• Darmowa dostawa do multimarketu
 • 60 dni na zwrot
 • 15.000 produktów do wyboru

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Podstawowe akcesoria samochodowe są przydatne zarówno w czasie długich podróży, jak i na co dzień. Szczególnie że brak ustanowionego przez prawo wyposażenia może grozić wysokim mandatem. Sprawdź, jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących sprzętów. Jakie jest zalecane, a jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce? Jak wybrać gaśnicę i trójkąt do auta? Jakie narzędzia do samochodu dokupić, by poradzić sobie w kryzysowej sytuacji? I co powinieneś mieć w aucie w razie podróży za granicę?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Lista przedmiotów, które powinieneś zawsze wozić ze sobą w aucie, nie jest długa. Polskie przepisy drogowe obligują kierowców do przewożenia w aucie tylko dwóch rzeczy: gaśnicy i odblaskowego trójkąta ostrzegawczego do ustawienia na drodze w razie zepsucia się pojazdu. Muszą one jednak spełniać określone warunki, by być zgodne z prawem.

Gaśnica w samochodzie

Do samochodu najlepsza będzie gaśnica samochodowa typu BC (pozwalająca na gaszenie płynów i gazów) lub ABC (do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o pojemności co najmniej 1 kg. Za lepsze uważa się jednak modele o zawartości co najmniej 2 kg środka gaszącego, gdyż dłużej wypuszczają strumień (10, a nie 5 sekund).

 

Ponadto warto pamiętać, że gaśnica samochodowa ma określoną datę ważności. Okres przydatności do użytku w przypadku produktów tego typu to zwykle 3 do 5 lat od momentu produkcji. Istotne są również aktualne badania techniczne gaśnicy (tak zwana legalizacja). Sprzęt powinien przechodzić je co roku. Legalizacji można dokonać w serwisie gaśnic lub podczas przeprowadzenia ogólnego przeglądu auta.

Jakie kary za brak gaśnicy?

Za brak sprawnej gaśnicy (z odpowiednią datą ważności i po przeglądzie) podczas kontroli pojazdu możesz zapłacić mandat od 20 do nawet 500 zł. W skrajnych przypadkach karę można otrzymać także, jeśli sprzęt nie jest umieszczony w łatwo dostępnym miejscu w samochodzie. 

Trójkąt ostrzegawczy do samochodu

Wybierając trójkąt ostrzegawczy, przede wszystkim zwróć uwagę, czy ma on odpowiednią homologację (specjalistyczny atest). Istotny jest również symbol E wskazujący na certyfikat najwyższej jakości. Produkty z takimi oznaczeniami mają mocne odblaski (które będzie widać z większej odległości) oraz trwalszy środek fluorescencyjny (dłużej zachowujący właściwości odblaskowe).

Ponadto upewnij się, czy trójkąt łatwo się rozkłada (w stresie po stłuczce lub awarii możesz mieć trudności nawet z prostymi czynnościami) i czy jest wykonany z trwałego plastiku (to zagwarantuje dłuższą żywotność). Zwróć też uwagę, czy produkt ma sztywne etui, w którym może być przechowywany w aucie. To ochroni go przed przypadkowym pęknięciem lub uszkodzeniem.

Jakie kary za brak trójkąta?

Za brak zgodnego z przepisami trójkąta ostrzegawczego (lub dysponowanie tylko uszkodzonym) w czasie kontroli pojazdu możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Za samo niewystawienie trójkąta w sytuacji koniecznej możesz zapłacić karę w wysokości 150 zł.

Co jeszcze powinno być w samochodzie?

Poza wyposażeniem nakazanym przez przepisy zaleca się, by podczas podróży mieć w aucie podstawowe narzędzia, akcesoria do pierwszej pomocy i części zamienne.

Apteczka w samochodzie

Samo wożenie ze sobą apteczki w aucie nie jest obligatoryjne. Jednak udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu to już obowiązek ustanowiony przez prawo. Z tego względu warto mieć w samochodzie podstawowy zestaw akcesoriów do udzielenia pomocy poszkodowanemu. W skład apteczki powinny wchodzić:

 • opaska uciskowa,
 • ustnik do sztucznego oddychania,
 • koc termoizolacyjny,
 • chusta trójkątna,
 • środek dezynfekujący,
 • jałowe bandaże i plastry z opatrunkiem,
 • rękawiczki ochronne.

Przyda się także sama instrukcja przeprowadzania pierwszej pomocy. Jeśli nie ma jej w twoim zestawie, wydrukuj ją sobie i spakuj do apteczki. W stresującej sytuacji nawet osoby obeznane z procedurą często zapominają o tym, co powinny zrobić.

Narzędzia do samochodu

W aucie nie musisz mieć narzędzi do skomplikowanych napraw. Wystarczą podstawowe akcesoria, które pozwolą szybko zażegnać powstały kryzys i dojechać do mechanika:

 • lewarek – pomoże ci podnieść samochód do wymiany koła;
 • zestaw płaskich kluczy nasadowych i klucz do odkręcania kół – pozwolą wygodnie odkręcać śruby. W starych autach warto poza kluczami mieć też środek w aerozolu typu WD-40, który ułatwi radzenie sobie z zardzewiałymi, zabezpieczonymi śrubami;
 • taśma izolacyjna i drut – pomogą tymczasowo naprawić i zabezpieczyć połączenie elektryczne. Drutem można też obwiązać i przymocować naderwany tłumik, tak by nie ciągnął się po ziemi w drodze do mechanika;
 • taśma wulkanizacyjna – do szybkiego uszczelniania pękniętych przewodów chłodnicy.

W samochodach starego typu warto mieć ze sobą również rurkowy klucz do świec. W wielu sytuacjach przydać się mogą także śrubokręty – krzyżakowy i płaski.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

W wyposażeniu zapobiegliwego kierowcy powinny znaleźć się również zapasowe części takie jak żarówki i koło do szybkiej wymiany. Przydatnym sprzętem będzie też kompresor pod zapalniczkę (pozwalający dopompować oponę) i kable rozruchowe (które umożliwią odpalenie wyładowanego akumulatora). Możesz zaopatrzyć się także w przenośny akumulator rozruchowy.

Ponadto na wypadek kolizji lub poważniejszego wypadku na drodze warto mieć ze sobą:

 • linkę holowniczą – o długości 4-6 metrów (odległość określona przez przepisy drogowe między holowanym i holującym pojazdem) i odpowiedniej wytrzymałości w stosunku do ciężkości auta. Do samochodów osobowych zazwyczaj stosuje się standardowe linki plecione lub elastyczne. Przy większym obciążeniu sztywne stalowe lub kinetyczne (główne do aut terenowych);
 • kamizelkę odblaskową – przydatną szczególnie w razie wypadku w nocy lub na zacienionej przestrzeni. Próbując naprawić usterkę i dokonując oględzin samochodu, dla własnego bezpieczeństwa powinieneś być dobrze widoczny na drodze.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą – co trzeba dokupić?

Przepisy w Europie nie są jednolite dla wszystkich krajów. Nawet wśród państw członkowskich Unii Europejskiej występują odrębne listy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Aktualne dane na temat wymaganego sprzętu publikuje Komisja Europejska. Informacji można szukać także na stronach internetowych konsulatów danych krajów.

 

Wybierając się w podroż po Europie, nie musisz jednak uzupełniać wyposażenia o wymagane we wszystkich krajach, przez które przejeżdżasz. Z tego obowiązku zwalnia cię Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, którą podpisało większość państw na naszym kontynencie, a ponadto też niektóre z państw w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Jeden z podpunktów Konwencji zakłada, że wyjeżdżając autem za granicę, musisz mieć tylko to, do czego oblikuje cię prawo twojego kraju (w którym zarejestrowałeś samochód).


W praktyce warto mieć jednak dodatkowe narzędzia i akcesoria, by nie musieć tłumaczyć funkcjonariuszom z obcego kraju, dlaczego nie masz danych przedmiotów.

Niestety zdarza się również, że policjanci próbują dawać kary za niepełne wyposażenie, nawet jeśli prawo jest po twojej stronie. Wówczas nie powinieneś przyjmować mandatu (jeśli go przyjmiesz, będziesz musiał go opłacić) i zgłosić się po pomoc prawną na terenie danego państwa. Warto także poinformować polski konsulat o zaistniałej sytuacji. Najlepiej zadzwonić od razu w momencie kontroli, by szybko wyjaśnić sprawę.