• Zawsze darmowa dostawa do sklepu
  • Darmowa dostawa GLS i InPost od 299,-
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Malowanie ścian

Masz w planach malowanie ścian? To prosty i efektowny sposób na odświeżenie wnętrz. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek i porad dotyczących malowania, dzięki którym z pewnością osiągniesz wymarzone rezultaty.

Właściwe przygotowanie ułatwi Ci późniejszą pracę

Nie raz się o tym słyszy, ale to prawda – najważniejsze jest dobre przygotowanie. Mogłoby się wydawać, że najszybciej i najzręczniej byłoby od razu przystąpić do malowania, ale tak naprawdę tylko przysporzylibyśmy tym sobie więcej pracy – farba mogłaby się po chwili złuszczyć, a ściana okazać się nierówna. Dlatego dobrze przygotuj się do pracy – nie będziesz tego żałować!

 

Usuń ze ścian brud i tłuste plamy

Rozpocznij pracę od wyczyszczenia ścian zmywakiem malarskim. Farba przylega lepiej do czystych powierzchni.

 

Zabezpiecz podłogę i listwy

Rozłóż na podłodze kartony ochronne, a następnie zabezpiecz listwy i okna.

 

Wygładź nierówności

Przyjrzyj się dokładnie ścianie, którą chcesz pomalować, i ostrożnie zeskrob starą farbę. Następnie zetrzyj ścianę papierem ściernym. Jeśli zauważysz na niej otwory po śrubach lub jakiekolwiek inne nierówności, musisz je potem zaszpachlować. Widzisz na ścianie jakieś pęknięcia? Wypełnij nierówności masą uszczelniającą, nakładając ją na ścianę wilgotnym palcem. W razie potrzeby użyj okładziny ściennej typu Cover it, którą możesz potem pomalować.

Czas na rozpoczęcie malowania

Najważniejsze, żeby malować jedną ścianę naraz. Dzięki temu farba wyschnie równo, nie pozostawiając na ścianie pasków i smug. Pamiętaj o tym, żeby zawsze malować ścianę w tym samym kierunku, tj. z dołu do góry lub z góry na dół.

Używając pędzla kątowego, pomaluj wszystkie narożniki i ściany wzdłuż listew. Zachowuj szczególną ostrożność, malując ściany w pobliżu gniazd elektrycznych i przełączników prądu. Teraz możesz przejść do malowania pozostałych partii wałkiem. Powtórz te same kroki na innych ścianach. Odczekaj, aż farba wyschnie.

Gdy pierwsza warstwa już wyschnie, trzeba pomalować ścianę drugi raz. Nałóż na wałek więcej farby, dzięki czemu unikniesz smug.

Wskazówka! Zostały Ci po malowaniu resztki farby? Gdy postawisz puszkę do góry dnem, farba dłużej zachowa świeżość. Pokrywa puszki pokryje się farbą, dzięki czemu powietrze nie dostanie się do środka, a to przez nie farba przestaje nadawać się do użytku.