Przejdź dalejPrzejdź do wyników wyszukiwaniaPrzejdź do wyników wyszukiwania
  • Odbiór w sklepie nawet w 2 godziny
  • Dostawa do sklepu za 0 zł
  • Darmowa dostawa GLS i InPost od 299,-
  • 60 dni na zwrot
Jula

Dowiedz się więcej o odzieży ostrzegawczej i odblaskowej

Gdy na zewnątrz jest ciemno, powinieneś wybierać ubrania, które sprawią, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Przedstawiamy kilka wskazówek, z którymi warto się zapoznać przed zakupem odzieży ostrzegawczej i odblaskowej.

Co oznaczają poszczególne barwy ostrzegawcze?

Zgodnie z dyrektywą unijną uznane są tylko trzy fosforyzujące barwy. Należą do nich pomarańczowa, żółta i czerwona. Testy wykazują, że barwa żółta odznacza się największą mocą świetlną. Brud widać najlepiej na żółtym tle, co sprawia, że wiele osób wybiera zamiast tego barwę pomarańczową.

Odblaski odbijające światła pojazdów

Gdy na zewnątrz jest ciemno, barwy fluorescencyjne tracą moc świetlną. Dlatego odzież ostrzegawcza jest wyposażona w elementy odblaskowe, które odbijają światło reflektorów pojazdów, uzupełniając działanie powierzchni fluorescencyjnej.

Warto wiedzieć!

Światło reflektorów samochodowych najpierw trafia w dolną część ciała, tak że elementy odblaskowe na nogach są najlepiej widoczne.

Co oznacza klasa odzieży ostrzegawczej?

W sumie odzież ostrzegawcza jest podzielona na trzy klasy (przy czym klasa 3 oznacza największą widoczność), które opierają się na powierzchni fluorescencyjnej i odblaskowej. Poniżej znajduje się skrótowy przegląd wszystkich klas.

Klasa 1: Powierzchnia fluorescencyjna: co najmniej 0,14 m. Powierzchnia odblaskowa: co najmniej 0,10 m.
Klasa 2: Powierzchnia fluorescencyjna: co najmniej 0,50 m. Powierzchnia odblaskowa: co najmniej 0,13 m.
Klasa 3: Powierzchnia fluorescencyjna: co najmniej 0,80 m. Powierzchnia odblaskowa: co najmniej 0,20 m.

Jakie istnieją przepisy dotyczące odzieży ostrzegawczej w miejscu pracy?

Odzież ostrzegawczą należy zawsze stosować w miejscu pracy, gdzie występuje jakaś forma ruchu pojazdów. Również osoby odwiedzające miejsce pracy powinny mieć na sobie odzież ostrzegawczą.

Jakie akcesoria sprawią, że będę lepiej widoczny w ciemności?

Pełna odzież ostrzegawcza to nie jedyny sposób na zwiększenie widoczności po zmroku. Dobra widoczność jest ważna niezależnie od sytuacji, dlatego zadbaj o nią, gdy wybierasz się na trening, spacer, przejażdżkę rowerem czy gdy pozwalasz dzieciom bawić się po zmroku. Najważniejsze są elementy odblaskowe. Sprawdzą się zarówno tradycyjne odblaski, jak i opaski odblaskowe do noszenia na ręce czy nodze. Dobrym pomysłem jest też założenie kamizelki odblaskowej, która zapewni Ci bardzo dobrą widoczność.

35 produktów