

Jaką myjkę wysokociśnieniową wybrać?
Myjka wysokociśnieniowa sprawia, że czyszczenie i mycie pojazdów oraz budynków jest proste i przyjemne. Pytanie tylko, która myjka wysokociśnieniowa zaspokoi Twoje potrzeby? W tym artykule znajdziesz informacje o tym, do czego możesz używać myjki wysokociśnieniowej, dlaczego warto ją kupić i jaki typ myjki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Dlaczego warto kupić myjkę wysokociśnieniową?
- Różne zastosowania – myjka ciśnieniowa nadaje się do wielu prac związanych z czyszczeniem
- Oszczędność pieniędzy – nie płacisz za pranie w pralce i myjnię samochodową
- Oszczędność wody względem węża ogrodowego
...a przy okazji – wszystko nią wyczyścisz.
Najczęściej wybierane:


Do tych prac możesz wykorzystać myjkę wysokociśnieniową
Myjka wysokociśnieniowa to wielofunkcyjne urządzenie, które przydaje się do wielu zadań związanych ze sprzątaniem w domu i ogrodzie, a także w samochodzie czy innych pojazdach. Oto przykłady czynności, które wykonasz myjką wysokociśnieniową:
- Mycie pojazdów (samochody, łodzie, kampery, przyczepy kempingowe, rowery)
- Czyszczenie altan i tarasów (deski tarasowe, płytki kamienne)
- Czyszczenie elewacji
- Czyszczenie mebli ogrodowych
- Niewielkie prace związane z czyszczeniem na działce i w ogrodzie.

Jak działa myjka wysokociśnieniowa i ile wody zużywa?
Myjka ciśnieniowa jest zasilana wodą pod niskim ciśnieniem (3–5 barów) z węża ogrodowego. Następnie pompa wodna umieszczona w myjce wytwarza ciśnienie 80–160 barów (w zależności od zakresu myjki), a woda wydobywa się z lancy wąskim strumieniem. Myjka wykorzystuje wodę w ilości, która jest do niej dostarczana wężem ogrodowym, ale, upraszczając, większe ciśnienie powoduje mniejsze zużycie wody.
- Używanie węża ogrodowego pod normalnym ciśnieniem może oznaczać zużycie wody na poziomie do 3000 l/h.
- Z kolei podłączenie węża do myjki wysokociśnieniowej o ciśnieniu roboczym 100 barów wiąże się ze zużyciem wody na poziomie ok. 400 l/h.

O czym należy pamiętać podczas kupna myjki wysokociśnieniowej?
Wybór myjki wysokociśnieniowej, której funkcje odpowiadają Twoim potrzebom, zależy od kilku rzeczy. Zacznij od ustalenia, do jakich prac chcesz najczęściej używać myjki i rozważ poniższe punkty:
- Potrzebujesz wysokiego ciśnienia, czy większej elastyczności? Jeśli chcesz się pozbyć uporczywego brudu z pojazdów, elewacji i powierzchni kamiennych, postaw na myjkę o większej mocy. Jeśli z kolei chcesz się często przemieszczać i czyścić niewielkie rzeczy na działce i w ogrodzie, lepszym wyborem będzie mniejsza, bardziej poręczna myjka.
- Jak długi wąż i przewód są Ci potrzebne? Zachęcamy do zmierzenia odległości między gniazdem elektrycznym a zaworem ogrodowym, jeśli już wiesz, w którym miejscu działki chcesz używać myjki. Weź także pod uwagę, że będzie Ci potrzebny przedłużacz o odpowiednim stopniu ochrony obudowy (IP44).
- Czy potrzebujesz wbudowanego pojemnika na środki chemiczne? Jeśli chcesz często używać np. szamponu podczas mycia samochodu albo innych środków czyszczących, wbudowany zbiornik na środki chemiczne będzie praktycznym udogodnieniem. Dzięki niemu podczas mycia nie musisz sobie zawracać głowy butelkami, wiadrami i zbiornikami.
Moc myjki wysokociśnieniowej – ile barów potrzebuję?

Uniwersalne myjki wysokociśnieniowe zaspokoją potrzeby właścicieli domów jednorodzinnych
Myjki wysokociśnieniowe o ciśnieniu roboczym ok. 80–120 barów lub ok. 100 barów to wielofunkcyjne urządzenia czyszczące, które zadowolą właścicieli domów jednorodzinnych regularnie wykonujących prace czyszczące, np. mycie pojazdów i inne prace porządkowe na działce i w ogrodzie.
Wskazówka! Porównując myjki wysokociśnieniowe weź pod uwagę ciśnienie robocze, a nie ciśnienie pompy.
Nadają się do:
- Mycia samochodu, przyczepy campingowej i łodzi
- Czyszczenia desek tarasowych
- Prostego czyszczenia na działce i w ogrodzie

Myjka o wysokim ciśnieniu
Myjki o wysokim ciśnieniu roboczym powyżej 120 barów będą dobre dla osób, które często czyszczą uporczywy brud w różnych miejscach, zaczynając od pojazdów, przez maszyny aż po budynki. W tych modelach moc jest najważniejszym parametrem, który umożliwia przeprowadzenie wszystkich prac związanych z czyszczeniem.
Nadają się do:
- Czyszczenia elewacji
- Czyszczenia uporczywego brudu w samochodzie, przyczepie kempingowej i łodzi
- Czyszczenia desek tarasowych oraz kamiennych powierzchni/płytek


Przenośne myjki wysokociśnieniowe dla osób, którym zależy na elastycznym myciu
Przenośne myjki wysokociśnieniowe mają zazwyczaj nieco niższe ciśnienie robocze, ok. 20–60 barów. W zamian oferują większą elastyczność i łatwość w przenoszeniu. Wykorzystują także mniej wody i czyszczą skuteczniej, niż węże ogrodowe. Są doskonałe dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie sprzątają tak często i którzy nie chcą wydawać fortuny na myjkę.
Nadają się do:
- Czyszczenia mebli ogrodowych
- Czyszczenia mniejszych pojazdów (np. rowerów lub do prostego mycia samochodu)
- Mycia warsztatowego