• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 30 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Oświetlenie wewnętrzne: jakie oświetlenie do łazienki, kuchni i salonu

Odpowiednie oświetlenie poprawia komfort życia 

Dom to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Przyrządzamy posiłki w kuchni, zapraszamy znajomych do salonu, odpoczywamy w sypialni czy przechodzimy korytarzem. Odpowiednie oświetlenie sprawi, że Twój dom będzie miejscem, w którym będzie przyjemnie przebywać. Dzięki naszym gotowym poradom i korzystnym cenowo produktom urządzanie pomieszczeń będzie czystą przyjemnością.


 

W korytarzu często wita się gości, ubiera lub przegląda w lustrze. Dlatego warto zaplanować go praktycznie i wyposażyć w źródło intensywnego światła. Do tego celu dobrze nadaje się oświetlenie górne z mocną lampą. Lampy punktowe będą odpowiednie do oświetlenia konkretnych punktów w pomieszczeniu, np. odzieży, lustra lub tablicy z informacjami.

 

 

 

Pokój dzienny zwykle służy do wielu czynności, począwszy od zabawy, przez oglądanie telewizji czy relaks przy książce, aż po spotkania w towarzystwie przyjaciół i bliskich. Zastanów się, co gdzie się dzieje. W miejscu, gdzie czytasz, warto zamontować światło punktowe, a za telewizorem podświetlenie. Oświetl powierzchnie, które chcesz zaakcentować. Pamiętaj jednak, że zbyt mocno oświetlony salon może wydawać się surowy i zimny. Na pewno coś wybierzesz – mamy oprawy do zainstalowania od podłogi aż po sufit.

 

 

 

W kuchni zwykle sporo się dzieje, wszak to tam codziennie przygotowuje się i spożywa posiłki. Duża część życia rodzinnego odbywa się właśnie w kuchni, stąd warto ją dobrze oświetlić. Nad blatami roboczymi sprawdzą się na przykład świetlówki, tablice oświetleniowe lub lampy punktowe. Nad stół jadalniany wybierz jedną z naszych lamp sufitowych, która powinna pasować do stołu. Nad wąskim i niewielkim stołem korzystniej wyglądać będzie mała lampa. Do większych stołów zwykle lepiej pasuje żyrandol z kilkoma źródłami światła niż jedna duża lampa, gdyż wariant pierwszy daje więcej światła. Pamiętaj, że abażur powinien być przeciwodblaskowy.

 

 

 

Również przed wyborem oświetlenia w sypialni dobrze jest przemyśleć funkcję tego pomieszczenia. Lampki ścienne to sypialniany klasyk. Ważne, aby umieścić je w dobrym miejscu, jeśli chcesz przy nich czytać. Poza tym powinny mieć porządny abażur z osłoną przeciwodblaskową, aby nie raziły w oczy. Lampy sufitowe powinny dawać dobre światło w garderobie – tam zazwyczaj jest dość ciemno. Uzupełnij je odpowiednim oświetleniem garderoby.

 

 


Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?
W Jula kupisz mnóstwo produktów, dzięki którym rozjaśnisz ponure wieczory. Nasza oferta została wzbogacona o nowości, m.in. asortyment oświetlenia roboczego, łańcuchy świetlne

Gdy nadejdzie czas na kupno nowych lamp, trzeba pomyśleć, jakiego kształtu lampa będzie najwłaściwsza i jakie powinna mieć właściwości ze względu na zastosowanie. Skorzystaj z poniższych wskazówek.

Strumień świetlny podaje się w lumenach. Do pracy, czytania lub przygotowywania jedzenia wskazane jest źródło światła o mocy 470–1000 lumenów. Gdy chce się stworzyć nastrojowy klimat w pomieszczeniu, zwykle wystarczy 50–350 lumenów.

 

 

Temperaturę barwową mierzy się w kelwinach (K) – im wyższa wartość, tym zimniejsza barwa. Jeśli potrzebne jest ostrzejsze światło, prawdopodobnie odpowiednia wartość będzie mieścić się w zakresie 2700–4000 K. Bardziej klimatyczne oświetlenie wymaga cieplejszej barwy światła, ok. 2500 K.

 

 

Gwint jest istotny, jeśli trzeba dopasować oświetlenie do wcześniej używanych opraw. Standardowe rozmiary to E14 i E27 – cyfry oznaczają średnicę podaną w milimetrach.

 

Kształt oświetlenia może decydować o tym, czy dany abażur będzie do niego pasować. Poza tym od kształtu zależy sposób rozproszenia światła. Źródła światła w kształcie świecy imitują płomień ognia, rzucając światło w górę, co dobrze sprawdza się przy lampach ozdobnych, a kuliste rozpraszają światło wokół. Reflektory są z kolei doskonałe do lamp punktowych, które mają oświetlać konkretne miejsca w pomieszczeniu.

 


Lampa energooszczędna, halogenowa czy LED?
Od 2012 roku w UE nie wolno sprzedawać zwykłych żarówek. Nowe źródła światła są tańsze w dłuższej eksploatacji. Zużywają mniej prądu i są trwalsze – przyjazne nie tylko naszym portfelom, lecz także środowisku.

 

Żarówki energooszczędne to produkt, który postanowiliśmy wycofać z asortymentu, między innymi dlatego, że potrzeba dość dużo czasu, zanim rozgrzeją się na tyle, by świecić pełną mocą. Przede wszystkim zawierają jednak rtęć i w momencie wyrzucenia trzeba je traktować jak odpady niebezpieczne.

 

 

Żarówki halogenowe można przyciemnić za pomocą regulatora światła i mają przyjemną barwę. Nagrzewają się, a zarazem dobrze znoszą wysoką temperaturę. Należy jednak pamiętać, aby umieszczać je we właściwym miejscu, aby nie spowodować zagrożenia pożarem.

 

 

Lampy LED mają wiele zalet. Nie nagrzewają się i są bardzo wydajne. Do tego dobrze znoszą niską temperaturę. Ostatnimi czasy diody LED są bardzo popularne. Ceny spadły, a oferta jest coraz szersza. Ciesz się pełnią światła jesienią dzięki energooszczędnemu i wytrzymałemu oświetleniu. Oświetl swój dom LED-ami!