

Przewodnik po pędzlach i ich zastosowaniach
Który pędzel będzie odpowiedni do planowanej pracy? Na rynku jest wiele pędzli w wielu rozmiarach, przeznaczonych do konkretnych prac malarskich. Typ pędzla dobiera się pod kątem tego, co planujesz pomalować. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy poniższy przewodnik po rodzajach pędzli.

Pędzel kątowy
Chcesz pomalować narożniki i trudno dostępne powierzchnie? Pędzel kątowy jest doskonały do tego rodzaju zadań. Nadaje się do malowania ścian, sufitu, podłogi, elewacji i tarasu. Kąt nachylenia pędzla umożliwia dokładniejsze malowanie, a ponadto pędzel jest lepszy dla Twojego ciała, ponieważ nie nadwyręża nadgarstków i ramion w podobny sposób.

Pędzel do lakieru
Pędzlem do lakieru pomalujesz zarówno drzwi, jak i niewielkie elementy drewniane. Do większych powierzchni wybierz płaski pędzel do lakieru, a jeśli zależy Ci na większej precyzji, zdecyduj się na pędzel ukośny. Im mniejszą powierzchnię chcesz pomalować, tym węższy powinien być pędzel. Do większych powierzchni użyj szerszego pędzla.

Pędzel okrągły
Wąski pędzel o okrągłym zakończeniu. Świetny do malowania szczeblin.

Pędzel owalny
Do okien, drzwi i elementów drewnianych. Pędzel owalny zapewnia idealną precyzję każdego pociągnięcia. Ogromną zaletą pędzla owalnego jest nabieranie dużej ilości farby.

Pędzel angielski płaski
Przeznaczony do elewacji domów. Dobry pędzel angielski płaski musi być wytrzymały, a po zanurzeniu w puszce powinien nabierać dużo farby. Masz elewację w stylu skandynawskim? W takim wypadku odpowiedni będzie dla Ciebie pędzel angielski płaski.

Wałek malarski
Jeśli chcesz pomalować dużą powierzchnię, przydatny będzie wałek malarski zapewniający równe i gładkie malowanie. Szczególnie wygodny jest wałek malarski na trzonku. Możesz wybierać między wałkami z krótszym lub dłuższym włosiem i tym samym zdecydować o rodzaju malowanej powierzchni (krótkie włosie zapewnia gładką powierzchnię, a dłuższe wyraźną strukturę).
Który rodzaj pędzla wybierzesz?
Konserwacja pędzla
Malowanie skończone? Zadbaj o pędzel, by mógł Ci dłużej służyć. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
1. Chcesz kontynuować malowanie następnego dnia? Oczyść dokładnie pędzle. Zanurz je w farbie, owiń w folię i umieść w szczelnej plastikowej torebce. Oklej trzonki pędzli taśmą oznaczającą i przechowuj w suchym miejscu do dwóch dni.
2. Po skończonym malowaniu należy wyczyścić pędzle i wałki malarskie. Zacznij od tego, by jak najwięcej farby z przyborów malarskich zgarnąć z powrotem do puszki z farbą.
3. Po malowaniu farbą wodną możesz włożyć pędzle i wałki do ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń i pozostawić je tam na kilka godzin. Po tym czasie opłucz pędzle i wałki, a następnie osusz czystą szmatką i przechowuj w suchym miejscu.
4. Wodę i naczynie, w którym czyszczono pędzle, należy oddać do najbliższego punktu utylizacji odpadów lub do punktu zbiórki odpadów, który przyjmuje odpady niebezpieczne. Więcej informacji znajdziesz na stronie gminy. Nie wylewaj do kanalizacji wody po myciu pędzli.
5. W przypadku malowania farbami na bazie rozpuszczalnika wlej niewielką ilość rozpuszczalnika do puszki i oczyść pędzle o ściany puszki. Namaczaj pędzle przez kilka godzin, a następnie osusz czystą szmatką i przechowuj w suchym miejscu.
6. Nie wylewaj rozpuszczalnika do kanalizacji. Po oczyszczeniu pędzli przykryj puszkę pokrywą i odstaw na dobę. Kiedy farba opadnie na dno puszki, możesz przelać rozpuszczalnik z powrotem do butelki.
7. Otwory w pędzlach zwróciły Twoją uwagę? Umożliwiają one zawieszenie pędzla na gwoździu. W ten sposób wyschnie przed następnym malowaniem.