

Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka – przewodnik
Pierwsze doświadczenia z jazdą na rowerze to chwile mocno zapadające w pamięć. Umiejętności zdobyte na pierwszym rowerku dają podstawy do późniejszej jazdy rowerem dwukołowym, na którym dziecko tak często dojeżdża do szkoły, na zajęcia dodatkowe i używa go do jazdy rekreacyjnej. Sprawdź, jak dobrać rozmiar roweru w zależności od wieku i wzrostu dziecka.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru dziecięcego
Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru dziecięcego nie zawsze jest prosty. Jula ma w swojej ofercie modele i rozmiary rowerów odpowiednie do każdego wieku i wzrostu. Zapoznaj się ze wskazówkami ułatwiającymi dobór roweru zarówno dla malucha, jak i dla nastolatka.
12" | 3–5 lat lub 90–110 cm
Pierwszy rowerek dla dziecka, które jest gotowe przesiąść się na rower dwukołowy z biegowego. Te rowery mają jedną przerzutkę i zostały opracowane z myślą o bezpieczeństwie przedszkolaka, dlatego są wyposażone w kółka boczne, hamulec nożny i ręczny.
16" | 4–7 lat lub 105–120 cm
Rower dwukołowy dla dzieci, które zaczynają jeździć bez kółek bocznych. Rowery tego typu mają jedną przerzutkę, hamulec nożny, hamulec ręczny i kółka boczne, które można odkręcić, gdy dziecko jest gotowe do jazdy na dwóch kółkach.
20" | 6–9 lat lub 105–120 cm
W segmencie 20” znajdują się klasyczne modele z trzema przerzutkami oraz rowery górskie do jazdy po nieco trudniejszym podłożu.
24" | 8–11 lat lub 125–145 cm
Również w segmencie 24” można znaleźć zarówno modele klasyczne, jak i rowery górskie, które mają bardziej zaawansowany system przerzutek niż rowery w segmencie niżej. Cechą wspólną rowerów z obu segmentów jest to, że idealnie sprawdzają się jako codzienny środek transportu, np. do dojazdów do szkoły, a także do jazdy rekreacyjnej.
26" | 10 lat i więcej lub 145–160 cm
Rowery 26” to często ostatni model, z którego korzysta młodzież, zanim przesiądzie się na rower pełnowymiarowy. W tej kategorii dominują różne modele rowerów górskich.
Znajdź rower odpowiedni dla Twojego dziecka

- Amortyzowany widelec przedni
- 21 biegów – Shimano Tourney TZ
- Hamulce typu V z przodu i z tyłu

- 21 biegi – Shimano Tourney TZ
- Amortyzowany widelec przedni
- Dwuwarstwowe felgi aluminiowe

- Amortyzowany widelec przedni
- 21 biegów – Shimano Tourney TZ
- Hamulce typu V z przodu i z tyłu

- Amortyzowany widelec przedni
- 3 biegi Shimano Nexus
- Hamulec nożny z tyłu

- Kółka boczne
- Jednobiegowy
- Hamulec nożny i ręczny

- Amortyzowany widelec przedni
- 21 biegów – Shimano Tourney TZ
- Hamulce typu V z przodu i z tyłu

- Kółka boczne
- Jednobiegowy
- Hamulec nożny i ręczny

- Z hamulcem nożnym z tyłu oraz hamulcem typu V z przodu
- Kompletnie wyposażony
- Jednobiegowy

- Kompletnie wyposażony
- Jednobiegowy
- Hamulec ręczny i nożny

- 3-biegowa przerzutka Shimano
- Hamulec typu V z przodu, hamulec nożny z tyłu
- Stalowa rama
Ważne akcesoria rowerowe zwiększające bezpieczeństwo

Wybierz kask w odpowiednim rozmiarze
Dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku ma kluczowe znaczenie w kontekście spełniania jego funkcji. Aby określić rozmiar, należy zmierzyć obwód głowy w największym miejscu. Jeśli nie masz centymetra krawieckiego, możesz równie dobrze użyć np. sznurka, a potem zmierzyć jego długość miarką lub linijką.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo po zmroku – zaopatrz się w lampki i odblaski
Podczas jazdy rowerem po zmroku zgodnie z prawem należy używać oświetlenia i odblasków. Z tyłu rower powinien mieć czerwoną lampkę widoczną z daleka, a z przodu reflektor świecący białym lub żółtym światłem. Poza tym z tyłu powinien mieć czerwony odblask, z przodu biały odblask, a z boku biały lub pomarańczowy. Nie zapomnij odpowiednio wyposażyć roweru w lampki i odblaski, aby móc bezpiecznie jeździć po zmroku.


Zabezpiecz rower przed kradzieżą
Jeśli jeździsz rowerem do szkoły, sklepu lub w inne miejsce, gdzie zostawiasz go bez nadzoru, warto nabyć odpowiednie zabezpieczenie. Wówczas rower będzie bezpiecznie czekał na Ciebie, a ryzyko kradzieży zmaleje.