, dlaczego wiele osób je preferuje i wybiera te modele do trawników przy domach szeregowych oraz mniejszych i średnich ogrodów przy domach wolnostojących.

Kosiarki elektryczne sieciowe

Sieciowe kosiarki elektryczne są zasilane poprzez przewód i sprawdzają się najlepiej w prostszych warunkach, gdzie ich niewielka waga i łatwość manewrowania stanowią wielką zaletę. Jednakże wysoka lub mokra trawa mogą stanowić dla nich wyzwanie. Wiele osób preferuje kosiarki z przewodem do użytku w mniejszych ogrodach przy domach wolnostojących i szeregowych lub kupuje je jako sprzęt uzupełniający do kosiarek samojezdnych lub automatycznych.

Do takich kosiarek warto kupić przedłużacz, który będzie definiował powierzchnię koszenia i zasięg kosiarki

Do sieciowych kosiarek elektrycznych należy zawsze kupić przedłużacz oraz przełącznik różnicowo-prądowy, jeśli go nie posiadasz. Przedłużacz decyduje w zasadzie o powierzchni koszenia i zasięgu, jednak pamiętaj, że nie powinien być dłuższy niż 25 metrów. Należy również zwrócić uwagę podczas koszenia, aby nie przejechać przez przewód – używanie specjalnego uchwytu ułatwia radzenie sobie z przedłużaczem.

 

Kosiarka akumulatorowa

Kosiarka akumulatorowa jest zasilana z jednego lub kilku akumulatorów. Wiele osób uważa, że to najwygodniejszy model do koszenia małych i średnich trawników przy domach szeregowych i małych lub średnich ogrodów przy domach wolnostojących. Podobnie jak kosiarki sieciowe ten model nie radzi sobie zbyt dobrze z wysoką i mokrą trawą oraz z pagórkowatym terenem.

O rozmiarach koszonej powierzchni decyduje akumulator

Szerokość koszenia oraz pojemność akumulatora decydują o tym, z jak dużym trawnikiem poradzi sobie kosiarka. W przypadku większych trawników warto pomyśleć o kosiarce mieszczącej dwa akumulatory. Możesz zawsze kupić dodatkowy akumulator lub większy, jeśli wiesz, że masz duży trawnik do skoszenia.