• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Jak zrobić pasy na ścianie

Jak zrobic pasy na scianie

Pasy na ścianie i wzory z taśmy malarskiej – jak to zrobić?

Paski na ścianie to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej efektownych wzorów, które możesz wykorzystać do przearanżowania swojego mieszkania. Ten uniwersalny deseń pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Współgra z wieloma stylami – skandynawskim, angielskim, glamour, art déco czy pop art, więc łatwo można go wkomponować w już istniejącą aranżację.

Niezależnie, czy chcesz wykorzystać wzór tylko jako akcent na jednej ścianie, czy może pomalować w paski cały pokój, masz spore pole do popisu. Pasy mogą być pionowe, poziome, grube, drobne lub skośne, a zestawienie kolorów ogranicza tylko twoja wyobraźnia. Możesz też pokusić się o bardziej skomplikowane wzory jak krata, zygzaki, czy szachownica.

Co najważniejsze – wszystko możesz zrobić samodzielnie, bez pomocy fachowca. Skorzystaj z kilku prostych zasad, a uzyskasz idealnie równe pasy, które będą się pięknie prezentować w twoim mieszaniu.

 

Malowanie ścian we wzory geometryczne – jaka taśma malarska i inne akcesoria

Do stworzenia idealnych pasków na ścianie nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych narzędzi malarskich, czy szablonów. Poza farbą, podkładem i wałkiem lub pędzlem do malowania przyda ci się miarka, poziomica, ołówek oraz taśma malarska, która jest najważniejsza. Jaką więc powinieneś wybrać, aby namalować na ścianie pasy lub inne wzory geometryczne?

Taśma malarska, zwana też maskującą, to rodzaj papierowej taśmy klejącej wykorzystywanej przy remontach i pracach budowlanych. Można ją bezpiecznie przykleić do ściany. Rolka zwykle zawiera od 50 do 75 metrów materiału. Może mieć szerokość od 19 do 50 mm.

Występuje też w różnych kolorach. Najczęściej żółtym bądź niebieskim. Z pozoru wydaje się to nieistotne, jednak oznaczenia kolorystyczne pomogą dobrać ci odpowiedni produkt, do rodzaju pracy, jaką zamierzasz wykonać.

Żółta taśma przeznaczona jest do jak najszybszego zdjęcia ze ściany. Nadaje się do malowania pasów i innych wzorów, ale jeśli przytrzymasz ją na powierzchni zbyt długo, może zostawiać brzydkie ślady kleju lub być trudniejsza do odlepienia. 

Żółte taśmy bywają też jaśniejsze bądź ciemniejsze. Te pierwsze mają zwykle mocniejszy klej, co ułatwia zrobienie precyzyjnych wzorów, ale tworzy większe ryzyko pozostawienia zabrudzeń. Drugie z kolei lepią się znacznie słabiej. Pracując z nimi, trzeba sprawdzać, czy przykleiły się dokładnie. Mogą podciekać, czego rezultatem będą rozmazane i nierówne krawędzie pasków, ale na pewno nie uszkodzą ściany ani nie pozostawią plam.

Niebieskie rolki mają zwiększoną odporność na promieniowanie UV. Stosuje się je zarówno we wnętrzach, jak i malując zewnętrzne ściany budynków. Także tam, gdzie maskowanie jest potrzebne na dłużej (np. przy nakładaniu kilku warstw farby). Taśma tego typu nie zostawia śladów kleju. 

Możesz spotkać też specjalne elastyczne taśmy do krzywizn, pozwalające malować po nierównych powierzchniach i taśmy typu Low Tack, przeznaczone do naklejania na delikatne lub osłabione powierzchnie. Te ostanie nadają się do malowania wzorów na tapetach.

 

Pasy na ścianie – jakiej szerokości i jak je wyznaczyć

By poziome pasy wyglądały na ścianie dobrze, muszą się wyraźnie odcinać od podłogi i sufitu. Dlatego ich ilość powinna być zawsze nieparzysta, a kolory zaplanowane tak, by jaśniejszy stykał się z podłogą, a ciemniejszy wypadał tuż przy suficie. 

Aby dowiedzieć się, jakiej grubości powinny być pasy, zmierz wysokość ściany. Od pomiaru odejmij szerokość listwy podłogowej, a jeśli planujesz położenie nowych paneli lub parkietu, również grubość klepki. Następnie podziel otrzymany wynik przez wybraną, nieparzystą liczbę pasów. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę wymiarów listwy i wysokości parkietu, później przykryjesz nimi część namalowanego dolnego pasa i będzie on wyglądał tak, jakby był wyraźnie węższy od pozostałych, co zaburzy całą kompozycję.

Z pionowymi pasami jest nieco inaczej. Tu liczy się symetria, dlatego szerokość ściany powinieneś podzielić przez parzystą liczbę pasów. Dzięki temu na obu brzegach pojawi się ten sam kolor. W rezultacie wzór będzie wyglądać harmonijnie, a meble będą ładnie prezentować się na jego tle.

 

Jak namalować pasy na ścianie 

Po dokonaniu pomiarów możesz przygotować ścianę do malowania. Najpierw narysuj linie pomocnicze, które wyznaczą pasy i pokierują cię w dalszej pracy. Możesz też skorzystać z prostego triku. Wystarczy, że oznaczysz ołówkiem początek i koniec każdej linii pomocniczej po obu stronach ściany i połączysz je ze sobą długim, naprężonym sznurkiem. Możesz go bezpiecznie przykleić do ściany za pomocą plastycznej masy mocującej. Wyznaczysz w ten sposób prostą, wzdłuż której później będziesz mógł przykleić taśmę. Sposób ten sprawdzi się zarówno podczas malowania pasów pionowych, jak i poziomych.

By upewnić się, czy linie pomocnicze są do siebie równoległe, przyda ci się poziomica. Pracując z graficznymi wzorami, musisz być bardzo uważny i dokładny. Nawet niewielki błąd może się później okazać bardzo widoczny.

Po dokonaniu oznaczeń przychodzi pora na taśmę malarską. Przyklej ją wzdłuż narysowanych linii (lub sznurka). Pamiętaj, malujesz tylko jeden kolor pasów na raz, więc taśma powinna być przyklejona na zmianę, raz przed linią pomocniczą i raz za nią. Upewnij się też, że taśma nigdzie nie odstaje i odpowiednio przylega do ściany. Nie chcesz przecież, by wzór wyszedł krzywo lub pojawiły się jakieś zacieki.

Teraz możesz już zacząć malować pasy. Jeśli mają być wąskie – użyj pędzla. Będzie idealny do precyzyjnej pracy. Do szerokich pasów lepszy i wygodniejszy będzie wałek. Znacznie przyspieszy malowanie.

To ważne, byś malował dość szybko. Farba powinna być jeszcze nieco wilgotna, gdy zaczniesz zrywać taśmę maskującą. Jeśli wyschnie całkowicie, może się ukruszyć i w rezultacie pasy będą miały nierówne krawędzie. Dobrym sposobem jest zrywanie taśmy po każdym namalowanym pasie. Wtedy nie tylko zapobiegniesz uszkodzeniom, ale również od razu będziesz widzieć rezultaty.

 

Inne wzory na ścianę z taśmy malarskiej

Taśmę malarską możesz też wykorzystać do stworzenia innych graficznych wzorów. Najprostszym w wykonaniu jest szachownica. Zarówno dwukolorowa, jak i wielobarwna będzie świetnie prezentować się na ścianie akcentowej.

Pracę nad wzorem rozpocznij od podzielenia ściany na równe, prostokątne lub kwadratowe pola. Przyda się do tego długa linijka lub miarka. Narysuj siatkę pomocniczą ołówkiem i oklej taśmą malarską pola, na które nałożysz farbę na początku. Warto podzielić taśmę na mniejsze fragmenty. Wtedy będzie można odkleić każdy pasek zaraz po zamalowaniu prostokąta.

Pamiętaj, maluj tylko jeden kolor szachownicy na raz i przed zabezpieczeniem kolejnych pól taśmą maskującą, upewnij się, że wcześniej położona farba, już wyschła. 

Innym dość prostym wzorem są kraty. Wymagają jedynie namalowania pionowych i poziomych pasów, tak by się przecinały. Jeśli chcesz, by krata była nieregularna lub bardziej skomplikowana, rozrysuj najpierw projekt na kartce. To pozwoli uniknąć pomyłek. Zaznaczając linie pomocnicze na ścianie, możesz skorzystać z triku ze sznurkiem. Przyspieszy to twoją pracę.

Dużo bardziej skomplikowane są wzory typu zygzak i chevron. Przy deseniach w tym stylu błędy i asymetria bardzo rzucają się w oczy, dlatego musisz być naprawdę dokładny. Wykonaj precyzyjną siatkę pomocniczą. Najpierw podziel ścianę na parzystą ilość równych kwadratów lub prostokątów. Następnie, w każdym kwadracie narysuj przekątną, tak aby powstałe linie tworzyły zygzak. Naklej taśmę maskująca wzdłuż przekątnych. Możesz użyć elastycznej taśmy do krzywizn. Łatwiej się nią manipuluje i nie trzeba dzielić jej na mniejsze części.

 

Pasy na ścianie – inspiracje z różnych stylów 

Nie musisz inwestować dużych pieniędzy w remont, by uzyskać ciekawy efekt i odświeżyć aranżację wnętrza. Ściana w graficzne wzory może być też bardzo przydatna przy maskowaniu wszelkich niedoskonałości pokoju. Niski sufit, nieco krzywe ściany, mała klaustrofobiczna przestrzeń – te problemy można łatwo rozwiązać, stosując konkretny deseń.

Jeśli remontowane pomieszczenie jest wąskie i mało przestronne, użyj poziomych pasów. Możesz pomalować w ten sposób cały pokój, ale odpowiedni efekt osiągniesz też, nanosząc wzór na jedną ścianę, najlepiej tę najdłuższą. Takie rozwiązanie sprawdzi się w ciasnych przedpokojach, korytarzach i wąskich pokojach dziennych. By jeszcze bardziej powiększyć optycznie pomieszczenie, wykorzystaj lustra. Oczywiście również w układzie poziomym. Pamiętaj, że im węższe i drobniejsze będą poziome pasy na ścianie, tym przestrzeń będzie się wydawała szersza. Wzór ten nie nadaje się jednak do mieszkań o krzywych ścianach. Może podkreślać i uwydatniać wady konstrukcyjne.

Pasy w układzie poziomym doskonale prezentują się we wnętrzach nawiązujących do odważnego art deco. Nadadzą stylu także aranżacjom klasycznym i w stylizowanym na vintage. Jako delikatny detal z pewnością ożywią mieszkania w stylu skandynawskim, nie odbierając im przy tym uroku ani świeżości. Nie zakłócą czystej formy, a jedynie dodadzą pomieszczeniu głębi.

Z kolei stosując wertykalne wzory, podwyższamy pomieszczenie. Są one doskonałym rozwiązaniem do mieszkań o niskich sufitach oraz poddaszy i podpiwniczeń. Podobnie jak w przypadku pasów poziomych, efekt powiększenia wnętrza będzie tym bardziej widoczny, im węższe i drobniejsze będą wzory. Pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze wyższe, jeśli zestawisz ze sobą mocno kontrastujące kolory – jeden bardzo jasny, drugi ciemny. 

Deseń ukryje też krzywo postawione ściany. Może być jednak zdradliwy – przy zastosowaniu małego, wielokolorowego wzoru na wszystkich ścianach pomieszczenia, efekt może przytłaczać. Jednak wykorzystany z umiarem, powinien zadziałać na korzyść mieszania, wydłużyć ściany i nadać wnętrzu ekskluzywnego wyglądu oraz sprawić, że pomieszczenia wydadzą ci się bardziej przestronne i otwarte. Przykładowo, klasyczny, pionowy, czarno-biały deseń z łatwością zmieni twoją nudną sypialnię w buduar w stylu glamour, a wąskie, pionowe paski w przytłumionych odcieniach beżu lub brązu w połączeniu z meblami w kolorze naturalnego drewna zmienią zwykły pokój z biurkiem w elegancki gabinet w stylu angielskim. Taki wzór idealnie sprawdzi się też w tradycyjnie umeblowanych salonach.

Biało-niebieskie pasy możesz wykorzystać w jasnej kuchni lub salonie z białymi meblami. Nada to pomieszczeniu charakteru stylu greckiego i jeszcze bardziej otworzy i optycznie powiększy pomieszczenie. Będzie przywodziło przyjemne, wakacyjne skojarzenia. 

Paski oraz idealnie pasują też do szalonych i kolorowych aranżacji pop art. Możesz zaszaleć, malując wzór po skosie lub tworząc iluzję optyczną w korytarzu. Warto też połączyć prążki z kropkami, by uzyskać specyficzny, komiksowy efekt. Tworząc popartowe wnętrze, możesz wykorzystać też inne geometryczne wzory. Zygzaki i szachownice świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, szczególnie w pokojach dziecięcych, którym dodadzą luzu i radości. W salonie, kuchni lub pokoju dziennym możesz je wykorzystać jako akcent kolorystyczny na jednej ścianie. Dzięki zygzakom uzyskasz wrażenie poszerzenia pomieszczenia. Szachownica z kolei nie tylko optycznie powiększy, ale i podwyższy pokój.

Wzór typu chevron jest lżejszy, więc doskonale będzie prezentował się w sypialni. Dzięki niemu pokój nabierze głębi i romantycznego charakteru. 

Oczywiście nie musisz nawiązywać, do konkretnego stylu. Eklektyzm też jest modny. Po pomalowaniu ściany w graficzny wzór zainwestuj w kilka nowych dodatków, które kolorem i wzorem nawiążą do ściany w tle, a pokój od razu zyska nową świeżość. Wnętrze ożywi się i będzie wyglądało na bardziej dopracowane, jeśli wybrany motyw graficzny będzie powtarzał się w detalach takich jak poszewki na poduszki, zasłony, czy drobne bibeloty.

Jak zrobic pasy na scianie