

Ścinanie drzew – zadbaj o pilarkę
Kiedy chcesz ściąć drzewo, pilarka łańcuchowa doskonale się sprawdzi. Bez względu na to, czy planujesz ścinanie drzew w lesie czy pracę w ogrodzie, ważne jest wybranie pilarki, która wydajnością i długością ostrza sprosta Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, aby używając smarów i olejów konserwować pilarkę, a gdy jest to konieczne, kupić nowy łańcuch i ostrze – wymiana mocno zużytej pilarki może zrobić naprawdę dużą różnicę.




Wskazówki dotyczące cięcia drewna
Tradycyjne pilarki do drewna opałowego
Tnij kłody na wybraną długość
Upewnij się, że wiesz jak wygląda Twój piecyk, kominek lub kocioł na drewno. Tnij kłody na długość, która odpowiada wymiarom Twojego paleniska. Zazwyczaj wynosi ona ok. 25–50 cm.
Kozioł do piłowania z metalu przeznaczony do cięcia drewna pilarką łańcuchową
Jeśli wydaje Ci się, że bardziej niż tradycyjna pilarka przyda Ci się pilarka łańcuchowa, pomyśl o zaopatrzeniu się w porządnego kozła do piłowania. Dostępne są też prostsze warianty oraz modele z mocowaniem na pilarkę.
Stosuj środki ochrony indywidualnej
Urządzenia wytwarzają hałas, tarcze szybko się obracają, a wióry unoszą się w powietrzu. Bez względu na to, jaką metodę cięcia wybierzesz, bardzo ważne jest, by pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie. Rękawiczki, nauszniki i okulary ochronne to konieczność przy tego typu pracy.

Bezpieczną pracę zapewnią środki ochrony indywidualnej marki Oregon.
Bezpieczeństwo, sprawność i wygoda użytkowania to ważne elementy podczas pracy w lesie czy przy obróbce drewna. Oregon to znana marka i jeden z największych ekspertów w tej dziedzinie. W multimarketach Jula znajdziesz środki ochrony indywidualnej oraz odzież roboczą tej marki, produkty specjalnie przeznaczone do pracy z pilarką.
O czym należy pamiętać podczas łupania drewna
Gdy masz już z grubsza pocięte klocki, czas przejść do łupania. Możesz do tego użyć zwykłej siekiery lub łuparki. Ta druga będzie szczególnie przydatna, jeśli planujesz łupanie większej ilości drewna i jeśli Twoim głównym źródłem ciepła jest piecyk. Dzięki niej praca będzie szybsza i mniej męcząca.
Łup drewno od razu po cięciu
Drewno najlepiej jest łupać tuż po pocięciu, ponieważ łupanie jest łatwiejsze, gdy drewno jest nadal surowe, a nie na wpół suche, włókniste i łykowate.
Pamiętaj o długości łupania
Pamiętaj, że łuparki mają różną maksymalną długość łupania. Innymi słowy należy się upewnić, czy klocki, które chcesz ciąć, nie przekraczają parametrów łuparki.
Suszenie i przechowywanie drewna

Suche drewno ma większą wartość opałową.
Zanim rozpalisz drewnem w piecyku czy kotle, musisz je wysuszyć. Świeżo ścięte drewno, czyli surowe drewno, zawiera tylko 50% masy suchej, podczas gdy dobre drewno opałowe ma jej ok. 80%. Aby uzyskać wyższą wartość opałową, należy najpierw wysuszyć drewno.

Powietrze – kluczowy element procesu suszenia
Drewno można łatwo wysuszyć i przechowywać w szopie, ale równie dobrze można to zrobić na zewnątrz. Niezależnie od miejsca, które wybierzesz, ważne jest, aby drewno miało dostęp do świeżego powietrza i w miarę możliwości leżało w przewiewnym miejscu. Jeśli przechowujesz i suszysz drewno na zewnątrz, możesz zbudować prostą konstrukcję z dachem lub przykryć drewno plandeką. Używając plandeki miej na uwadze, by umożliwić przepływ powietrza, inaczej warunki będą sprzyjać powstawaniu wilgoci.

Nie kładź drewna bezpośrednio na ziemi
Nie układaj pociętego drewna na ziemi. Zadbaj o to, by ustawiać je na stelażu lub podwyższeniu innego typu. Dzięki temu drewno nie będzie dotykać wilgotnej ziemi i proces suszenia skróci się, a jednocześnie zapobiegniesz wytwarzaniu wilgoci i tworzeniu pleśni. Najlepiej będzie, jeśli dolną warstwę drewna ułożysz korą do dołu.
Palenie w piecu

