• Darmowa dostawa do multimarketu
  • 60 dni na zwrot
  • 15.000 produktów do wyboru

Ścieżki w ogrodzie – jak i z czego zrobić?

ścieżka ogrodowa z kamieni

Alejki w ogrodzie nie tylko łączą z sobą różne punkty działki, ale pełnią również funkcję dekoracyjną i dzielą przestrzeń na mniejsze sektory. Odpowiednio wytyczone pozwalają na dobrą organizację terenu przed domem i wyeksponowanie jego atutów. Mogą podkreślić zasadzoną roślinność i styl budynku. Sprawdź, jak ścieżki ogrodowe z kamienia, drewna, żwiru, betonu, otoczaków lub cegły mogą zmienić charakter twojego ogrodu. Które materiały są najwytrzymalsze i najbardziej praktyczne? Jak własnoręcznie zrobić alejkę w ogrodzie?

 

Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie?

Odpowiednio wytyczając ścieżki i alejki, nie tylko łatwiej połączysz ze sobą wszystkie strefy w ogrodzie (tak, by domownicy mogli szybko przejść z punktu A do punktu B), ale również wydzielisz sektory i lepiej zorganizujesz przydomową przestrzeń. Planując rozkład chodników, rozrysuj sobie plan ogrodu. Zaznacz wszystkie sekcje, drzewa i przybudówki. Zastanów się, gdzie najczęściej będziesz chodził i które miejsca powinny być połączone ze sobą bezpośrednio, a do których można będzie przejść na około. Alejka prowadząca do kącika grillowego lub grządek nie musi być wytyczona przez środek placu. Za to droga do składziku na drewno i węgiel nie powinna być zbyt długa i kręta – zimą będzie ci się spieszyło, by jak najszybciej przynieść je do domu.
Jeśli do tej pory nie miałeś wytyczonych chodników, przyjrzyj się wydeptanym przez domowników trasom i weź je pod uwagę. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Szczególnie dzieci trudno jest przekonać do zmiany nawyków. Późniejsze przeorganizowanie przestrzeni może być kłopotliwe, a wydeptane przestrzenie na trawie też nie wyglądają estetycznie.

Zastanów się też nad ilością ścieżek. Powinna być proporcjonalna do wielkości ogrodu. Pamiętaj, że układając chodnik, zmniejszasz część zielonej przestrzeni. W małym ogrodzie lepiej oszczędnie zaplanować ścieżki. Lepiej zrobić mniej szerszych alejek, niż wprowadzić dużo wąskich tras. By dwie osoby mogły się swobodnie minąć, chodnik powinien mieć co najmniej 120 cm szerokości.

 

Alejki w ogrodzie – jak je dobrze wkomponować?

Gdy wytyczysz najwygodniejszy i najpraktyczniejszy przebieg chodników w ogrodzie, możesz zastanowić się nad samą estetyką alejek. By dobrze wkomponować je w zieloną przestrzeń, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • dotychczasowy lub planowany układ drzew, krzewów i rabat;
  • tempo wzrostu i rozłożystość jaką osiągną pobliskie rośliny;
  • materiały, z jakich jest wykonana elewacja domu, płot, ozdoby ogrodu.

Ponadto ścieżki wyglądają naturalniej, gdy są kręte, a nie przeprowadzone prosto z punktu A do punktu B. Łuki nadadzą ogrodowi delikatniejszego i bardziej dziewiczego charakteru.

Jak rozplanować ścieżki w ogrodzie?

Warto rozplanować alejki tak, by wiły się między ozdobnymi roślinami. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością zakrętów. Chodzenie slalomem na dłuższą metę będzie bardzo niepraktyczne, szczególnie gdy takie ścieżki będą prowadzić w miejsca, do których domownicy chcą dotrzeć jak najszybciej (np. składzik z drewnem, czy plac zabaw dla dzieci).

Jakie rośliny wokół alejki w ogrodzie?

Duże znaczenie ma także rodzaj krzewów wokół chodników. Jeśli jeszcze ich nie posadziłeś, zdecyduj się na rośliny mało rozłożyste. Nie chcesz przecież, by z czasem gałęzie zaczęły zajmować przestrzeń ścieżki, zwężać ją lub tworzyć „tor przeszkód". Oczywiście krzewy ozdobne można przycinać i formować, jednak będzie wymagało to systematycznej pracy. Zastanów się, czy masz na to czas i jak często będziesz mógł to robić. Pozostaw odpowiednio dużą przestrzeń między krzewami a ścieżką.
Jeśli w ogrodzie jest już żywopłot i chciałbyś poprowadzić ścieżki wzdłuż niego – również pamiętaj, by pozostawić pasek wolnej przestrzeni między brzegiem chodnika a miejscem, gdzie rosną krzewy. To samo tyczy się drzew, a szczególnie gatunków płytko ukorzenionych. Z czasem korzenie mogą zacząć wystawać spod ziemi i deformować alejkę.

Chodnik w ogrodzie, a styl budynku

By ścieżki prezentowały się naturalnie, warto dopasować je również do stylu w jakim zbudowany został dom. Wówczas ogród będzie wyglądał jak naturalne przedłużenie domu. Materiały na alejki powinny być spójne z tymi, z których zrobiona jest elewacja. Jeśli jest drewniana, tworząc ścieżki, warto zastosować drewno lub korę. Fasada stylizowana na ceglaną, ceglana lub postarzana będzie dobrze wyglądać w połączeniu z chodnikiem z cegły klinkierowej lub otoczaków. Przy nowoczesnych domach, dobrze jest wybrać kamień, który pomoże zachować czystą i elegancką formę. Warto też zastosować podobną kolorystykę, by uniknąć niespójności i wrażenia bałaganu.

 

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie – jaki materiał?

Ścieżki w ogrodzie powinny być nie tylko estetyczne i spójne ze stylem domu, ale przede wszystkim praktyczne. Warto więc byś wziął pod uwagę trwałość materiału i łatwość w utrzymaniu go w czystości. Zastanów się też, na jak długo chcesz wytyczyć chodniki. Czy ma to być rozwiązanie stałe, czy tylko tymczasowe? Weź pod uwagę, że alejki z niektórych materiałów mogą wymagać specjalnego traktowania i „zabiegów pielęgnacyjnych".

materiały na ścieżki ogrodowe-wady i zalety

 

Alejki w ogrodzie, a ściółka z kory

Usypanie ścieżek z kory pozwala na uzyskanie harmonijnego i naturalnego efektu. Takie podłoże jest mniej trwałe i wymaga dodatkowej pielęgnacji. Nawet specjalna dedykowana do chodników trudno degradowalna kora z czasem będzie ulegać rozkładowi. Weź pod uwagę, że będziesz musiał co jakiś czas ją uzupełniać (przynajmniej raz na sezon). Ponadto problemem może być to, że lekkie elementy często roznoszą się po ogrodzie (nawet jeśli wokół ścieżki zostaną ułożone ograniczniki).

Alejki z kory - gdzie się sprawdzą w ogrodzie?

Nie zaleca się stosowania tego rozwiązania w miejscach często uczęszczanych i na centralnych trasach przechodzących przez ogród. Kora nadaje się za to szczególnie dobrze na:

  • alejki poboczne (dodatkowe szlaki tam, gdzie kończy się kamień lub drewno).
  • w okolicy grządek, (wygodniej niż na kamieniu czy drewnie można na niej przyklęknąć podczas pielenia i sadzenia roślin).

Kora nadaje się w pobliże ogródka także dlatego, że jest naturalnym wrogiem chwastów. Poza tym pozytywnie wpływa na podłoże – reguluje temperaturę gleby i ją użyźnia. Nie powinno się jej jednak stosować w zacienionych częściach terenu, gdyż może butwieć.

Jak ułożyć ścieżki z kory w ogrodzie?

Układanie ścieżki z kory jest bardzo proste i nie wymaga wielu narzędzi. Właściwie potrzebna będzie ci tylko łopata. Wykonaj płytki podkop na całej długości ścieżki (mniej więcej na około 25 cm). Na dno wykopanej ścieżki nasyp warstwę piasku (10-15 cm). Później połóż na nią około 8-10 cm kory. Obłóż alejkę specjalnymi ogranicznikami lub dużymi kamieniami, by nie zmieniła swojego kształtu i nie wychodziła poza wyznaczoną przestrzeń.

 

Ścieżki ogrodowe z belek drewna

Belki drewna są niedrogim materiałem, który łatwo się układa. Pozwalają na uzyskanie naturalnie wyglądających i dobrze komponujących się z roślinnością ścieżek. Co więcej, ładnie się starzeją i po kilku latach zaczynają przypominać stare podkłady kolejowe (tradycyjny materiał używany niegdyś do ogrodowych alejek). Są więc idealne do aranżacji w stylu retro i rustykalnych.

Dlaczego podkłady kolejowe nie nadają się na ścieżki w ogrodzie?

Oryginalne podkłady kolejowe są wprawdzie bardzo trwałe, łatwe do zakupienia i tanie, ale lepiej nie stosować ich w ogrodzie. Są bowiem trujące ze względu na silnie toksyczny (i dla ludzi i dla roślinności) lakier, którym je pokrywano. Mogą być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Zwykłe drewno nie odbiega znacznie trwałością od podkładów kolejowych. Jeśli zostanie odpowiednio polakierowane i zabezpieczone przed wilgocią, posłuży na długie lata. Pamiętaj tylko, by deski polakierować z obu stron przed ułożeniem.

 

Alejki z pieńków w ogrodzie

Ciekawym materiałem na alejkę ogrodową są plastry drewna. Dzięki nim można uzyskać naprawdę oryginalny i elegancki efekt. Taka alejka będzie wymagała jednak sporo pracy. Materiał również nie należy do tanich.

Jak wybrać drewno?

Pieńki drewna sosnowego, akacjowego lub gatunków egzotycznych możesz kupić w tartaku. By dodatkowo ułatwić sobie układanie alejki, wybierz drzewo o większym przekroju. Wówczas praca pójdzie znacznie szybciej, gdyż nie trzeba będzie dopasowywać małych elementów.

W tartaku możesz dodatkowo dopłacić za pocięcie drewna na odpowiednią grubość (10 cm). Jeśli masz odpowiednie narzędzia (piłę ręczną, mechaniczną lub tarczową), możesz też samemu odciąć krążki. Ważne by były one jednakowej grubości, wówczas ścieżka nie będzie miała wybojów.

Impregnowanie drewna

Pocięte okrąglaki przed położeniem trzeba oczywiście zaimpregnować. Wybierz preparat bezpieczny dla środowiska. Zwykłe lakiery mogą powodować choroby roślinności ogrodowej. Najskuteczniejszym sposobem impregnacji jest nasączenie lakierem pod ciśnieniem (taką usługę również oferują niektóre tartaki). Oczywiście plastry możesz też pomalować samemu płaskim pędzlem do lakieru.

Jak ułożyć ścieżki ogrodowe z pieńków?

Jak ułożyć ścieżkę, by nie zapadała się i wyglądała estetycznie? Przede wszystkim musisz wykopać płytki rów na całej trasie alejki. Następnie na spód powinieneś położyć warstwę grubego żwiru (około 10 cm) i podsypać go dodatkowymi 3-5 cm piasku. Dopiero po tych przygotowaniach będziesz mógł ułożyć drewniane klocki. Szczeliny powstałe między fragmentami pieńków wypełnij piaskiem, by elementy nie rozchodziły się na boki.

 

Ścieżki ogrodowe ze żwiru

Drobne kamyki pasują zarazem do eleganckich ogrodów, jak i małych działek. Wykonane z nich ścieżki wyglądają naturalnie. Żwirek ma jednak tę wadę, że potrafi być bardzo niestabilny – lubi się przesuwać i zapadać. By temu zapobiec, pod ścieżką musisz stworzyć specjalną kilkuwarstwową podbudowę.

Jak ułożyć ścieżki ogrodowe ze żwiru?

Na początku do głębokiego na około 25 cm wykopu powinieneś wsypać gruby żwir lub tłuczeń. Warstwa musi mieć około 10-15 cm. Po usypaniu będziesz musiał ją ubić (udeptać) i przykryć geowłókniną. Potem potrzebna będzie ci tak zwana pospółka, czyli mieszanka piasku i żwiru. Stwórz z niej warstwę na 7 cm.

Dopiero w tym momencie będziesz mógł wyłożyć kamyki. Powinien to być żwir lub tłuczeń usypany na wysokość około 2-3 cm. Nie zapomnij, by brzegi chodnika obramować specjalnym krawężnikiem do ścieżek ogrodowych lub większymi kamieniami. Dzięki temu żwirek nie będzie się rozsypywał i alejka będzie wyglądała schludnie i nie będzie wymagała tak dużej pielęgnacji. Mimo to od czasu do czasu może pojawić się potrzeba przeorganizowania kamyków lub wypielenia chwastów z przestrzeni między nimi.

 

Jak ułożyć ścieżki ogrodowe z otoczaków

Polne kamienie to materiał tani i łatwo dostępny. Można go kupić w żwirowni lub kopalni piasku. Nadaje chodnikowi ciekawą fakturę i wygląda dobrze zarówno w bardzo schludnych i zorganizowanych ogrodach, jak i przy nieco bardziej „dzikich" i naturalnych aranżacjach. Jest też dość wytrzymały, a układanie go nie wymaga żadnych dodatkowych sprzętów poza łopatą, którą wykonuje się płytki podkop pod alejkę oraz narzędzi do wymieszania i rozprowadzenia betonu (o ile zdecydujemy się zabetonować ścieżkę).

Układanie ścieżki z gładkich kamieni krok po kroku

Wgłębienie pod alejkę powinno mieć mniej więcej 30 cm głębokości. Podobnie jak w przypadku ścieżki żwirowej na najniższą warstwę wypełnienia powinieneś wybrać tłuczeń i przysypać go piaskiem. Dopiero na tak przygotowaną nawierzchnię będziesz mógł wylać beton, na którym (po dokładnym rozprowadzeniu i lekkim wyrównaniu) zostaną umieszczone kocie łby.

Kamienie można też po prostu ustawić i zasypać piaskiem. To rozwiązanie jest jednak zdecydowanie mniej trwałe. Między otoczakami mogą też z czasem pojawiać się trawy i chwasty. Betonowanie ogranicza więc konieczność pielęgnacji takiego chodnika.

Przy planowaniu ścieżek z kocich łbów warto wziąć pod uwagę ich drobną wadę – wyboistość. Dodatkowym problemem jest też śliskość kamieni po deszczu. Z tych powodów nie zaleca się układać ich w wejściu ani w miejscach, gdzie często bawią się małe dzieci.

 

Jak ułożyć ścieżki ogrodowe z płyt kamienia?

Kamień to najbardziej ekskluzywny i elegancki budulec, który można wykorzystać na chodniki ogrodowe. Płytki dostępne są w regularnych lub bardziej naturalnych kształtach, dzięki czemu można je wkomponować w nowoczesne i tradycyjne aranżacje ogrodu. Najpopularniejsze surowce to drogi granit i nieco tańszy piaskowiec. Ten pierwszy jest ciężki, ale i trwały. Drugi, znacznie lżejszy, nie nadaje się jednak do wszystkich terenów. W wilgotnej glebie i zacienionych miejscach może z czasem pokryć się zielonym osadem i stać się śliski. Z tego powodu wymaga impregnacji.
Dodatkową trudnością związaną z układaniem chodników z kamienia jest niejednorodna grubość elementów, przez co trzeba być dokładniejszym podczas pracy. Dużym ułatwieniem jest jednak to, że można go układać dowolnie (nawet bez większego planu) – na styk, z większymi luzami oraz mniej lub bardziej regularnie.

Jak układać kamienne płyty?

Oczywiście do ścieżki z kamienia będziesz potrzebować podbudowy. W zależności od rodzaju gruntu w ogrodzie może się ona nieco różnić. Jeśli podłoże w ogrodzie jest piaszczyste, podsypka powinna być cementowo piaskowa (w proporcji 1:7), jeśli gliniaste może być samą warstwą piasku. Usyp ją na przynajmniej 7-10 cm.

Odstępy między płytami (w zależności od ich szerokości) możesz wypełnić:

  • drobnoziarnistym żwirkiem,
  • zaprawą cementową,
  • mieszanką ziemi i trawą.

Ten ostatni sposób jest polecany do aranżacji, które mają na celu wyeksponowanie naturalności ogrodu. Im większe przerwy między kamieniami pozostawisz, tym chodnik będzie delikatniejszy.

 

Jak ułożyć ścieżki ogrodowe z betonowych bloków?

Betonowe bloki są znacznie tańsze i łatwiejsze do układania niż kamień. Z racji ich równej grubości nie będziesz musiał przejmować się różnicami poziomów. Poza tym na gruncie umieszcza się je w niemal taki sam sposób, co płytki kamienne. Efekt nie wygląda wprawdzie tak elegancko i efektownie, jak w przypadku granitu i piaskowca, ale jest bardzo praktyczny. Beton jest trwały i łatwy w utrzymaniu czystości.

 

Chodnik z cegły w ogrodzie – cegła klinkierowa, czy cegła rozbiórkowa?

Cegła dzięki charakterystycznej barwie i specyficznej fakturze wygląda oryginalnie i przyciąga wzrok. Jednocześnie jest odporna na wodę i zniszczenie. Wytrzymuje duży nacisk, więc może być wykorzystywana na podjazdach i miejscach do parkowania dla samochodów, co pozwala ujednolicić aranżację ogrodu i przestrzeni wokół domu.

Do chodników najczęściej wykorzystywana jest cegła klinkierowa. To rozwiązanie na długie lata, które praktycznie się nie niszczy. Jest jednak dość drogie. Tańszym odpowiednikiem może być cegła rozbiórkowa – nieco mniej wytrzymała i o bardziej nieregularnej fakturze.

Układanie ścieżki z cegły krok po kroku

Niezależnie od wyboru cegły, ścieżkę układa się mniej więcej tak samo. Musisz wykopać płytką przestrzeń pod alejkę i wsypać do niej około 10-15 cm mieszanki żwiru i tłucznia. By wyrównać podbudowę, należy użyć gruboziarnistego piasku (około 3 cm). Na taką warstwę można już kłaść cegłę. Szczeliny wypełnia się zwykłym piaskiem.

Warto tylko pamiętać, by odpowiednio dociskać cegły do podłoża. Najlepszy efekt osiągniesz, korzystając ze specjalistycznej maszyny– zagęszczarki (płyty wibracyjnej). Domowym (i bardziej pracochłonnym) sposobem dociskania cegieł jest stukanie w nie gumowym młotkiem.