Olejowanie tarasu – krok po kroku
Zadbaj o deski tarasowe, stosując odpowiednią pielęgnację i olejowanie. Taras to miejsce, gdzie dużo się dzieje, co powoduje dodatkowe zużycie niezwiązane z warunkami atmosferycznymi. Myjąc, szlifując i olejując taras zwiększasz jego trwałość i utrzymujesz powierzchnię w dobrym stanie.
Na początku najczęściej zadawane pytania dotyczące olejowania tarasu
Dlaczego warto olejować taras?
Aby zabezpieczyć drewno, a tym samym wydłużyć okres użyteczności tarasu. Dodatkowo regularna pielęgnacja poprawia stan powierzchni tarasu i zmniejsza liczbę drzazg i wystających elementów.
Jak często należy olejować taras?
Zalecane jest, aby tarasy narażone na duże zużycie olejować raz w sezonie, lub jeśli wykonujesz olejowanie bardzo starannie, przynajmniej co drugi sezon. Wpływ na to ma kilka czynników: tempo zużycia desek, pogoda czy to, na jakiej szerokości geograficznej mieszkasz. Znaczenie mają nawet indywidualne upodobania użytkownika co do wyglądu tarasu.
Kiedy należy olejować taras?
- Staraj się wykonywać olejowanie, gdy temperatura na zewnątrz wynosi od 10 do 20°C
- Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 17% (sprawdź wilgotnościomierzem).
- W kolejnych dniach po olejowaniu taras nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani deszczu.
Prace przygotowawcze przed olejowaniem (wiemy, że przygotowania są nieciekawe – ale ważne!)
1
Dokręć śruby tarasowe
Drewno to żywy materiał, który „pracuje” cały czas, dlatego należy zacząć od dokręcania śrub wystających z tarasu. W ten sposób ochronisz stopy przed skaleczeniem, a meble przed uszkodzeniem. Aby wykonać to zadanie łatwo i sprawnie, warto użyć wkrętarki.
2
Czyszczenie powierzchni przed olejowaniem
Aby usunąć brud z powierzchni tarasu, należy ją najpierw wyczyścić szczotką i umyć. Jeśli taras nie jest mocno zabrudzony, wystarczy go po prostu spłukać wodą. Z kolei, aby usunąć zanieczyszczenia powstałe w wyniku działania niekorzystnych warunków pogodowych, można użyć myjki wysokociśnieniowej. Aby uniknąć powstawania pasów na powierzchni, prowadź strumień wody równomiernie.
Poczekaj, aż powierzchnia wyschnie, aby zapobiec gniciu!
Po umyciu tarasu i przed olejowaniem należy odczekać, aż taras całkowicie wyschnie, co pozwoli zapobiec gniciu drewna. Używając wilgotnościomierza, możesz sprawdzić poziom wilgotności tarasu, który nie powinien przekraczać 17% przed malowaniem na zewnątrz.
3
Szlifowanie nierówności i drzazg
Po wyschnięciu drewna czasami trzeba je przeszlifować, aby pozbyć się uporczywego brudu, ostrych brzegów czy innych nierówności, które powstają z czasem. Aby ułatwić pracę i wykonywać ją w sposób bardziej ergonomiczny, zalecamy stosowanie wysięgnika. Następnie wystarczy zamieść powierzchnię miotłą.
4
Czas rozpocząć olejowanie tarasu (ale pamiętaj o naszych wskazówkach!)
Teraz zaczynamy przyjemną część pracy – olejowanie. Pamiętaj, że tarasu nie należy olejować w intensywnym słońcu. W przeciwnym razie olej może wyschnąć, zanim zdąży wsiąknąć w drewno. Podobnie nie należy olejować zbyt późno wieczorem, gdyż przed wyschnięciem na tarasie może osadzić się rosa.
Co jest lepsze do olejowania, pędzel czy wałek?
Z wysięgnikiem i wałkiem praca będzie dużo łatwiejsza i szybsza. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. szczelin, należy również zaopatrzyć się w pędzel. Ważne, żeby pokryć powierzchnię tarasu równomiernie.
Skorzystaj z podkładki, jeśli używasz impregnatu lub oleju pigmentowego
Jeśli używasz impregnatu lub oleju pigmentowego, warto jest użyć specjalnego aplikatora z podkładką. Pamiętaj, aby wcierać olej w tym samym kierunku, w którym ułożone są słoje drewna.
Wytrzyj nadmiar oleju
Nadmiar oleju trzeba szybko zetrzeć szmatką, zanim wsiąknie w powierzchnię i pozostawi brzydkie plamy. Pobrudzone olejem szmatki włóż do metalowego wiadra z wodą zaraz po użyciu – istnieje ryzyko ich samozapłonu!
Zobacz, jak zaolejować taras w mniej niż minutę...
Wkrótce drewniany taras znów będzie wyglądać idealnie
149 produktów
Wyświetlono 40 z 149 produktów